Zemetrasenie v Turecku a Sýrii

Zemetrasenie v Turecku a Sýrii

Desiatky tisíc mŕtvych, zranených a ľudí bez strechy nad hlavou. Bilancia zemetrasenia v Sýrii a Turecku je desivá.

Zemetrasenie v Turecku a Sýrii, ktoré zasiahlo začiatkom februára obe krajiny, si vyžiadalo desiatky tisíc životov.  Ešte viac ľudí je zranených a obrovské množstvo bez strechy nad hlavou.

Záchranári postupne ukončili vyslobodzovanie ľudí spod trosiek. Situáciu ale sťažuje zlé počasie aj politická situácia, kvôli ktorej je veľmi ťažké poslať pomoc do niektorých regiónov najmä v Sýrii. Nízke teploty mimoriadne ohrozujú tých, ktorí prišli o svoje domovy. Zemetrasenie je tiež obrovskou katastrofou pre 4,1 milióna Sýrčanov, ktorí boli už pre zemetrasením odkázaní na humanitárnu pomoc v dôsledku vojenského konfliktu.

Pozrite si rozhovor o aktuálnej situácii v Sýrii pre štúdio JOJ 24

Pri katastrofe rozhoduje čas 

„Od nášho humanitárneho partnera v Sýrii vieme, že v uliciach a parkoch je veľa ľudí, ktorí stratili všetko. Nemajú žiadny prístrešok, nemajú nič. Sú vystrašení, hladní, smädní a je im zima, “ opisuje situáciu Ivana Čorbová, koordinátorka humanitárnej pomoci Nadácie Integra.  

Ľudia urgentne potrebujú veci nevyhnutné na prežitie. Domov sa vrátiť nemôžu a ubytovať ich do náhradných domov je ťažké, keďže množstvo budov je poškodených a nie sú bezpečné.

Ako pomáhame

V spolupráci s naším humanitárnym partnerom Medair, s ktorým sme v Sýrii spolupracovali aj v minulosti, aktuálne pomáhame zabezpečiť:

  • urgentnú zdravotnícku pomoc
  • pitnú vodu
  • ochranné prístrešky
  • hygienu

Vaše dary používame na zabezpečenie tejto pomoci pre ľudí zasiahnutým zemetrasením v sýrskom meste Aleppo.

Prečo nám môžete dôverovať

Spolu s humanitárnymi partnermi sme súčasťou medzinárodnej Aliancie Integral. Siete renomovaných humanitárnych organizácií, ktorej sme členom.

Humanitárnu pomoc poskytujeme od roku 2007. Riadime sa štandardmi humanitárnej pomoci ako Sphere, či CHS a spôsob našej činnosti je zakotvený v politikách. Naše hospodárenie je kontrolované tretími stranami, rovnako s partneri auditujeme našu činnosť a jej dopad na životy ľudí v krízových situáciách.

Ľudia postihnutí zemetrasením potrebujú našu podporu

Vašu pomoc potrebujeme, aby sme mohli zmierňovať následky zemetrasenia na ľudí, ktorí prišli o svoje domovy a stratili všetko. V prípade takýchto náhlych katastrof rozhoduje čas.

Zvážte, prosím, tiež pravidelnú podporu, s ktorou dokážeme pomáhať efektívnejšie. Pridajte sa k darcom, vďaka ktorým môžeme pomáhať bezprostredne po vzniku kríz.

 

POMÔCŤ OBETIAM ZEMETRASENIA

 

 

Foto: ©Medair/Lisanne van der Schors


	
Ivana Čorbová koordinátorka humanitárnych projektov
Ivana koordinuje humanitárne projekty Nadácie Integra. Je v kontakte s našimi partnermi a z terénu prináša aktuálne informácie o aktivitách, ktorými pomáhame ľuďom zasiahnutým vojenskými konfliktmi, alebo prírodnou katastrofou. Ivana tiež komunikuje s organizáciami akými sú na Slovensku SlovakAid, Platforma rozvojových organizácii - Ambrela, alebo medzinárodná Alliancia Integral a jej členovia.

Príbehy z terénu

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie