Blog

Humanitárna pomoc

Pitná voda pre ľudí v Sýrii

Vojnou poznačená Sýria stále zápasí s nedostatkom pitnej vody. Preto v tejto krajine pokračujeme v našej pomoci a opravujeme ďalšie tri vodné systémy. Pitná voda pre ľudí v Sýrii v oblasti Khan Arnaba zlepší život obyvateľov a pomôže pri ochrane pred infekčnými chorobami.

 

Voda pre 25-tisíc ľudí

Vďaka zrekonštruovaným vodným systémom bude mať nezávadnú pitnú vodu  25-tisíc ľudí. Voda sa bude testovať, aby vyhovovala hygienickým štandardom. Pitná voda zlepší celkový zdravotný stav obyvateľstva, hygienu a zabráni šíreniu prenosných chorôb. Denne by mal mať každý človek v oblasti k dispozícii 30 litrov vody miesto súčasných desiatich.

 

Školenia pre technikov aj domácnosti

O vodné systémy sa budú starať vyškolení technickí pracovníci. Pripravené sú aj školenia pre 450 domácností, aby ľudia zlepšili svoje hygienické návyky, dokázali sa starať o svoje zdravie a chránili sa pred ochorením. Viesť ich budú komunitní dobrovoľníci.

 

Pomoc pre ženy

Rekonštrukcia vodných zdrojov pomôže v neposlednom rade aj ženám a dievčatám. Práve ony majú na starosti obstaranie vody a musia po ňu chodiť aj veľké vzdialenosti. Nielenže potom nosia ťažké bandasky, ale sú aj vystavené nebezpečenstvu. V miestnych pomeroch sa často stáva, že sú obeťami násilia, keď sa samy pohybujú po opustených cestách.

 

Vojna poškodila systémy

Viac ako desaťročná občianska vojna v Sýrii sa podpísala pod zlé fungovanie krajiny. Obrovské škody zanechala na systémoch WASH (voda, sanita, hygiena). Tieto systémy fungujú roky na maximálnu kapacitu pri obmedzenej alebo žiadnej údržbe. Chýba technický personál a starostlivosť o vodné zdroje.

Prístup k vode, elektrine a potravinám stále viac ohrozuje aj globálne otepľovanie. Nízka hladina riek ovplyvňuje množstvo vody v priehradách, čo narúša dodávky elektrickej energie. To má potom vplyv na fungovanie základnej infraštruktúry vrátane zdravotníctva.

 

Pomáhajte s nami naďalej

Obnovené vodné systémy výrazne zlepšia život obyvateľov. Pitná voda pre ľudí v Sýrii zlepší hygienu, zníži chorobnosť a pomôže obyvateľom zmierniť následky vojny. Pomáhajte s nami naďalej tým, ktorí roky trpia kvôli vojne.

PODPORIŤ ĽUDÍ V SÝRII

Tento projekt „Rehabilitácia troch vodných vrtov v oblasti Khan Arnaba v Sýrii, ktoré budú slúžiť 25 000 člennej komunite“ v trvaní od 01.08.2023 do 31.08.2024 bude realizovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR.  #SlovakAid, #ODAmatters , #SAMRS

Foto: ©Medair

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie