Blog

Humanitárna pomoc

Škola je symbolom nového začiatku

Po ukrajinsky „Mriya,“ po slovensky „Sen.“ Názov, ktorý si všimneme hneď pri vstupe do krásnych priestorov novej jazykovej školy v meste Ternopil na Ukrajine. Tak ako názov aj škola je symbolom nového začiatku a dôležitým míľnikom v živote Oleny, ktorú Nadácia Integra spolu s ďalšími ženami na Ukrajine podporila pri obnove podnikania.

Ako sa od milej a zhovorčivej 28-ročnej Oleny dozvedáme, na západnú Ukrajinu do Ternopilu prišla z východného Charkova po rozsiahlej ruskej invázii v marci 2022. Nik by neuhádol, koľko bolesti sa skrýva za úsmevom a pozitívnym nastavením tejto ženy, keď nám nadšene ukazuje skromnú, ale krásnu školu, jej veľkú podnikateľskú pýchu. Na východnej Ukrajine zanechala všetko – svoj domov, rodinné zázemie a prácu, netušiac, že sa tam už zrejme nikdy nevráti. Na cestu sa vydala s malou 2,5-ročnou dcérkou, chorou mamou, ktorá bojuje s rakovinou, a starým otcom v pokročilom veku. Pôvodne to malo byť len na pár mesiacov. Situácia sa však vyvinula inak.

 

Náročné začiatky v Ternopile

„Trvalo asi 3 mesiace, kým som sa v Ternopile začala znovu cítiť ako človek, ako ľudská bytosť,“ zaspomína si. „Myslela som si, že o také tri mesiace sa do Charkova vrátim. Teraz som v Ternopile už dva roky a návrat do Charkova si už neviem predstaviť,“ hovorí Olena.

Ukazuje nám fotku, ako kočíkuje dcérku po uliciach Ternopilu v prvých dňoch po príchode. Presne si vybavuje tú hroznú úzkosť, ktorú vtedy pociťovala. „Cítila som sa tak, že som na úplnom dne, bez akýchkoľvek istôt, bez nádeje a akejkoľvek vízie do budúcnosti“, smutne dodáva svojou perfektnou angličtinou. Tak ako mnohé ďalšie ženy s podobnými osudmi, ktoré stratili takmer všetko a prišli na západnú Ukrajinu, nechcela ani ona len prijímať humanitárnu pomoc. Chcela sama pracovať a realizovať sa tak ako pred začiatkom vojny, keď učila v jazykovej škole.

 

Jazyková škola má veľký úspech

„Názov mojej jazykovej školy, teda slovo Mriya, znamená sen. Predstavuje však tiež ukrajinskú silu a schopnosť bojovať až dokonca,“ odpovedá na našu otázku o názve školy Olena, ktorá veľmi dobre vie, čo znamená boj o prežitie. Jej škola dnes funguje prezenčne aj online a momentálne ju navštevuje spolu stodvadsať detí. Triedy nesú kreatívne názvy, dokonca je tu aj takzvaná „tajná miestnosť“, ktorú v prípade útokov využívajú ako úkryt, keďže nemá okná.

Nadácia Integra chce v podpore pokračovať

Nadácia Integra začala program podpory mikropodnikania vnútorne vysídlených žien na Ukrajine v júli 2023.  Doposiaľ podporila spolu osem žien v priemere sumou päťtisíc eur. Tieto ženy sme stretli pri našej decembrovej návšteve Ukrajiny a bolo to mimoriadne dojímavé stretnutie. Obrovská radosť a nádej, ktorú sme u týchto žien vďaka tejto finančnej podpore mohli uvidieť, bola neopísateľná. Naštartovanie ich strateného podnikania je pre nich teraz tým najlepším liekom.

 

Podporte s nami ženy na Ukrajine

Pre Olenu je škola je symbolom nového začiatku. Za peniaze z grantu si Olena mohla dovoliť tlačiareň a stoly na vybavenie školy či si rozbehnúť potrebnú reklamu. Za krátky čas vo svojej škole privítala prvých tridsať študentov a teraz ich je už stodvadsať.

Pridajte sa k nám a podporte ďalšie vnútorne vysídlené ženy na Ukrajine, ktoré sa túžia postaviť na vlastné nohy a obnoviť svoje podnikanie.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Dva roky vojny na Ukrajine

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie