S

ituácia v severovýchodnej Sýrii je naďalej nepredvídateľná. Odhaduje sa, že od konca októbra utieklo zo Sýrie do severného Iraku viac ako 12-tisíc ľudí, ktorí tam dostali aj pomoc. Vysídľovanie cez hranice do severného Iraku síce pokračuje, časť obyvateľov sa však už vracia späť do svojich domovov.

V spolupráci s medzinárodnou humanitárnou Alianciou Integral sa podieľame na pomoci sýrskym utečencom. V Iraku v oblasti Dohuk, kde je utečenecký tábor, pracuje mobilný lekársky tím a poskytuje ľuďom pohotovostné zdravotné služby. Dostávajú aj vodu, jedlo, hygienické potreby, zabezpečená je aj psychologická podpora.

Viac ako 160-tisíc ľudí zo severnej Sýrie utieklo zo svojich domovov po vojenských operáciách, ktoré sa tam odohrali od začiatku októbra. Len z oblastí Al-Hasakeh, Ar-Raqqa a Aleppo ich bolo 106-tisíc. Podľa odhadov až tri štvrtiny utečencov sú ženy a detí. Predpokladá sa, že do svojich domovo vrátilo necelých 97-tisíc osôb. Na úteku sú stále desaťtisíce ľudí.

Ľudia na úteku zo severovýchodnej Sýrie do Iraku prekonali obrovské vzdialenosti. Sú vyčerpaní a mnohí majú bolesti svalov a kostí. Veľa ľudí je v šoku a celková nálada je veľmi skleslá. Niektorí utečenci, ktorí prešli do Iraku, sa v zhone oddelili od ostatných členov rodiny. Väčšina z nich utiekla len s batohom.

Zapojte sa aj Vy a podajte sýrskym utečencom pomocnú ruku. Ďakujeme.

Váš dar pomôže zabezpečiť jedlo, vodu a lieky.