Blog

Podpora detí

Prečítam Ti list

S

me na služobnej ceste v Keni. Po nočnom lete nechceme stratiť ani chvíľku a tak rovno z letiska mierime do detského domova Praise Gate. Cesta sa dá zvládnuť z Nairobi za hodinku, kvôli premávke v hlavnom meste však trvá dve a pol hodiny a končí sa tzv. „kenskou masážou“. To znamená, že posledný úsek „vozovky“ sa poriadne natriasame… Cesta je poľná, plná jám a výmoľov, kde-tu stretáme tvrdohlavého somárika.

Shantel sa pohodlne zamrví na stoličke, pery sa jej rozšíria do hanblivého úsmevu a očká jej žiaria. Rastie s každou ďalšou vetou od svojej sponzorky.

Záver cesty však nesklame. Víta nás 38 veselých detí vo veku od 3 po 20 rokov a správcovia domova Lucy s manželom Allanom. Ich radosť je vždy úprimná, privítanie srdečné. Deti sa tešia z muzungu (pomenovanie pre belocha v Keni) a neskonale si užívajú fotenie. Sú fascinované svojím odrazom vo foťáku a s radosťou pózujú aj na „povinnom“ fotení pre vás, sponzorov.Dáme si spolu neskorý obed – všetci totiž úctivo čakali kým prídeme – a po obede sa ide na odovzdávanie listov a písanie slovenským sponzorom. Shantel prichádza za mnou a posúva svoj list smerom ku mne.

„Chceš, aby som ti ho prečítala?“

„Yes.“

„Dear Shantel….“

Shantel sa pohodlne zamrví na stoličke, pery sa jej rozšíria do hanblivého úsmevu a očká jej žiaria. S každou ďalšou vetou od svojej sponzorky „rastie“. …Niekomu stojím za to, aby mi napísal…. aby mi povedal, že vo mňa verí, že na mňa myslí, že mi praje všetko dobré…

Ďalším dvom deťom čítam list od ich sponzora a skúsenosť je rovnaká. Veľký úsmev a v očiach otázka: „To naozaj patrí MNE? Naozaj MNE niekto píše, že ma ľúbi? MNE niekto fandí, aby som to živote ďaleko dotiahol?“

Ten list pre ne znamená tak veľa! Buduje ich sebavedomie a dôstojnosť. Niektoré z „našich“ detí majú sponzorov už päť, šesť aj osem rokov a listová korešpondencia sa pre ne stala akýmsi mentoringom na diaľku. Dnes sme nepriniesli len nejaké obyčajné listy. Priniesli sme listy s posolstvami, ktoré majú moc. Pohladia, potešia, povzbudia…Ďakujeme, že ste ich napísali.

„Príjemné slová sú ako medový plást – prinášajú sladkosť pre dušu a vzpruženie pre telo“, biblické príslovie.

 

Prinášať deťom nádej, môžeme len vďaka Vám.

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie