Blog

Klíma a sadenie stromov

Boj za klímu pokračuje

Pred vyše mesiacom sa pohľady celého sveta upierali na Glasgow, kde sa konal dlho očakávaný klimatický samit OSN – COP26. Aj keď 24-hodinové rokovania priniesli istý posun, ešte stále sme veľmi ďaleko od klimatickej spravodlivosti. Najmä voči krajinám, ktoré sú najviac náchylné na zmenu klímy. Preto náš boj za klímu naďalej pokračuje.

Prinášame vám niekoľko záverov, ktoré samit priniesol.

 

Globálne otepľovanie 

Na klimatickú krízu reagujeme obrovským množstvom rozhodnutí a činov, ale aj ich nedostatkom. Pred samitom COP26 sme smerovali k rastu globálnej teploty o ničivých 2,7 °C. Organizácie aj jednotlivci vyzývali svetových lídrov, aby prijali opatrenia na zníženie rastu teploty pod 1,5 °C.

Oficiálne klimatické plány prijaté na COP26 nás dostali na trajektóriu rastu o 2,4 °C s tým, že ak sa naplnia všetky sľuby urobené počas COP26, vrátane sľubov ukončiť a zvrátiť odlesňovanie a znížiť emisie metánu, mohli by sme sa dostať len tesne pod 2 °C.

V tomto momente sú však všetky vyslovené sľuby len slová. Je pred nami ešte dlhá cesta, kým sa stanú realitou. A hoci dostať sa pod hranicu oteplenia o 2 °C by zmiernilo najhoršie dopady klimatickej krízy, nemôžeme zabúdať na to, že každý zlomok stupňa navyše predstavuje pre milióny najzraniteľnejších ľudí na celom svete rozdiel medzi životom a smrťou. Na záverečných rokovaniach COP26 preto odzneli prosby, aby sa budúci rok krajiny vrátili so silnejšími klimatickými plánmi, ktoré sa priblížia k cieľu 1,5 °C.

 

Fosílne palivá

Cieľ znížiť globálne otepľovanie o 1,5 °C nedokážeme bez toho, aby sme nahradili uhlie, ropu a plyn zelenými alternatívami. Napriek tomu sa na samite COP26 hovorilo o fosílnych palivách len veľmi málo. Výzvy smerovali len na úsilie smerované k postupnému vyraďovaniu uhlia, ale bez zmienky o rope alebo plyne. Navyše, záväzky, ktoré sa prijali boli vágne a niektoré krajiny dokonca upustili od svojich sľubov.

Dnes naliehavo potrebujeme, aby sa viac krajín, najmä tých s vysokými emisiami, zaviazalo k úplnému vyradeniu uhlia, ropy a plynu. Veda hovorí jasne: v bezpečnejšej a spravodlivejšej budúcnosti nie je priestor pre nové fosílne palivá.

 

Financovanie klímy

Odkaz krajín, najviac ohrozených klimatickými zmenami, bol jednoznačný už pred samitom a aj počas neho: „Bohaté krajiny sa musia zhostiť svojich povinností a poskytnúť podporu a financie krajinám s nízkymi príjmami, ktoré ich potrebujú na splnenie svojich klimatických cieľov, prispôsobenie sa dopadom zmeny klímy a zmiernenie utrpenia ľudí, ktorí dopady klimatickej krízy už zažívajú.”

Práve v tomto smere bohaté národy zaostávajú. Nestačí prejaviť ľútosť nad tým, že 100 miliárd dolárov ročne, sľúbených ešte v roku 2009 pre krajiny obzvlášť citlivé na zmenu klímy, mešká. Takýto postoj môže znamenať ľahostajnosť voči životom miliónov žien, detí a mužov, ktorí denne pociťujú dôsledky klimatickej krízy vo svojich životoch. Treba konať.

Nad rámec rokovaní

Napriek všetkému nestrácame nádej. COP26 znamená pre nás oveľa viac ako len rokovania o klíme. COP26 bol o ľuďoch, ktorí sa spojili, aby priniesli zmenu. Videli sme oveľa viac ľudí, ktorí bojovali za klimatickú spravodlivosť ako kedykoľvek predtým.

Petíciu hnutia Renew Our World, ktorú môžete podpísať spolu s nami, dostalo počas samitu 14 členských krajín a sekretariát COP. Doteraz ju podpísalo viac ako 12 000 ľudí z rôznych kútov sveta.

 

Náš boj za klímu naďalej pokračuje. Pridajte sa k nám a darujte našej planéte strom!

DAROVAŤ STROM

Mohlo by vás zaujímať

Vďaka darcom sme pomohli zmierniť následky vojny

Čítať ďalej

Pitná voda v Sýrii zachraňuje životy

Čítať ďalej

Vodu majú po dlhých rokoch priamo doma

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie