Blog

Humanitárna pomoc

Podporujeme ženy na Ukrajine pri podnikaní

Na Ukrajine pomáhame od začiatku vojny. V rámci humanitárnej pomoci sme tam vlani rozbehli program podpory mikropodnikania a podporujeme ženy pri rozbiehaní svojho podnikania. Mnohé kvôli vojne museli začať odznova, sú samy, bez partnerov, mimo svojho domova a starajú sa o svoju rodinu.

 

Olena založila jazykovú školu

„Trvalo to asi 3 mesiace, kým som sa v Ternopile začala znovu cítiť ako človek,“ hovorí 28-ročná Olena, ktorá sa s malou dcérkou, ťažko chorou mamou a starým otcom kvôli vojne presťahovala z Charkova na západ Ukrajiny. Tu sa zapojila do programu podpory mikropodnikania Nadácie Integra, začala podnikať a založila jazykovú školu. Vďaka tomu si vybudovala sebestačnosť a pomáha aj svojej rodine.

Olena založila vďaka podpore Nadácie Integra jazykovú školu. Ukrajina, Ternopil.

Program podpory mikropodnikania vznikol v júli 2023. Už pár mesiacov po vypuknutí vojny sme videli, že ľudia, ktorí sa prisťahovali na západ Ukrajiny z východných oblastí, nechcú len prijímať humanitárnu pomoc, ale chcú pracovať.

Boli to zväčša vnútorne vysídlené ženy, ktoré zostali s deťmi bez mužov. Bolo pre nich až nedôstojné, aby „nič” nerobili a len prijímali pomoc. Keď odchádzali zo svojich domovov, mysleli si, že to bude možno na mesiac, dva. Teraz prijímajú fakt, že sa už späť zrejme nikdy nevrátia. Niektoré mestá, odkiaľ pochádzajú, nepriateľ úplne zničil.

 

Ženy podnikateľky 

Záujem o program podpory mikropodnikania prejavilo 50 prihlásených ľudí, najmä žien, z ktorých nezávislá komisia vybrala 22 žien. Tieto vypracovali biznis plány na svoj podnikateľský zámer, z ktorých vybrala komisia 8 najlepších. Každý z nich sme podporili čiastkou v priemere 5000 eur.

„Nadácia Integra má skúsenosti v oblasti mikropodnikania aj v iných krajinách. Preto sme sa prirodzene pustili do projektu podpory žien. Ženy, ktorých podnikateľské plány komisia vybrala, mali už pred vojnou svoje biznisy. Kvôli vojne však prišli zo dňa na deň úplne o všetko. Presťahovali sa do Ternopilu a museli začať na novom mieste úplne odznova. Pre mňa bolo veľmi silné vidieť, že to boli všetko úspešné inteligentné, zabezpečené ženy, ktoré musia začať s ničím úplne od nuly,“ hovorí Ivana Čorbová, koordinátorka projektu Nadácie Integra.

Ženy podnikateľky z programu podpory mikropodnikania. Ukrajina, Ternopil.
Pomáhame od začiatku vojny 

Nadácia Integra pomáha na Ukrajine od začiatku vojny. V priebehu dvoch rokov sme poslali do krajiny vyše 1400 ton humanitárnej pomoci – 90 kamiónov a 25 minivanov. Tvorili ju prevažne potraviny, ale aj generátory, lieky a hygienické potreby. Pomoc dostalo vyše 400 – tisíc ľudí v rôznych častiach krajiny, aj v oblastiach vojnovej línie.

Dôležitou súčasťou našej pomoci na Ukrajine je psychosociálna podpora. Preto sme rozbehli psychosociálny program na spracovanie chronického stresu a traumy. Vďaka tomu dostalo 2300 ľudí, prevažne detí, psychologickú pomoc.

Našu pomoc dostali aj ľudia, ktorým vojenské útoky poškodili alebo zničili domovy. Podporili sme rekonštrukciu 41 malých rodinných domov a výstavbu 27 drevených mobilných domčekov, vďaka čomu získlalo 235 ľudí strechu nad hlavou. Podporujeme tiež  malých farmárov distribúciou sadeníc a cibuliek.

 

Pridajte sa k nám a pomáhajme spoločne

Naše aktivity na Ukrajine pokračujú. Po úspešnom štarte programu podpory mikropodnikania pomáhame ďalším ženám s ich biznisom. Stále sa podieľame na psychosociálnej pomoci pre traumatizovaných ľudí a na severe Ukrajiny aktuálne podporujeme obnovu zubnej ambulancie a budovanie protiraketových krytov pre verejnosť. Pomáhať dokážeme najmä vďaka vašim darom a príspevkom partnerov.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

 

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie