Blog

Humanitárna pomoc

Slováci pomáhajú rodinám v Afrike

Sumou 26 300 eur prispeli doposiaľ Slováci na podporu šitia rúšok a zabezpečenie jedla pre najchudobnejšie rodiny v Keni aj Etiópii, ktoré hladujú v dôsledku pandémie koronavírusu. Dary sa použili na nákup základných potravín ako je ryža, múka, olej, cukor, čaj. Ľudia dostali aj mydlo a rúško. Pomoc dostalo vyše 250 rodín s deťmi, čo je viac ako 1300 osôb. Ich počet však každým dňom rastie, keďže zbierka na pomoc pokračuje. Slováci tak naďalej pomáhajú rodinám v Afrike.

Dary sa použili na nákup základných potravín ako je ryža, múka, olej, cukor, čaj. Ľudia dostali aj mydlo a rúško.

Pandémia, ktorá zasiahla svet, neobišla ani Afriku. Hoci čísla nakazených tam nie sú alarmujúce, dôvody na obavy sú veľké. Chudoba, nedostatok hygieny, veľa ľudí v chatrčiach. Sledujeme situáciu najmä v Keni a Etiópii, kde sú deti, ktoré cez Nadáciu Integra podporujú Slováci.

 

Ľudia hladujú

Podľa správ od našich afrických partnerov je najväčším problémom hlad. V Keni je aj za normálnych okolností bez práce takmer každý druhý človek, teraz je to ešte horšie. Firmy, obchody sú zatvorené, pohyb osôb obmedzený, nie je možné si zohnať ani príležitostnú prácu. Práve tou sa živili mnohí chudobní ľudia. O žehlenie či upratovanie v domoch bohatých nie je záujem. Obávajú sa nákazy. Podobne je na tom Etiópia, ktorá je mimoriadne ohrozenou krajinou aj kvôli suchu.

 

Rodiny bez príjmu

Školy sú v týchto krajinách zatvorené na neurčito. Chudobné deti, ktoré mohli zmysluplne stráviť nejaký čas v škole, zostali doma v chatrčiach. So svojimi súrodencami a rodičmi bez príjmu. Tí nemajú za čo kúpiť jedlo pre deti. Táto situácia spôsobuje narastanie hladu a aj nepokojov v komunite. Ak dostane niekto jedlo, musí si ho strážiť.

Pomáhame s jedlom

Nadácia Integra preto aj naďalej podporuje zabezpečenie jedla pre najchudobnejšie rodiny. Sme vďační, že spolu s nami Slováci pomáhajú rodinám v Afrike. Tie dostávajú balíky, kde sú základné potraviny – ryža, múka, fazuľa, cukor, čaj, olej, mydlo a rúška. Odovzdávanie balíčkov prebieha za prísnych hygienických podmienok (dodržiavanie vzdialenosti, nosenie rúška atď.) V každom projekte je to iné – niekde chodí pre potraviny vždy len jeden rodinný príslušník, inde zasa naši partneri distribuujú balíčky priamo do rodín. Deti majú kvôli nákaze zákaz vstupu do areálu škôl a centier.

 

Hrozí hladomor

Predstavitelia Svetového potravinového programu (WFP) v nedávno zverejnenej výročnej správe varovali, že svet čelí v dôsledku pandémie nového koronavírusu hrozbe rozsiahlych hladomorov „biblických rozmerov“. Zo správy WFP vyplýva, že počet hladujúcich ľudí by mal stúpnuť zo 135 na vyše 250 miliónov. Najviac ohrozených je desať krajín, ktoré sú poznačené konfliktmi, ekonomickou krízou a klimatickou zmenou: Jemen, Konžská demokratická republika, Afganistan, Venezuela, Etiópia, Južný Sudán, Sudán, Sýria, Nigéria a Haiti. Časti východnej Afriky ,medzi nimi Keňa aj Etiópia, a južnej Ázie pritom už pred pandémiou koronavírusu čelili vážnemu nedostatku potravín spôsobenému suchom a inváziou kobyliek.

PODPORIŤ ĽUDÍ ZASIAHNUTÝCH KORONAVÍRUSOM

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie