Blog

Rôzne

Stretnutie s novinármi

Dlhotrvajúca vojna v Jemene si už vyžiadala desaťtisíce obetí a spôsobila najväčšia humanitárnu krízu na svete. Táto situácia nás nenecháva ľahostajnými aj preto sme zapojení do humanitárnej pomoci v krajine. O tom ako vyzerá život v Jemene, sme hovorili na stretnutí s novinármi 5.9.2019. Mali sme aj vzácneho hosťa – Salmu AlHenami, študentku Gymnázia C.S. Lewisa v Bratislave. Salma pochádza z Jemenu, kde na vlastnej koži zažila vojenský konflikt. Momentálne študuje a žije v Bratislave.

 

Pomoc potrebuje 22 miliónov ľudí

V Jemene je na pokraji hladomoru 11 miliónov ľudí. Krajinu sužuje občianska vojna, ktorá spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete. Podľa odhadov potrebuje humanitárnu pomoc 22 miliónov ľudí z celkového počtu 28 miliónov Jemenčanov. Niekoľkoročná vojna spôsobila masívne presídľovanie obyvateľov, extrémne vysoké ceny potravín, nedostatok jedla, šírenie infekčných chorôb ako je cholera.

 

Zomierajú deti

Obrovským problémom Jemenu je aj nedostatok vody, čo má za následok málo dopestovaných plodín a neustále narastajúci hlad. V ohrození života je 11, 3 miliónov osôb. Medzinárodná humanitárna organizácia Save the Children uviedla, že od vypuknutia konfliktu v Jemene zrejme zomrelo od hladu a na choroby približne 85-tisíc detí vo veku do päť rokov.

 

Milióny ľudí na úteku

Od začiatku vojnového konfliktu utieklo zo svojich domovov viac ako tri milióny ľudí, z ktorých väčšina zostala v Jemene. Najmenej 14,1 milióna ľudí má nedostatok potravín, ťažkou podvýživou trpí viac ako milión detí. Približne 14,5 milióna ľudí nemá prístup k bezpečným zdrojom vody a zhruba rovnaký počet je bez prístupu k základnej zdravotnej starostlivosti.

 

Pomáhame naplno

Nadácia Integra je zapojená do humanitárnej pomoci v Jemene. Podieľa sa na obnove vodných zdrojov, podpore kliniky, starostlivosti o akútne podvyživené deti. Pred niekoľkými mesiacmi sme spustili výzvu na pomoc obyvateľom Jemenu. Aj vďaka slovenským darcom a spolupráci s medzinárodnou Allianciou integral, sa podarilo:

– obnoviť 31 vodných zdrojov, ktoré poskytnú pitnú vodu pre zhruba 120-tisíc ľudí
– zabezpečiť filter na vodu pre 10-tisíc domácností
– zaistiť zberné nádoby na dažďovú vodu, ktorú môžu domácnosti využívať
– navŕtať nové studne a postupne obnovovať kanalizáciu, čo znižuje riziko šírenia infekčných ochorení
– distribuovať potravinovú pomoc a podporovať ľudí pri samostatnom pestovaní zeleniny
– podporovať kliniky – financovaním zdravotníckeho personálu a dodaním zdravotníckeho materiálu pre podvyživené deti

 

Niekoľkoročná vojna

Jemen trápi občianska vojna medzi menšinovými šíitskými povstalcami Húsíjmi a vládou prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, ktorá začala v roku 2015. Život ľudí v Jemene je preto extrémne ťažký a potrebujú pomoc iných.

 

Prečo dokážeme byť v pomoci efektívni:

Nadácia Integra je členom medzinárodnej Aliancie Integral, ktorá sa zapája do humanitárnych aktivít na celom svete. Týmto spôsobom pracuje 23 členov zo 14-tich krajín na 85-tich miestach sveta. Vďaka koordinácii a znalostiam situácie v danej krajine je pomoc rýchla a účinná.

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie