Blog

Humanitárna pomoc Klíma a sadenie stromov Podpora detí

Rok 2023 v skratke

Rok 2023 nám priniesol veľa radosti aj výziev. Hoci sme spoznali aj mnoho ťažkých príbehov, videli sme zmenené životy, úsmevy na tvárach a nádej v lepšie časy. Niektoré najvýraznejšie udalosti Nadácie Integra vám teraz predstavujeme. Rok 2023 v skratke.

 

Podpora detí

Vzdelávanie

Cez Nadáciu Integra sa v Keni a Etiópii vďaka podpore Slovákov vzdeláva už 1270 detí. Pravidelný mesačný príspevok 25 eur im umožní chodiť do školy, zabezpečí školské pomôcky, uniformu, denne jedno výživné jedlo a v prípade potreby aj bývanie.

Nový projekt v Etiópii

Máme veľkú radosť, že sa nám vlani podarilo spustiť nový projekt na juhu Etiópe v oblasti Borena, ktorá je najviac postihnutá suchom. Šancu na vzdelávanie tu dostalo 200 detí z najchudobnejších rodín. Projekt je jedinečný v tom, že spája podporu vzdelávania detí, humanitárnu pomoc, sociálne podnikanie a pomoc našej planéte.

Deti z oblasti Borena na juhu Etiópie, ktoré sme prijali do nového projektu vzdelávania.

Stavba Praise Gate

Detský domov Praise Gate je pod strechou a čaká na dokončenie. Na rade sú elektro a vodoinštalatérske práce, dorobenie omietok a ďalšie práce v interiéri. Detský domov bude mať väčšiu kapacitu a poskytne bývanie až 80 deťom.

Psychologická pomoc

V Keni sme pokračovali s programom psychologickej pomoci pre deti, ktoré zažili traumu. Máme mnohé pozitívne ohlasy od učiteľov a opatrovníkov, ktorí vidia, ako sa deti vďaka terapiám a konzultáciám menia. Psychologickú pomoc dostali deti v detskom domove Praise Gate aj v škole Sv. Anny.

 

Humanitárna pomoc

Ukrajina

Vlani sme pokračovali v pomoci vojnou sužovanej Ukrajine. Okrem kamiónov s humnitárnou pomocou sme v Ternopile a obciach na východe Ukrajiny zabezpečili humanitárne balíčiky pre obyvateľov, ktorí to akútne potrebovali.

Ukrajinským deťom a ich rodinám, ktoré trpia traumou z vojny, sme v spolupráci s miestnymi odborníkmi zabezpečili psycholologickú pomoc. Pre deti sme poslali aj hračky a zabezpečili materiály.

S podporou SlovakAid sme sa venovali aj vzdelávaniu psychológov v oblasti traumy. V Irpini a Buči sme opravili 41 domov, postavili 27 modulárnych domčekov pre ľudí, ktorí prišli o domov. Na Ukrajine sa snažíme pomáhať dlhodobo, preto sme podporili podnikateľky a farmárom sme pomohli s nákupom semien a cibuliek.

Aby bola naša práca efektívna, riadime sa základnými humanitárnymi normami a kódexami. Ich dodržiavanie je pre nás kľúčové, a preto sme v Kyjeve zorganizovali pre našich ukrajinských partnerov školenie o humanitárnych štandaroch.

Žena, ktorej sme pomohli s rekonštrukciou zničeného domu. Ukrajina.

Sýria

Začiatkom minulého roka sme sa zapojili do pomoci ľuďom, ktorých zasiahlo zemetrasenie. Pomohli sme zabezpečiť pitnú vodu, urgentnú zdravotnícku pomoc, hygienu a prístrešky na bývanie.

V Sýrii pôsobíme dlhodobo spolu s naším miestnym humanitárnym partnerom a pokračujeme v rekonštrukcii vodných systémov. Vďaka tomu bude mať pitnú vodu 25-tisíc ľudí. Pitná voda zlepší celkový zdravotný stav obyvateľstva, hygienu a zabráni šíreniu prenosných chorôb. Denne by mal mať každý človek v oblasti k dispozícii 30 litrov vody miesto súčasných desiatich.

Tento projekt „Rehabilitácia troch vodných vrtov v oblasti Khan Arnaba v Sýrii, ktoré budú slúžiť 25 000 člennej komunite“ v trvaní od 01.08.2023 do 31.08.2024 bude realizovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR. #SlovakAid, #ODAmatters , #SAMRS

Chlapec pije pitnú vodu z cisterny, ktorá distribuuje vodu v Allepe. Sýria.

Jemen

V Jemene, kde sa ešte stále odohráva najväčšia humanitárna kríza na svete, pokračujeme v pomoci s lokálnym partnerom. Zabezpečili sme potraviny, pitnú vodu a materiálnu pomoc pre desiatky domácností v najviac postihnutých regiónoch.

Izraelsko-palestínsky konflitkt

Situáciu v regióne stále sledujeme prostredníctvom našich parterov, ktorí sú priamo na mieste už od roku 2014. Momentálne pripravujú zásielky liekov pre Západný breh Jordánu a Libanon, ktoré prinesú pomoc pre takmer 10-tisíc ľudí. Zásielky liekov najmä na podporu duševného zdravia, ktoré pacienti potrebujú, sú pripravené aj na rok 2024.

 

Klíma a ekonomický rozvoj
Etiópia

Obnovujeme vyklčovaný prales

Pokračujúce odlesňovanie v krajinách Afrického rohu je hrozbou nielen kvôli strate biodiverzity, degradácii pôdy či zvyšovaniu emisií CO2, ale aj kvôli prehlbovaniu chudoby miestnych komunít. Ľudí, ktorí sú po stáročia úzko prepojení s okolitou prírodou, zasahuje zmena klímy a strata lesných plôch veľmi výrazne. Ich živobytie je totiž priamo závislé od zmenšujúcich sa zdrojov potravy. Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) prežitie až 90% extrémne chudobných ľudí v súčasnosti závisí od lesných zdrojov.

Na túto naliehavú výzvu reagujeme projektom agrolesníctva. V oblasti Guji na juhu Etiópie obnovujeme s využitím princípov agroekológie 200-hektárový prales, ktorý v minulosti trpel kvôli klčovaniu. Pomedzi pôvodnú vegetáciu sme vysadili viac ako 30-tisíc sadeníc makadámií a v blízkosti mladých stromčekov sme umiestnili včelie úle. Lesnej farme by okrem kvalitného včelieho medu malo krížové opeľovanie priniesť aj vyššiu úrodu makadámiových orechov.

Prvé makadámiové orechy v Etiópii

Makadámie, ktoré sme pred štyrmi rokmi začali spoločne s kávovými farmármi vysádzať ako novú plodinu v Etiópii, už zakvitli a potešili aj prvou úrodou. Sú to historicky prvé etiópske makadámiové orechy! Aby sme v budúcom roku mohli orechy od farmárov vykupovať a následne spracúvať, aktuálne pracujeme na zriadení novej fabriky v priemyselnej zóne Bulbula.

 

Keňa

Vyškolení farmári, učitelia a študenti

Pokračovali sme v obnove pestovania kešu stromov na kenskom pobreží. Popri distribúcii kešu sadeníc sme v minulom roku vyškolili 1150 drobných kenských farmárov. Špecializované školenia boli zamerané na ekologické poľnohospodárske postupy, kontrolu škodcov a chorôb, hnojenie, pôdu, vodu, odpadové hospodárstvo, biodiverzitu, manipuláciu po zmene úrody, férový výkup, výživu a zdravý životný štýl. Vďaka spolupráci so 172 miestnymi základnými a strednými školami sme ďalších 100-tisíc sadeníc kešu stromov pomohli vysadiť na školských pozemkoch.

Ku kešu a makadámiám pridávame mango

K distribúcii sadeníc orechových stromov v Keni sme pridali aj výsadbu mangovníkov. Podobne ako makadámiové či kešu stromy, aj mangovník je dlhoveký a vždy zelený strom, ktorý sa môže v správnych podmienkach dožiť až 350 rokov.

Certifikácia uhlíkových kreditov

Aby sme ďalej podporili znižovanie emisií CO2 a pomohli zmierniť globálne otepľovanie, nadviazali sme na projekt klimatickej kalkulačky a uskutočnili pilotnú fázu certifikácie uhlíkových kreditov.

Farmárky sa starajú o sadenice. Keňa.
Pomáhajte s nami aj naďalej!

Predstavili sme vám v skratke rok 2023. V mene ľudí, ktorým pomáhame, vám ďakujeme za priazeň a podporu.

Aby sme mohli ešte lepšie plánovať našu prácu a pomoc, je pre nás veľmi dôležitá pravidelná pomoc. Uvedomujeme si, že v dnešných náročných časoch, to nemusí byť jednoduché. Ak je to však vo vašich silách, pridajte sa k pravidelnej podpore našej práce. Meňme spoločne svet a životy ľudí.

Ďakujeme!

PODPOROVAŤ PRAVIDELNE

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie