Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Orieškový kráľ má narodeniny

Narodeniny bývajú príležitosťou spomínať na to, čo sa v živote človeka udialo za uplynulé obdobie. Pre nás v nadácii je teraz čas osláviť narodeniny nášho kolegu, šéfa, správcu nadácie Allana Bussarda. Tento „slovenský” Kanaďan, ktorý žije od roku 1991 v Bratislave, často prináša nezameniteľný humor aj pokoj pri riešení zložitých situácií.

 

Oriešky ako súčasť života

Nadnesene sme ho nazvali „orieškový” kráľ. Nie že by vládol v krajine orechov, ale práve oriešky sa stali neoddeliteľnou súčasťou jeho života. Cez sladké chrumkavé jadrá pomáha farmárom vzdialeným tisíce kilometrov, aby žili dôstojne a sebestačne. A nielen oni, ale aj ich rodiny.

Možno aj štúdium histórie, ktorému sa venoval na University of Calgary, University of British Columbia a na univerzite v Záhrebe ho priviedli k myšlienkam podporovať slabých a dávať im nástroje, vďaka ktorým sa dokážu o seba postarať.

Allanovo pôsobenie v rôznych kútoch sveta je zaujímavé. Bez podpory svojej manželky Caulene by to však nebolo to „pravé orieškové”. Jeho stredoškolská láska, ktorú spoznal už v prvom ročníku, verne stojí po jeho boku. A vďaka nej máme v nadácii program Podpory detí. Allan a Caulene majú okrem detí v programe tri dospelé deti a tešia sa z troch vnúčat.

 

Domov na Slovensku

Allana vždy zaujímala stredná a východná Európa, a tak nečudo, že zakotvil práve na Slovensku. Za tie roky si tu našiel mnoho priateľov, s ktorými sa snaží budovať lepší svet. Vždy ho zaujímali potreby iných – ľudí, ktorí boli na rôznych miestach bez podpory, pomoci a šance sami niečo zmeniť. Preto založil Nadáciu Integra, ktorá pred viac ako 26 rokmi štartovala školeniami pre začínajúcich podnikateľov. Po čase sa zmenila na rozvojovú a humanitárnu organizáciu, ktorá pôsobí v rôznych kútoch sveta, najmä v Afrike.

 

Afrika a jej výzvy

Tento krásny kontinent oslovil Allana svojou jednoduchosťou a potenciálom. Po niekoľkých návštevách v Keni mu bolo jasné, aká obrovská núdza tam je. „Allan vedel, že jedným z najlepších spôsobov, ako pomôcť chudobným v Afrike, je ponúknuť im prácu a odbyt”, hovorí Caulene, Allanova manželka: „Má rád výzvy a hľadá kreatívne spôsoby, ako pomôcť ľuďom, aby boli sebestační. Preto sa rozhodol sústrediť na spoluprácu s farmármi. Vďaka tomu majú dnes tisícky farmárov v Keni a Etiópii lepší život.”

Allan je vizionár. Pozerá dopredu a tam, kde mnohí príležitosti nevidia, on ich nachádza a realizuje. Chce to odvahu, vieru a chuť do nových vecí. A po čase prichádza ovocie. Alebo orechy? 🙂

 

Práca, ktorá má zmysel

Allan aj my v nadácii vieme, že to, čo robíme, má zmysel. Meníme spolu životy ľudí, čo dáva chuť ísť stále ďalej. Aj vďaka Allanovi sme sa naučili, že tento svet stále potrebuje zanietených ľudí, ochotných pomáhať tam, kde je núdza. Či už je to na Ukrajine, v Keni, Etiópii alebo v Južnom Sudáne.

Allan, všetko najlepšie!

Pridajte sa k nám a napíšte Allanovi svoje osobné blahoželanie. Kliknite na tento odkaz a cez tlačidlo +Add to board napíšte svoje prianie.

Allana určite tiež poteší darček v podobe príspevku na niektorý z našich projektov.

POSLAŤ DARČEK ALLANOVI

 

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie