Blog

Humanitárna pomoc

Sýria po zemetrasení

Celé rodiny trávia noci vonku a to aj v daždi. „Boja sa vrátiť do svojich domovov, hoci sa nezrútili. Útočisko hľadajú, kde sa len dá,“ hovorí Liesanne, humanitárna pracovníčka našej partnerskej organizácie Medair, ktorá je v týchto dňoch v Sýrii v oblasti zemetrasenia v meste Aleppo. Život v krajine sa za pár sekúnd obrátil naruby. Sýria je po zemetrasení paralyzovaná a všade cítiť obrovský strach.

Ľudia zostali na ulici
Drsné podmienky

„Zdravotné stredisko zostalo stáť, ale zdravotníci nepracujú. Niektorí sa boja ísť dnu, iní už utiekli do iných oblastí,” vysvetľuje Liesanne, ktorá navštívila dočasné útočisko rodín v budove školy. Momentálne ich je tam asi 50 – 60, očakáva sa však, že ich bude oveľa viac.

V budove sa nekúri a aj cez deň, kým svieti slnko, je veľmi chladno. Malé okná sú mnohé porozbíjané. Zopár matracov, pár prikrývok. Väčšina rodín však nemá vôbec nič. Niekto priniesol do miestnosti akúsi piecku, nezdá sa však, že by vôbec hriala. Jeden muž pridŕža rukami rúrky, aby išiel dym z miestnosti von.

 

Strach a dlhé čakanie

Rodiny sa boja ísť na horné poschodie budovy. Sú šťastní, že prežili, ale akoby vyčkávali. Buď na pomoc, alebo v strachu, čo zlé sa ešte môže stať. Prístup k pitnej vode je obmedzený na pár kohútikov, keďže mnohé vôbec nefungujú. Ulice sú plné ľudí, ktorí potrebujú strechu nad hlavou, je im zima a jediné čo im teraz zostáva, je čakať.

Allepo po zemetrasení
Bieda núti ľudí pracovať aj teraz

V Sýrii je situácia kvôli vojne dlhodobo kritická a teraz po zemetrasení, je doslova neúnosná. Niektoré malé obchodíky v nestabilných budovách majú stále otvorené. Pre obrovskú chudobu sa ľudia usilujú pracovať dokonca aj počas takejto obrovskej katastrofy a hrozbe. „Varovali nás, že budovy, pred ktorými stojíme, sa môžu každú chvíľu zrútiť. Niektorí obchodníci sa aj tak snažia predávať,“ hovorí Liesanne.

 

Desaťročná občianska vojna v Sýrii

Súčasná katastrofa tvrdo ohrozuje vyše 4 milióny ľudí, ktorí už pred zemetrasením dlhodobo potrebovali humanitárnu pomoc. Občianska vojna trvá v krajine už desaťročie a priniesla nespočetné problémy – nedostatočný prístup k vode, elektrine, potravinám. Choroby, ktoré často spôsobuje nedostatočná hygiena, postihujú najviac tých najzraniteľnejších – deti, tehotné ženy a starých ľudí. Nezriedka sa končia smrťou.

 

Zachráňme spolu životy!

Záchranárske práce stále pokračujú. Ľudia momentálne urgentne potrebujú zdravotnú pomoc, pitnú vodu, jedlo a prístrešie. Pridajte sa k nám a zachráňme spolu životy ľudí, ktorí sú v neznesiteľných podmienkach.

 

POMÔCŤ OBETIAM ZEMETRASENIA

 

Foto: ©Medair/Lisanne van der Schors

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie