Blog

Humanitárna pomoc

Utečenci bojujú so zimou

„Cesta bola plná hrozných dojmov a zažil som viac, ako dokážem spracovať. Uistila ma však v tom, že má zmysel pomáhať ľuďom v ťažkých životných situáciách.“  Takými sú aj Jezídi v Iraku, ktorí zápasia s krutými podmienkami pre život.

Oblasť Sindžár  v severozápadnom Iraku, je už dlhé stáročia domovom najväčšej svetovej komunity Jezídov. Pre náboženstvo, ktoré praktizuje, boli vždy utláčaní moslimskou väčšinou na strednom Východe.

Keď sa v auguste minulého roka kurdské vojenské sily, bojujúce proti Islamskému štátu stiahli z ich regiónu, veľký počet Jezídov sa rozhodol uniknúť pred zverstvami islamistov. Tí, ktorým sa to nepodarilo,  sa stali obeťami teroru a krvavého násilia. Islamisti odvádzali jezídskych mužov a chlapcov, znásilňovali ich ženy a z dievčat spravili sexuálne otrokyne. Tie, ktoré sa postavili na odpor, nemilosrdne zabili.

Vlani odišli na vrch Sindžár desaťtisíce  Jezídov.  Hoci sa väčšine podarilo dostať na územia pod kontrolou Kurdov, mnohí z nich padli na úteku do zajatia vojakov Islamského štátu alebo zomreli od smädu a vysilenia. Smrť si nevyberala. Zastihla aj veľký počet detí, ktoré zahynuli v dôsledku násilia, dehydratácie a vysídľovania.

Dvadsaťpäťtisíc ľudí však stále žije na Sindžári. Nehostinné chladné hory sú ich dočasným útočiskom. Spávajú v letných stanoch, na holej zemi. Asi tretine z nich sa podarilo zabezpečiť  materiál na výstavbu príbytku ako je celtovina, stavebné drevo, či kufríky s náradím. Dostali tiež základné hygienické potreby, čistiace prostriedky, nádoby s vodou a  rovnako aj slnečné akumulátory na výrobu elektriny, čo pomôže počas  tmavých nocí.

Situácia v Iraku je naliehavá. Títo ľudia veľmi potrebujú pomoc a akúkoľvek podporu.  Môžete sa do nej zapojiť kedykoľvek a zmierniť tak ich utrpenie. Modlite sa spolu s nami za tých, ktorí sami nevedia zmeniť svoju situáciu.  Pomôcť môžete aj zaslaním finančného na náš úšet. Stále máme na mysli naše poslanie – pomoc núdznym ľuďom, ku ktorej nás Boh vyzýva. On sa stará o chudobných a núdznych a pozýva nás k spolupráci na tomto diele.

Mohlo by vás zaujímať

Napriek zúfalstvu začala opäť tvoriť

Čítať ďalej

Na férovej africkej vlne

Čítať ďalej

Naša pomoc na Ukrajine na TV JOJ24

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie