Blog

Humanitárna pomoc

Voda pre tisícky ľudí v Sýrii

Vo vojnou sužovanej Sýrii, v oblasti Hjeira, sme zrekonštruovali sme tri nefunkčné vojnou zničené vodné zdroje, Pomohli sme tak zabezpečiť prístup k pitnej vode pre vnútorne vysídlených ľudí a tých, čo sa vracajú do svojich domovov. Voda pre tisícky ľudí prinesie lepší život obyvateľom a pomôže zmierniť následky vojnového konfliktu.

 

Trojnásobne viac vody

Vďaka obnove vodných systémov má dostatok vody až 22-tisíc ľudí. Jeden človek by tak mal mať denne k dispozícii 30 l vody, namiesto súčasných desiatich. Zrekonštruované zdroje významne znížia riziko prenosu infekčných ochorení, ktoré sa tu vyskytujú kvôli nedostatku vody.

Pomáhame aj ženám

V Sýrii je nedostatok vody a ľudia ju musia veľmi draho kupovať. To zhoršuje ich životnú situáciu. Obstaranie vody tu majú na starosti ženy a dievčatá. Zháňať vodu a ísť po ňu veľké vzdialenosti nie je jednoduché, lebo ich to vystavuje nebezpečenstvám a nedokážu sa brániť.

Vďaka opraveným vodným zdrojom budú žiť ženy bezpečnejšie a mať viac času na starostlivosť o svoju rodinu. Niektoré začnú uskutočňovať svoje sny ako je napríklad zakladanie malých podnikov. Dievčatá budú môcť chodiť do školy a vzdelávať sa.

Aby sme zlepšili povedomie ľudí o vode, hygiene a prenosných ochoreniach, pripravili sme pre nich sériu školení o prevencii a kontrole zdravia. Aj to by malo znížiť šírenie chorôb, ktoré postihujú tých najzraniteľnejších – hlavne deti, tehotné ženy a starých ľudí a nezriedka končia smrťou.

 

Vojna poškodila systémy

Viac ako desaťročná občianska vojna v Sýrii sa podpísala pod zlé fungovanie krajiny. Obrovské škody zanechala na systémoch WASH (voda, sanita, hygiena). Tieto systémy fungujú roky na maximálnu kapacitu pri obmedzenej alebo žiadnej údržbe. Chýba technický personál a starostlivosť o vodné zdroje.

Prístup k vode, elektrine a potravinám stále viac ohrozuje aj globálne otepľovanie. Nízka hladina riek ovplyvňuje množstvo vody v priehradách, čo narúša dodávky elektrickej energie. To má potom vplyv na fungovanie základnej infraštruktúry vrátane zdravotníctva.

 

Pomáhajte s nami naďalej

Obnovené vodné zdroje výrazne zlepšia život obyvateľov. Voda pre tisícky ľudí zlepší hygienu, zníži chorobnosť a pomôže obyvateľom zmierniť následky vojny. Pomáhajte s nami naďalej tým, ktorí roky trpia kvôli vojne.

POMÁHAŤ TAM, KDE JE TREBA NAJVIAC

Projekt obnovy vodných zdrojov podporil SlovakAid.

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie