Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Krajčírska dielňa pomáha škole 

Nová krajčírska dielňa v Centre Bishoftu v Etiópii, ktorú sme minulý rok zriadili v spolupráci so SlovakAid, má za sebou už tretí úspešný kurz šitia. Mladí ľudia tu absolvujú tu školenia a učia sa krajčírskemu umeniu. Získavajú nové zručnosti a zvyšujú si tak vyššiu šancu nájsť si prácu, prípadne aj založiť si vlastné podnikanie. Do konca roku 2022 by mala kurzami v dielni prejsť stovka študentov. 

 „Školenia prebiehajú hladko. Zamestnali sme kvalifikovaných lektorov, nakúpili materiály a naplno pracujeme. O účastníkov sa dobre staráme, dostávajú kvalitnú výučbu ,” hovorí koordinátor vzdelávania v Etiópii.

V rámci školenia majú účastníci k dispozícii dvoch lektorov, troch asistentov výučby a sociálneho pracovníka. Ten máva so študentmi skupinové a individuálne sedenia, kde sa učia mäkkým zručnostiam ako je napríklad komunikácia, riešenie problémov, tímová spolupráca alebo ako si nájsť prácu.

 

Krajčírska dielňa pomáha škole

Dielňa šije uniformy pre školy a na zákazku pre okolité firmy. Otvorila aj malý obchod, kde predáva vlastné tričká, šaty a ďalšie odevy. Zisk z predaja sa použije pre potreby školy a aktivity Centra Bishoftu. Školu  navštevuje celkovo okolo 500 detí, z nich 300 podporujú Slováci pri vzdelávaní.

Krajčírska dielňa v Etiópii Bishoftu vznikla ako sociálny podnik podľa vzoru našej úspešnej dielne v Keni. Krajčírska dielňa má k dispozícii kvalitné stroje vrátane priemyselného vyšívacieho stroja. To jej dáva jedinečné postavenie v regióne a zmysluplnú činnosť. Krajčírska dielňa tak pomáha škole pri vzdelávaní detí.

Mohlo by vás zaujímať

Napriek zúfalstvu začala opäť tvoriť

Čítať ďalej

Na férovej africkej vlne

Čítať ďalej

Naša pomoc na Ukrajine na TV JOJ24

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie