Kríza na Ukrajine

Kríza na Ukrajine

U našich východných susedov je vojna. Z Ukrajiny utiekli milióny žien a detí, ďalší v obavách o život hľadajú bezpečie v domovine. Potrebujú našu okamžitú pomoc.

Read in English

Čo robiť a ako s nami môžete pomáhať

 • Prispejte na financovanie pomoci ľuďom – darovať
 • Vyplňte formulár a pomáhajte s nami na Slovensku prakticky
  Formulár pre jednotlivca / fyzickú osobu
  Formulár pre firmy
  Formulár pre zástupcov cirkvi
 • Zorientujte sa v dôležitých informáciách pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny (aktualizujeme)
 • Sledujte objektívneho spravodajstvo a šírte informácie z overených zdrojov
 • Ostaňte pokojný, pomôžte vyjadrením podpory pre Ukrajinu, alebo modlitbou.
 • V prípade potreby nás kontaktujte:

  Ubytovanie pre prichádzajúcich z Ukrajiny
   – Stanka Kotúčkova, +421 902 913 914
  Zahraničné partnerstvá – Ivana Čorbová, ivana.corbova@integra.sk, +421 918 949 884
  Darcovstvo a firemné partnerstvá – Martin Simon, martin.simon@integra.sk, +421 901 705 422 ,
  Kontakt pre médiá – Erika Kremská, erika.kremska@integra.sk, +421 907 133 103

 

 

Čo sa deje na Ukrajine

Neistota u našich východných susedov vyvrcholila 24. februára priamym útokom Ruska na Ukrajinu. Ide o najväčší bezpečnostný konflikt v Európe od čias druhej svetovej vojny. Dôsledkom je, že mnohí ľudia z Ukrajiny utekajú v strachu o svoj život. Podľa OSN Ukrajinu doteraz opustilo viac ako 4 milióny ľudí a ďalšie masy budú nasledovať. Prichádzajú hlavne ženy a deti, lebo muži sú povolaní brániť krajinu. Mnohí prichádzajú traumatizovaní iba s nevyhnutnými potrebami. Boje a ničenie infraštruktúry spôsobuje na Ukrajine vysídľovanie a problémy so zásobovaním základných tovarov.


Ako pomáhame

Nadácia Integra pomáha na Ukrajine zabezpečením materiálnej pomoci, v Poľsku a na Slovensku podporou ľudí prichádzajúcich za bezpečím.

 • Na Ukrajine sme zriadili dočasné útočisko blízko Kyjeva pre ľudí v pohybe. Po krajine sme vytvorili sklady humanitárnej pomoci prevažne s potravinami a hygienickým materiálom, ktoré pravidelne zásobujeme zo Slovenska a Rumunska. Na Ukrajine tiež zásobujeme materiálnou pomocou približne 3000 vnútorne vysídlených ľudí. Podporujeme aj autobusovú kyvadlovú dopravu medzi Slovenskom, Poľskom a Ukrajinou.
 • V Poľsku, kde je najväčší nápor ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny,  zabezpečujeme ubytovanie a stravu v spolupráci s domácimi partnermi. Podporujeme niekoľkých koordinátorov, ktorí pomáhajú s umiestňovaním ľudí na úteku vo Vroclavi, Krakove, Gliwiciach, Bielsku a Cieszyne.
 • U nás sme v kontakte s partnermi z firiem, cirkví a neziskových organizácii spolu s ktorými hľadáme možnosti na pomoc pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny. Pre prichádzajúcich sa prioritne usilujeme zabezpečiť ubytovanie a stravu. Zazmluvnili a podporujeme partnerov, ktorí majú kapacity postarať sa o väčší počet prichádzajúcich. Vytvorili sme kapacity na ubytovanie pre 1000 prichádzajúcich a akceptujeme žiadosti na presun ľudí aj od Poľských kolegov. Podporili sme vznik potravinových bánk, zapojili sme sa do zbierok a koncertov pre ľudí z Ukrajiny a manažujeme pravidelnú humanitárnu pomoc smerujúcu na Ukrajinu.
 • Sieťovanie a spolupráca. S medzinárodnou Alianciou Integral sme iniciovali pomoc na Ukrajine. Sme v komunikácii so šiestimi členmi aliancie a postupne vytvárame podmienky na spustenie ďalších humanitárnych akcií na pomoc Ukrajine. Jeden z partnerov aliancie pôsobí na Poľsko – ukrajinských hraniciach.

Naše najnovšie aktivity môžete sledovať na stránke Nadácie Integra na facebooku.

Vďaka partnerstvám priamo na Ukrajine, na Slovensku a v Poľsku robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zmiernili utrpenie ľudí na úteku a pred vojnou.

 

Ďakujeme, že sa k nám pridávate v pomoci ľuďom na Ukrajine. Nesmierne si to vážime. Ľudia zasiahnutý vojnou potrebujú našu podporu bezodkladne.

 

POMÔCŤ NA UKRAJINE

 

Fotografia: Max Kukurudziak, Jana Čavojská, Nadácia Integra
Tlačová správa 24.2.2022 – Kríza na Ukrajine

Pomáhame vďaka týmto a mnohým ďalším partnerom

Príbehy z terénu

Kríza na Ukrajine ešte len začína

Čítať ďalej

Voda pre tisícky ľudí v Sýrii

Čítať ďalej

Pomoc pre rodiny v Jemene

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie