Blog

Podpora detí

Kurz priniesol nové možnosti

V areáli centra TAPA v Nairobi, na okraji najväčšieho kenského slumu, sa v krajčírskej dielni podarilo vyškoliť 50 mladých ľudí. V rámci odborného kurzu získali krajčírske zručnosti, aj certifikát o absolvovaní odborného vzdelávania. To im pomôže nájsť si prácu a postarať sa o seba a svoju rodinu.

 

Kurz šitia pre ľudí zo slumu

Absolventi školení sú prevažne mladí rodičia detí zo školy TAPA a mladí ľudia po skončení štúdia na strednej škole. Pochádzajú zo slumu Kibera, sú medzi nimi aj mladé mamičky. Vzdelávací kurz im priniesol nové zručnosti a aj zdvihol sebavedomie. Naučili sa merať, strihať látky, navrhovať a šiť jednoduché modely. Vedia už, ako vyberať látky a vzory pre rôzne príležitosti.

 

Vzdelávací kurz im priniesol nové zručnosti a zdvihol sebavedomie.

Pomoc poradcu, aj špecialistu na financie

Počas trvania kurzu mali k dispozícii aj sociálneho poradcu, ktorý ich sprevádzal a motivoval. Súčasťou kurzu bolo aj poradenstvo špecialistu na financie. Vďaka nemu sa študenti dozvedeli, ako ušetriť a investovať, keď budú mať príjem. Zástupcovia rôznych firiem im zasa ukázali možnosti, ktoré majú po skončení štúdia.

 

Starostlivosť po skončení kurzu

Absolvovaním kurzu sa starostlivosť o študentov neskončila. Mladí ľudia môžu rátať aj s pomocou odborného vedúceho kurzu. Ten im bude k dispozícii na konzultáciu počas jedného roka bez nároku na honorár.

 

Krajčírska dielňa v centre TAPA

Krajčírska dielňa funguje v centre TAPA už niekoľko rokov. Šije uniformy hlavne pre školy, objednávky má aj od rôznych firiem. Jej cieľom je pomôcť financovať aktivity centra. To ponúka deťom vzdelávanie a poobedné aktivity, aby strávili čas zmysluplne. V centre TAPA je 133 detí, ktoré podporujú Slováci cez našu nadáciu. Dielňa dostala nové profesionálne šijacie a pletacie stroje, pribudol aj vyšívací stroj. Vďaka nemu dostáva centrum zákazky z celého regiónu, keďže je to jediný vyšívací stroj v okolí. Vzdelávací kurz tak priniesol nové možnosti nielen absolventom, ale aj zákazníkom.

 

Úspechy absolventov

Centrum TAPA má aktuálne 21 strojov, ktoré môžu študenti kedykoľvek využívať. Z absolventov kurzu našlo prácu v blízkom okolí už 7 mladých žien. Štyria si kúpili vlastné stroje (vďaka ochotným darcom) a založili si vlastné podniky.Kurz v krajčírskej dielni priniesol mladým Keňanom nové možnosti uživiť sa. Nájsť si prácu totiž vôbec nie je jednoduché.

 

Vysoká nezamestnanosť

V Keni je takmer každý druhý človek bez práce, a tak šanca mladých zamestnať sa je takmer nereálna. Nevedia sa uživiť a postaviť sa na vlastné nohy. Dievčatá často skončia pri prostitúcii, predčasne otehotnejú, prípadne sa nakazia HIV. Chlapci sa začnú živiť drobnými krádežami a ak na ulici prežijú, zväčša končia vo väzení. Vzdelanie a nové zručnosti prinášajú nádej, že sa tento kruh chudoby preruší.

Nadácia Integra realizovala projekt s podporou SlovakAid.

 

Button: Podporiť vzdelávanie detí a mladých ľudí

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie