Blog

Podpora detí

Detský domov Praise Gate je pod strechou

Máme obrovskú radosť! Nová budova detského domova Praise Gate v v Keni je zasa o kúsok bližšie k dokončeniu. Hrubá stavba, ktorú sme navštívili počas našej novembrovej cesty v Keni, ďalej napreduje. Vďaka sponzorom a darcom Nadácie Integra môže stavba rásť a Detský domov Praise Gate je pod strechou. Najmä deti, ktoré v ňom nájdu kvalitnejšie bývanie, sa nesmierne tešia.

 

Začiatky pomoci deťom z ulice

Pomoc deťom z ulice funguje v tejto oblasti Kene už od roku 2001 vďaka miestnej podnikateľke „mame Lucy“, ako ju všetci volajú. Vždy ráno pri príchode do práce nachádzala pod prístreškom jej podniku prespávať opustené deti. Začala sa o ne zaujímať a vytvorila pre ne akýsi potravinový program. Rýchlo pochopila, že len strava týmto deťom nestačí. A tak spolu s manželom Allanom kúpila pozemok, na ktorom postavili plechový domček s hlinenou podlahou. Po vyše 10 rokoch fungovania vstúpila do príbehu opustených detí Nadácia Integra a rozbehla proces sponzorovania detí na diaľku.

Deti v Praise Gate
Pomaly rastie nový detský domov

Keďže pôvodný dom z vlnitého plechu a hlinenou podlahou, v ktorom deti dodnes bývajú, je už veľmi starý, Nadácia Integra sa v roku 2020 rozhodla začať s výstavbou novej murovanej budovy.  Tá poskytne útočisko pre viac detí a bude tam zavedená aj voda.

Podľa koordinátorky programu Podpora detí Nadácie Integra Lucie Pagáčovej v detskom domove dnes býva 46 detí: „Sú stratené, nájdené, u niektorých nevieme ani ich presný vek. Niekedy sa stáva, že ich niekto do domova privedie, napríklad ľudia zo susedstva či štvrte. Deti, ktoré prídu, majú často smutnú minulosť. Bývajú týrané alebo ich opatrovníci skončili vo väzení. Niektoré z nich stále majú biologickú rodinu, ale nič o nej nevedia. Rodičia ich nechávajú na ulici, lebo sa o ne nechcú alebo nedokážu postarať. Všetky deti v Praise Gate majú slovenských sponzorov a navštevujú okolité školy.“

Každé dieťa má dvoch sponzorov a okrem stravy a bývania má zabezpečené aj školské pomôcky, uniformu a základnú zdravotnú starostlivosť. Napriek veľmi skromným podmienkam sú aj v súčasnom bývaní deti spokojné a šťastné. Na nový domček sa však už veľmi tešia. Vedenie domova stále eviduje veľa nových žiadostí o prijatie detí, ktoré potrebujú pomoc.

Stavba novej budovy
Pomáha celá komunita

Deťom, ktoré žijú v detskom domove, sa rôznymi spôsobmi snažia pomáhať aj ľudia z okolia. Či už sú to cirkevné spoločenstvá, mladí ľudia, ale aj susedia. Väčšinou prinesú deťom jedlo alebo dokonca aj drobný stavebný materiál, aby nová stavba rýchlejšie pokračovala.

„Deti sa tešia aj z tých najmenších vecí. Raz za mesiac dostanú od miestneho sponzora tortu, aby tak oslávili všetky deti, ktoré mali v tom mesiaci narodeniny. Malé deti prežívajú obrovskú vďačnosť už len preto, že majú strechu nad hlavou. Tí, ktorí si prešli rôznymi traumami, majú k dispozícii psychologičku, ktorá im pomáha sa s traumami vysporiadať. Veľa vecí, ktoré zažili v detstve vyjde totiž na povrch až neskôr, keď sú staršie,“ dodáva Lucia Pagáčová.

 

Aj na diaľku môže pomôcť každý

Mama Lucy verí, že sa podarí čo najskôr stavbu nového domova dokončiť. Hoci výstavba nepostupuje podľa plánov a v súvislosti s pandémiou sa skomplikovala a spomalila. Deti však už plánujú detaily bývania a očakávajú, že sa ich veľká rodina bude môcť rozrásť o nových členov.

Detský domov Praise Gate je už pod strechou a práce na novej budove stále pokračujú. Pridajte sa k nám a dajme spolu deťom lepšie bývanie!

PODPORIŤ STAVBU NOVÉHO DOMOVA

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie