Blog

Humanitárna pomoc

Pomohli sme deťom s traumou

Vojna na Ukrajine a násilie, ktoré ju sprevádza, straumatizovali celú spoločnosť, najmä ukrajinské deti. Preto s odborným tímom psychológov pomáhame rodinám zlepšiť duševné zdravie. V lete sme pomohli hlavne deťom s traumou.

Spolu s naším partnerom organizáciou Realis sme v lete pripravili psychosociálny program zameraný na spracovanie traumy. Zúčastnilo sa ho 280 ľudí z Chernihivskej oblasti – deti, ich mamy a starí rodičia. Otcovia chýbali, drvivá väčšina je na fronte, niektoré rodiny otca stratili.

 

Terapia pre rodiny aj športové aktivity

Rodiny prichádzali na dvojtýždňové pobyty v Irpini a Vorzeli pri Kyjeve, kde s nimi pracovali odborníci. Celkovo sme počas leta zorganizovali osem turnusov.

Účastníkom pomáhali počas celého dňa psychológovia a sociálni pracovníci. Deti aj dospelí dostali individuálnu a skupinovú terapiu vrátane arteterapie, filiálnej terapie, legoterapie a ďalších vhodných foriem terapie.

Rodičia tiež absolvovali poradenstvo o tom, ako pomôcť traumatizovaným deťom. Radi sa zúčastňovali aj skupinovej terapie, kde si okrem iného vymieňali svoje skúsenosti. Dostali aj praktickú pomoc pri návšteve lekárov alebo úradov. V tomto čase bola zabezpečená starostlivosť o deti.  Okrem odbornej starostlivosti sa všetci mohli zapojiť aj do športových či kreatívnych aktivít. Mohli tak aspoň na nejaký čas zabudnúť na trápenie.

Stresujúce detstvo

Deti a ich blízki žijú v neustálom strese. Majú traumy z útokov na miesto kde žijú. Problémom tiež je, že útoky sú nečakané a často sa ani nestihne spustiť výstražná siréna. Deti sa učia online, lebo niektoré školy nemajú dostatočné množstvo krytov.

 

Vzdelávanie pre odborníkov

Našou snahou je pomôcť čo najväčšiemu počtu detí. Preto sme pripravili aj vzdelávanie pre odborníkov o traume, posttraumatickej stresovej poruche, ich prejavoch u detí, o možnostiach zotavenia sa z traumatických udalostí. Ľudia, ktorí sa v nasledujúcich mesiacoch zúčastnia odborného vzdelávania, sa zapoja do siete podpory duševného zdravia v ďalších komunitách.

 

Pridajte sa k nám

Nadácia Integra pomáha ľuďom na Ukrajine od začiatku vojny. Pripojte sa aj vy a uľahčite deťom život, ktorý sa im tak kruto zmenil.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

 

Mohlo by vás zaujímať

Daliborov beh priniesol do Etiópie tuk-tuk

Čítať ďalej

Izraelsko-palestínska kríza sa prehlbuje

Čítať ďalej

Obnova zubnej ambulancie na Ukrajine

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie