Blog

Humanitárna pomoc

Utečenci bojujú so zimou

„Cesta bola plná hrozných dojmov a zažil som viac, ako dokážem spracovať. Uistila ma však v tom, že má zmysel pomáhať ľuďom v ťažkých životných situáciách.“  Takými sú aj Jezídi v Iraku, ktorí zápasia s krutými podmienkami pre život.

Oblasť Sindžár  v severozápadnom Iraku, je už dlhé stáročia domovom najväčšej svetovej komunity Jezídov. Pre náboženstvo, ktoré praktizuje, boli vždy utláčaní moslimskou väčšinou na strednom Východe.

Keď sa v auguste minulého roka kurdské vojenské sily, bojujúce proti Islamskému štátu stiahli z ich regiónu, veľký počet Jezídov sa rozhodol uniknúť pred zverstvami islamistov. Tí, ktorým sa to nepodarilo,  sa stali obeťami teroru a krvavého násilia. Islamisti odvádzali jezídskych mužov a chlapcov, znásilňovali ich ženy a z dievčat spravili sexuálne otrokyne. Tie, ktoré sa postavili na odpor, nemilosrdne zabili.

Vlani odišli na vrch Sindžár desaťtisíce  Jezídov.  Hoci sa väčšine podarilo dostať na územia pod kontrolou Kurdov, mnohí z nich padli na úteku do zajatia vojakov Islamského štátu alebo zomreli od smädu a vysilenia. Smrť si nevyberala. Zastihla aj veľký počet detí, ktoré zahynuli v dôsledku násilia, dehydratácie a vysídľovania.

Dvadsaťpäťtisíc ľudí však stále žije na Sindžári. Nehostinné chladné hory sú ich dočasným útočiskom. Spávajú v letných stanoch, na holej zemi. Asi tretine z nich sa podarilo zabezpečiť  materiál na výstavbu príbytku ako je celtovina, stavebné drevo, či kufríky s náradím. Dostali tiež základné hygienické potreby, čistiace prostriedky, nádoby s vodou a  rovnako aj slnečné akumulátory na výrobu elektriny, čo pomôže počas  tmavých nocí.

Situácia v Iraku je naliehavá. Títo ľudia veľmi potrebujú pomoc a akúkoľvek podporu.  Môžete sa do nej zapojiť kedykoľvek a zmierniť tak ich utrpenie. Modlite sa spolu s nami za tých, ktorí sami nevedia zmeniť svoju situáciu.  Pomôcť môžete aj zaslaním finančného na náš úšet. Stále máme na mysli naše poslanie – pomoc núdznym ľuďom, ku ktorej nás Boh vyzýva. On sa stará o chudobných a núdznych a pozýva nás k spolupráci na tomto diele.

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie