Korona v Kibere

Koronavírus v africkom slume

Pandémia koronavírusu zasiahla celý svet. Viac ako 100 miliónov ľudí sa nakazilo, zomreli vyše 2 milióny.  Po vypuknutí nákazy v Keni a Etiópii sme sa zapojili sme sa do pomoci. Šili sme rúška a zabezpečovali jedlo pre najchudobnejších.

Zlé hygienické podmienky, slabo fungujúce zdravotníctvo, nedostatok vody, spolužitie mnohopočetných rodín v chatrčiach v slume, málo osvety. To všetko sa môže podpísať na scenári, ktorý stále hrozí na africkom kontinente.

V Nadácii Integra sledujeme vývoj situácie najmä v Keni a Etiópii, kde podporujeme deti pri vzdelávaní a pomáhame drobným farmárom. Nový koronavírus už citeľne zasiahol ekonomiku, ľudia prišli o prácu a majú strach zo šírenia vírusu hlavne telesným kontaktom. Žijú v domácnostiach, kde je spolu viac ľudí v malom priestore. Pre ich kultúru je navyše bežná blízkosť, objatie, podanie ruky, stretávanie sa s priateľmi.

Vypočujte si rozhovor o aktuálnej situácii v Keni v súvislosti koronavírusom.

Ako sme pomohli

Šitie rúšok

Finančne sme podporili šitie ochranných rúšok v krajčírskej dielni v centre TAPA v Nairobi. Dielňu sme pred časom vybavili s pomocou SlovakAid a sú v nej nové šijacie stroje. Centrum sa nachádza na okraji najväčšieho afrického slumu Kibera, kde žije podľa odhadu 700-tisíc až milión ľudí. Našou snahou bolo pomôcť dielni, aby vyrobila dostatočné množstvo rúšok a mohla ich rozdať čo najväčšiemu počtu ľudí.

Jedlo pre deti a ich rodiny

Podľa správ od našich partnerov v Keni a Etiópii sa v čase prepuknutia pandémiou stala najväčšou potrebou jedlo. Keďže ľudia stratili prácu a tým aj o aký-taký zárobok, rodiny nemali čím nakŕmiť deti. Školy sú zatvorené a deti z našich projektov zostali doma. Pokiaľ chodili do školy, dostávali denne výživné jedlo. Doma však hladovali, rovnako ako ich rodiny. Preto sme s pomocou našich škôl zabezpečovali jedlo pre deti aj ich rodiny.

S kým pomáhame

Rúška šijeme v krajčírskej dielni v centre TAPA, ktorú sme pred časom vybavili s pomocou SlovakAid. kde sú k dispozícii nové šijacie stroje. Pracuje v nej okolo 50 krajčírok, ktoré za bežných okolností šijú uniformy pre školy a firmy.

V areáli centra je okrem dielne aj škola a škôlka, ktoré sa starajú o vzdelávanie detí. To teraz zabezpečuje jedlo pre deti a ich rodiny. Jedlo zabezpečujú aj ďalšie zariadenia, ktoré za bežných okolností vzdelávajú deti, napr. centrum Beacon of Hope, škola sv. Anny, detský domov Praise Gate, Štipendijný program Keňa a centrum Bishoftu s materskou školou Shallom v Etiópii. Patrím im naša obrovská vďaka.

Pomôcť pri výrobe rúšok a zabezpečení jedla môžete tiež. Prispejte a pomôžte zvládnuť dôsledky pandémie koronavírusu najchudobnejším.

PRISPIEŤ NA JEDLO A RÚŠKO

Prečítajte si viac

Ako môžete pomôcť

Napríklad váš dar v hodnote 20€ zabezpečí pre 5 člennú rodinu potravinovú pomoc na celý mesiac. Balíček obsahuje kukuričnú múku, ryžu, fazuľu, olej, cukor a čaj. Za podporu vo výške 30€ získa táto rodina aj hygienické pomôcky ako rúška, mydlo a dezinfekčný gél. Sami si zvoľte výšku príspevku. Každé euro pomáha.

Prispieť na rúško a jedlo pre najchudobnejších
Ivana Čorbová koordinátorka humanitárnych projektov
Ivana koordinuje humanitárne projekty Nadácie Integra. Je v kontakte s našimi partnermi a z terénu prináša aktuálne informácie o aktivitách, ktorými pomáhame ľuďom zasiahnutým vojenskými konfliktmi, alebo prírodnou katastrofou. Ivana tiež komunikuje s organizáciami akými sú na Slovensku SlovakAid, Platforma rozvojových organizácii - Ambrela, alebo medzinárodná Alliancia Integral a jej členovia.

Príbehy z terénu

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Zmena klímy zasahuje milióny ľudí

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie