Blog

Podpora detí

Dávanie je možnosť rozdávať lásku

Dávanie je možnosť rozdávať lásku, spolupatričnosť, podporu a lepší život niekomu inému, hovorí v rozhovore Miriam Lachová, riaditeľka firmy Human Dynamic Europe( HDE). Spoločnosť je dlhoročným spolupracovníkom Nadácie Integra. Podporuje vzdelávanie afrických detí, aj psychosociálny program pre traumatizované deti v Keni. Riaditeľka firmy Miriam Lachová hovorí aj o tom, aké to je pomáhať deťom vzdialeným tisícky kilometrov.

 

Vaša firma podporuje niekoľko detí v Keni a Etiópii. Čo vám to dáva?

Každý nový zamestnanec, ktorý príde do HDE, sa môže stať podporovateľom konkrétneho dieťaťa. Benefit, ktorý dostáva od zamestnávateľa je ten, že pravidelnú podporu za neho zaplatí zamestnávateľ. Je to dobrovoľný benefit, ktorý zamestnanec môže a nemusí využiť.

Máme skúsenosť, že všetci zamestnanci sa zapoja do podpory. A po rokoch, ak sa aj rozhodnú odísť z firmy, naďalej dieťa podporujú. Jednoducho si ho „berú so sebou”. Neskutočne ma teší, že kolegovia vnímajú podporované dieťatko za „svoje“, že sa o ich príbehoch vzájomne vo firme rozprávajú. Máme radi aj písanie listov deťom, táto spoločná aktivita utužuje tím.

tím spoločnosti HDE
Prečo ste sa rozhodli podporiť aj psychosociálnu pomoc pre deti s traumou?

Téma psychosociálnej pomoci je naším poslaním, žijeme a dýchame ňou každý deň, keďže poskytujeme programy duševného zdravia korporátnym klientom. Viem, ako ľudia takúto pomoc potrebujú pri prežívaní náročných situácii a traumy. Keď som sa dopočula o tejto možnosti pre deti v Afrike, bez mihnutia oka sme tento program podporili. Úprimne si želám, aby bolo viac psychosociálnej pomoci pre tých, ktorí to potrebujú najviac.

 

Čo pre Teba osobne znamená dávanie?

Dávanie je pre mňa to, čo ma robí šťastnou. Je to možnosť rozdávať lásku, pochopenie, spolupatričnosť, podporu a lepší život niekomu inému. Vo svojich 15-tich rokoch som mala prvú prácu, aby som si zarobila na to, čo som si chcela kúpiť. Odvtedy som vždy 10-percent z môjho zárobku dávala tým, ktorí to potrebovali viac. Uvedomovala som si, že aj keď nemám veľa, stále sú ľudia, ktorí majú toho menej ako ja.

V tom čase to bola veľmi malá čiastka, ale tento zvyk mi zostal dodnes. Verila som, že to, čo dám druhým, sa mi vráti viacnásobne. Viac ako 30 rokov to pozorujem v svojom živote. Keď dávam, vráti sa mi to nielen finančne, ale hlavne vo vnútornom pocite šťastia, vďačnosti, radosti, súcitu a optimizmu. A to sú veľmi silné pozitívne pocity, ktorých je dnes vo svete málo.

Často hovorím, že ak sa necítite dobre, začnite s malými skutkami láskavosti a dávania druhým, ktorí to potrebujú. Určite sa dostaví dlhotrvajúci pocit šťastia a radosti, ktorý nevyprchá ako keď vám niekto „lajkne” post na sociálnej sieti.

 

Miriam Lachová (druhá sprava) s kolegami
Na čo si v svojej práci hrdá, čo Ti prináša radosť?

Keď som pred pár rokmi začala podnikať na Slovensku, veľa ľudí ma od toho odhováralo. Spomínali negatívne podnikateľské prostredie, málo väzieb, keďže som väčšinu života žila v zahraničí, problémy s ľuďmi… Som hrdá na to, že som počúvala svoj vnútorný hlas a s odvahou išla do podnikania. Nie preto, že som potrebovala zarobiť, ale preto, lebo som chcela robiť zmysluplnú prácu, ktorá pomáha robiť životy ľudí lepšími. Mám veľkú radosť z toho, že sa firme darí.

S pokorou a obrovskou vďakou si uvedomujem, že je to veľká výsada a požehnanie. Som vďačná za všetkých ľudí, ktorí firme žičia, spolupracujú s ňou a ktorí so mnou buď pracovali a posunuli sa v kariére ďalej, alebo doteraz tu pracujú a dávajú firme svoje srdce.

 

Blížia sa Vianoce, čo by si povedala fanúšikom Nadácie Integra?

Som vďačná za ľudí, ktorí sa rozhodli pomáhať druhým. Či je to vo forme zamestnania v neziskovom sektore alebo formou dávania tam, kde treba. Verím, že každá pomoc má dominový efekt na ľudí, ktorých zasiahne.

Verím tomu, že svet robíme lepším, aj keď pomôžeme len jednému dieťatku mať vzdelanie alebo ubytovanie. Želám si, aby každý, kto začne dávať, a to nielen počas Vianoc, pocítil tie pozitívne emócie a šťastie, ktoré je zmysluplné. Pre mňa sú o tom Vianoce, ktoré môžem mať po celý rok.

 

Urob svet lepším a pošli dieťa do školy

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie