Blog

Humanitárna pomoc

Chudoba a jej podoby

V Keni nariadili celoštátny  zákaz vychádzania už 28. marca. Kenský prezident povedal, že ľudia nebudú môcť vstúpiť do hlavného mesta Nairobi, ani ho opustiť. Rovnako to platí aj pre niektoré pobrežné oblasti.

 

Predstavte si

Narodili ste sa do prostredia nairobského slumu. Vaším domovom je plechová chatrč s hlinenou dlážkou. Je len jednou z mnohých improvizovaných príbytkov oficiálne pre pol milióna vašich susedov. Reálne aj pre viac ako milión. Radšej by ste boli v práci, ale ste doma. Spolu s vami aj tri deti, lebo aj školy sú zavreté.

Chudoba a jej podoby

Žijete v mimoriadne chudobných pomeroch a ste živiteľom rodiny. Snažíte sa, pracujete najviac ako sa dá. Niekedy na stavbách, inokedy prevážaním tovaru, nosením vody alebo štiepením kameňov. Beriete, čo príde a každé ráno prichádzate na miesto, kde si vás môžu najať tí, ktorí prácu ponúkajú. Ešte v ten deň vám za ňu zaplatia.

 

Vaše deti

Pre svoje deti chcete to najlepšie. Viete, že šanca prelomiť kruh chudoby je vo vzdelaní. Aj vy ste sa chceli kedysi učiť. Vaši rodičia vtedy nemali dosť peňazí, aby ste mohli chodiť do školy. Je vám jasné, že sám školu pre svoje deti nezaplatíte. Vašou nádejou je centrum TAPA, kde je komunitná škola pre chudobných. Tam majú vaše deti šancu zmeniť svoj život. Ste vďačný za riaditeľa, učiteľov a darcov z Európy, zo Slovenska, ktorí mesačne prispievajú, aby sa vaše deti mohli učiť.

Pre svoje deti chcete to najlepšie. Viete, že šanca prelomiť kruh chudoby je vo vzdelaní.

 

Neistota, strach, hlad

Slovo “vírus” je počuť na každom kroku. Vaša šanca nájsť si prácu je stále menšia. Podniky sa zatvárajú, zamestnanci zostávajú doma. Výplaty nie sú a napätie sa dá krájať. Prichádza strach. Z vírusu, nedostatku práce, šírenia nákazy, aj z krádeží a rabovačiek. Strach z nich majú aj ľudia, ktorí vás môžu zamestnať. Zasiahol vás tvrdý úder. Domov už neprinesiete chlieb ani kukuričnú múku, aby ste ju zmiešali s vodou do hustej kaše – ugali, a tak nasýtili aspoň deti. Napriek zákazu skúšate nájsť príležitostné práce.

 

Ako to zvládnem?

Túto otázku ste si položili asi tisíckrát. Riešite existenciu, skutočný hlad, strechu nad hlavou (áno aj za tie plechy musíte zaplatiť). Mobilizujete svojich blízkych, rodinu, hľadáte bezpečie. Chudoba a jej podoby sú rôzne. Teraz má podobu hladu, drží vás v hrsti. Doslova to cítite. Ohrozuje vaše bytie a nikto netuší dokedy…

Ako bude pokračovať tento príbeh môžete ovplyvniť aj vy. Môžete sa pridať k našej pomoci pre mnoho rodín v podobnej situácii. Nadácia Integra vďaka príspevkom od verejnosti, podporovateľov detí vo vzdelávaní a cez našich partnerov, ktorí nakupujú jedlo v Keni a Etiópii  pomáha nasýtiť hladných. Pomáhame im prekonať toto ťažké obdobie. Aby sme mohli pokračovať vo vzdelávaní detí a hrať s chudobou vyrovnanejšiu partiu.

PODPORIŤ ĽUDÍ ZASIAHNUTÝCH KORONAVÍRUSOM

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie