Blog

Podpora detí

Radosť z cesty v Etiópii

Naše kolegyne Lucia a Alexandra, koordinátorky programu Podpory detí Nadácie Integra, sa pred pár dňami vrátili z monitorovacej cesty v Etiópii. Čo všetko tam zažili a s čím prišli späť na Slovensko, napísali v nasledujúcich riadkoch.

 

Veľká vďaka za vás

Sme plné zážitkov, hlbokých emócií a najmä vďačnosti. Vďačnosti za všetky naše – vaše podporované deti, našich lokálnych partnerov, ktorí každý deň riešia menšie i väčšie výzvy, ale najmä za každého jedného z vás, ktorí ste sa rozhodli zmeniť život malému človiečikovi a darovať mu lepšiu budúcnosť. 

Po prílete do hlavného mesta Addis Abeba nás čakali dôležité rozhovory s našimi miestnymi partnermi. Okrem monitorovania centier Shalom, Bishoftu, Ambo a Borena bloom, sme pripravovali aj nový projekt určený najmä vdovám, či slobodným matkám detí v našom centre Borena bloom. V priebehu troch rokov chceme pomôcť  šesťdesiatim ženám rozbehnúť ich vlastné malé podnikanie. Konkrétne projekty žien vyberie nezávislá komisia. 

 

Cesta na juh

Hneď ďalšie ráno sme prileteli do mesta Arba Minch, odkiaľ sme pokračovali cestami – necestami päť hodín až na juh do oblasti Borena. Časť cesty sme brázdili po štrkovej ceste v nadmorskej výške aj 2600 metrov.

Ako viete, na juhu v meste Yabelo sme vlani začali nový projekt pre deti z pastierskych rodín, ktoré kvôli dlhotrvajúcemu suchu prišli o svoj dobytok a teda ich život sa navždy zmenil. Generácie pastierov žili polonomádskym životom. Väčšina z nich nikdy nechodila do školy a  jediným zmyslom bolo mať čo najviac kráv, či kôz, ktoré určovali ich status. Po ťažkých rokoch dlhotrvajúceho sucha prišli o dobytok, a teda o jediný dovtedy pre nich známy zdroj živobytia. Ich život sa navždy zmenil. Mnohí z nich sa presťahovali z pastvín do mesta Yabelo, aby ich deti mohli chodiť do školy.  Preto sme otvorili naše centrum práve tu. 

 

Škola, jedlo a doučovanie

Vďaka vašej podpore majú tieto deti okrem základného vzdelávania v škole aj doučovanie najmä matematiky a anglického jazyka. Majú k dispozícií materiály potrebné na štúdium a štyrikrát do týždňa vďaka vám dostávajú aj obed. Každú sobotu sa stretávajú v našom centre, kde si opakujú čo všetko sa v týždni naučili, absolvujú kontrolné testy a majú opäť spoločný obed. Do centra plánujeme kúpiť televízor alebo projektor, aby deti mohli sledovať náučné anglické programy. Učiteľov angličtiny je v tejto oblasti ako šafránu napriek tomu, že uplatnenie v zamestnaní tu majú najmä ľudia hovoriaci po anglicky.

Vzdelanie ako jedinečná pomoc

Keďže oblasť Borena je smutne známa ako jedno z najchudobnejších miest sveta, pôsobí tu viacero charitatívnych organizácií. Avšak ako sme sa dozvedeli z rozhovoru s mestským poslancom, ani jedna organizácia sa nevenuje deťom a vzdelávaniu. Väčšina organizácií tu pôsobí krátkodobo a to urgentnou potravinovou alebo zdravotnou pomocou. 

Pomoc, ktorú tu spolu s vami deťom poskytujeme, je jedinečná. Mení životy pastierskych rodín, ktoré sa musia kvôli klimatickým zmenám prispôsobiť a nabrať nový smer. Pamätáme si na rozhovor s pastierom, kedysi bohatým starejším, ktorý kvôli suchu prišiel o sto kusov dobytku. Povedal nám, že aj on vie, že by potreboval chodiť do školy a získať vzdelanie, lebo sa už nikdy nedokáže živiť ako predtým. 

 

Jednoduchý život a túžba po lepšej budúcnosti

Navštívili sme niekoľko rodín detí z nášho projektu. Bolo dojemné vidieť ako žijú rodiny, ktoré prišli do tohto mesta po tom, čo prišli o všetko a jediná ich nádej je, dať svojim deťom vzdelanie. Veria, že prelomia generačný kruh nevzdelanosti, kedy oni sami nemohli chodiť do školy.

Bývanie tvoria jednoduché prútené domčeky. Miesto riadnej strechy majú len plastovú plachtu, cez ktorú zateká vždy, keď prídu prívalové dažde. Celé mnohodetné rodiny žijú v maličkej miestnosti, spia na 2-3 matracoch a varia vonku na ohni. Život, aký si my ani nevieme predstaviť. Rodičia či opatrovníci detí nám vyjadrili veľkú vďačnosť za to, že ich deti môžu byť súčasťou nášho centra Borena bloom. Okrem jedla dostanú vzdelanie, a tým šancu na lepšiu budúcnosť. Odovzdávame vám pozdravy a vyjadrenie veľkej vďaky od rodičov a opatrovníkov. 

 

Sobota plná učenia a aktivít

V sobotu ráno sme prišli do nášho centra Borena bloom, kde postupne prichádzali deti. Hneď ako nás zbadali, tešili sa a začali sa nás pýtať na vás, ich priateľov z ďalekého Slovenska. Niektorí nám dokonca ukázali vaše listy, hoci ich dostali už pred pár týždňami. Nosia si ich stále so sebou ako poklady. Vaše povzbudenia, pozdravy či fotky pre nich znamenajú veľmi veľa. 

Deň v centre začal ako vždy opakovaním si toho, čo sa ten týždeň v škole deti naučili. Následne si napísali test, aby učitelia videli, či preberané učivo zvládli. V centre sme nedávno postavili prístrešok, aby aj triedy, ktoré majú vyučovanie vonku, boli chránené pred slnkom či dažďom.

V sobotu je tu vždy veľmi rušno. Z každého kúta sa ozýva abeceda, anglický spev alebo matematické príklady. Dnešná je špeciálna tým, že každé jedno dieťa dostalo po štyri kusy oblečenia.   

Staráme sa aj o učiteľov

V poobedných hodinách naši učitelia absolvovali školenie o základných humanitárnych štandardoch, ktoré im pomôže pri práci s deťmi. Obsahom bola bezpečnosť a ochrana detí, či efektívna presne riadená pomoc, čo sú pre nás jednoznačné priority. 

 

Ďakujeme, že ste s nami 

Z cesty v Etiópii si prinášame radosť a vďačnosť. Veríme, že aj vyprahnutá oblasť Borena sa ešte raz zazelená.  Nielen občerstvenými pastvinami, ale najmä nádejou, ktorú prinesú raz vzdelaní noví farmári, podnikatelia, stavbári, lekári či učitelia – vami podporované deti. Ďakujeme, že prinášate nádej deťom v Etiópii a v Keni. Pomáhajme spolu naďalej. 

Lucia Pagáčová a Alexandra Kušnyérová

PODPOROVAŤ VZDELÁVANIE DIEŤAŤA

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie