Blog

Podpora detí

Dávanie mení ľudský charakter

Anetu Horňákovú si mnohí pamätajú ešte z finálovej desiatky súťaže SuperStar v roku 2018. Hudbe sa venuje aj dnes. Medzi hodnoty jej života patria vzťahy, pomoc a dávanie. Pred pár rokmi sa rozhodla podporovať cez našu nadáciu dieťa pri vzdelávaní. S Anetou sme sa rozprávali o podpore dieťaťa, aj o tom, ako dávanie mení ľudský charakter.

 

Ako ste začali s podporou dieťaťa?

Pred 4 rokmi som bola na hudobnom festivale Campfest. S kamarátkou sme išli na kávu a v kaviarničke sme uvideli obrovský plagát Nadácie Integra s fotkami detí. Bola tam aj výzva stať sa podporovateľom dieťaťa. Vtedy mi moja kamarátka, ktorá už takto dieťaťu pomáhala, povedala: „Je to super, poď do toho!”

Stála som pred tými fotkami a premýšľala, ktoré z týchto detí by mohlo byť „moje”. Potom mi padli oči na chlapčeka Firaola a povedala som si: „Ty ideš so mnou domov! Nechala som tam odkaz – nalepila som na fotku srdiečko. Bolo to pre mňa veľmi symbolické a silné. Hmatateľné, nie niečo odkliknuté na internete. Prežívala som to tak, že mi začala nová etapa života.

 

Čo tým myslíte?

Urobila som záväzok pomáhať tomuto dieťaťu. Uvedomila som si, niekde na svete je dieťatko, ktoré bude mať lepší život a lepšie možnosti. Keď bude starší, bude si to viac uvedomovať a možno to bude zasa jeho motivovať k tomu, aby on pomáhal iným. Tým sa môže vytvoriť krásny kolobeh toho, že si ľudia budú stále viac a viac pomáhať a z generácie na generáciu. Možno to v ňom zanechá ešte väčší odkaz, ako si myslíme.

 

Ako by ste opísali Firaola?

Pozerali sme si s manželom jeho životný príbeh a dalo nám to o ňom širší obraz, čo veľmi oceňujem. Nie je to teda len tak, že sme na fotke videli chlapca a prispievame mu. Vieme, že má len maminku, lebo otec ich opustil. Táto žena ťažko zarába a má veľmi nízky príjem, ktorý nepokryje skoro nič. Musí ďaleko dochádzať za prácou.

Keď sme Firaola spoznali, bol len malý drobček. Mal necelé tri roky a z listov som vedela, že má rád somárikov, lebo ich tam v okolí majú veľa. Zo školy nám napísali, že sa má dobre. Do listov, ktoré sme dostávali, dopĺňal kresbičky, postupne písmenká, úmerne veku. Je vidieť, že sa im v škole krásne venujú.

V prvom liste nakreslil nejaké haky-baky, teraz nám už napísal kostrbatým písmom. Je to veľmi pekný chlapček, má krásne hlboké oči, kučeravé vlásky, ide z neho láska.  Každý list, ktorý od neho príde, spoločne s manželom otvárame v obývačke na gauči a užívame si to.

List od Timerona
Aký zmysel má podpora dieťaťa?

Keď sú deti vzdelané, mení to spoločnosť. Podporou vzdelávania sa môžeme postarať aj o to, aby vo svete bola lepšia spoločnosť. Aby ľudia pochopili, prečo tu sme. Aj tak sme závislí jeden od druhého. Sme tu jeden pre druhého. Kam inam dávať peniaze, ak nie do iného človeka?

Je to super pocit pomôcť niekomu, kto to potrebuje. Je to jednoduchý kolobeh dávania. Keď dávate, vracia sa vám to v rôznych formách. S manželom sme odhodlaní podporovať Firaola dovtedy, kým bude treba. Do konca školy.

 

Čo je podľa Vás dávanie?

Dávaním meníme život. Dávanie je dostávanie. Keď človek dáva, dostáva. Dávanie mení aj ľudský charakter k lepšiemu, mení sa nastavenie, premýšľanie. Keď je človek ochotný niečoho sa vzdať, a z lásky niečo dať, je to na jeho dobro a osobnostne rastie. Ja osobne som šťastná, keď môžem dávať.

Hmotné veci sa ľahko stratia. Keď však investujeme čas alebo peniaze do iných ľudí, tak je to to najkrajšie. Vidíme, ako ten druhý človek rastie, ako rastú medziľudské vzťahy. Vtedy si vážime jeden druhého na inej úrovni.

 

Prečo je dobré podporovať vzdelávanie detí?

Keď sú deti vzdelané, mení to spoločnosť. Podporou vzdelávania sa môžeme postarať aj o to, aby vo svete bola lepšia spoločnosť. Aby ľudia pochopili, prečo tu sme. Aj tak sme závislí jeden od druhého. Sme tu jeden pre druhého. Kam inam dávať peniaze, ak nie do iného človeka?

Veľa ľudí minie 25 eur na káve v kaviarni alebo na cigaretách a nič z toho nie je. A takto viem, že za tých 25 eur bude jeden zachránený život. Toto vedomie u mňa prekoná všetko.

Želám všetkým, aby mali možnosť dávať. Keď človek dáva, viac a viac miluje a život je omnoho krajší.

 

Pošlime deti do školy!

Pridajte sa a podporujte aj vy dieťa pri vzdelávaní. Dáte mu šancu na lepšiu budúcnosti a zmeníte jeho život!

Pomôžte dieťaťu a pošlite ho školy

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie