Blog

Humanitárna pomoc

Dva roky vojny na Ukrajine

Od začiatku vojny pomáhame našim východným susedom zmierniť utrpenie. Na začiatku sme sa sústredili na zabezpečenie základných potrieb, do krajiny sme doviezli desiatky kamiónov s materiálnou humanitárnou pomocou. Neskôr sme podporili rekonštrukciu domov, výstavbu malých modulárnych domčekov a rozbehli pogram psychosociálnej pomoci aj podporu mikropodnikania. Dva roky vojny na Ukrajine nás presvedčili, že naša pomoc má zmysel. Spoznali sme mnoho ťažkých príbehov, ale videli sme aj zmenené životy a nádej v lepšie časy. Aká je doterajšia pomoc Nadácie Integra?

 

Ivana Čorbová o prebiehajúcich aktivitách Nadácie Integra na Ukrajine informuje v Slovenkej televízii v spravodajskom programe Aktuálne :24

 

Potravinová a nepotravinová pomoc

Potravinovú a nepotravinovú pomoc dostalo v priebehu dvoch rokov takmer 400 – tisíc ľudí na rôznych miestach Ukrajiny. Do krajiny sme doviezli v 90 kamiónoch a 25 dodávkach potraviny, lieky, hygienické potreby, oblečenie a ďalšie praktické veci. Ide o materiálnu pomoc v hmotnosti  1400 ton.

 

Pomoc s bývaním

Vojenské útoky, okupovanie a bombardovanie ničí alebo vážne poškodzuje domovy ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť. Preto sme pomohli aj s rekonštrukciou a výstavbou menších modulárnych domov. Opravili sme 41 poškodených domov a postavili  27 modulárnych domčekov.  Bývanie tak získalo 235 ľudí.

Psychosociálna pomoc

Na Ukrajine sme spustili psychosociálny program na spracovanie chronického stresu a traumy. Psychologickú pomoc dostalo celkovo 2300 ľudí, prevažne detí. Odborníci pracovali s klientmi v skupinách aj individuálne. Aby bola pomoc ešte efektívnejšia, podporili sme aj vzdelávanie odborníkov v oblasti spracovania traumy.

 

Podpora mikropodnikania 

Začali sme s podporou žien na Ukrajine, ktoré chcú obnoviť svoje zničené podnikanie alebo sa pustiť do nových podnikateľských aktivít. Svojimi službami alebo tvorbou produktov reagujú na potreby spoločnosti a perspektívne môžu vytvárať nové pracovné miesta. Malým farmárom sme v Černihivskej oblasti distribuovali sadeničky cibuliek a zemiakov, aby dokázali obnoviť pestovanie plodín vo vojnou poznačených lokalitách.

 

Kliknite na obrázok a pozrite si reportáž RTVS z projektu, ktorým na Ukrajine podporujeme podnikanie žien.
Ako ďalej pomáhame

Pokračujeme v psychosociálnej pomoci pre deti a rodiny, ktoré sa potrebujú vyrovnať s traumou a jej následkami. Pomáhame pri výstavbe modulárnych domov a verejných protileteckých krytov či pri rekonštrukcii kliniky a obnove zubnej ambulancie na Ukrajine blízko ruských hraníc.

Pokračujeme v podpore žien pri mikropodnikaní a naďalej zabezpečujeme materiálnu humanitárnu pomoc ľuďom, ktorí majú akútny nedostatok základných potrieb ako jedlo, oblečenie a hygienické potreby.

Pridajte sa k nám

Dva roky vojny na Ukrajine priniesli veľa utrpenia a zničených životov. Ľudia zasiahnutí vojnou stále potrebujú našu pomoc a podporu. Ich potreby v neistých časoch sa však menia rýchlejšie a my na nich svojou činnosťou chceme správne reagovať. Naše aktivity na Ukrajine dokážeme uskutočňovať iba vďaka partnerom a individuálnym darcom, ako ste vy. Ďakujeme, každý jeden dar pomáha.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

Ďakujeme našim partnerom za finančnú podporu našej práce na Ukrajine – Aliancii Integral, Nadácii Eset a ďalším, vďaka ktorým sme mohli dodať na Ukrajinu materiálnu pomoc, rozbehnúť program psychosociálnej pomoci, rekonštrukciu a stavbu domov a ďalšie aktivity. 

Finančné prostriedky na podporu rekonštrukcie kliniky a zubnej ambulancie, rekonštrukcie a stavbu domov a protiraketových krytov na Ukrajine poskytli slovenské nadácie: konzorcium Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava a Nadácie Pontis – vďaka veľkorysej podpore Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku.

Projekt „Psychosociálnej pomoci ľuďom na Ukrajine“ v trvaní od 01.01.2024 do 30.04.2024 realizujeme z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SR. #SlovakAid, #ODAmatters , #SAMRS

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie