Blog

Humanitárna pomoc

Na úteku sú tisícky ľudí

Viac ako 160-tisíc ľudí zo severnej Sýrie utieklo zo svojich domovov po vojenských operáciách, ktoré sa tam odohrali od začiatku októbra. Podľa odhadov až tri štvrtiny utečencov sú ženy a detí. Očakáva sa, že v nasledujúcich týždňoch sa môže ich počet zvýšiť o ďalšie tisícky.

 

Vzhľadom na kritickú situáciu Nadácia Integra spúšťa zbierku na pomoc sýrskym utečencom.

 

V spolupráci s medzinárodnou humanitárnou Alianciou Integral sme pomohli v Iraku v oblasti Dohuk, kde je nápor utečencov. Mobilný lekársky tím hneď začali poskytovať utečencom pohotovostné zdravotné služby.

 

„V teréne už bežia záchranárske práce. Pomáhame zabezpečiť urgentnú zdravotnú starostlivosť, prístrešky na bývanie, psychologickú podporu, rovnako aj základné potreby ako je voda a hygiena,” hovorí projektová manažérka Ivana Čorbová.

 

Ľudia na úteku zo severovýchodnej Sýrie do Iraku prekonali obrovské vzdialenosti. Sú vyčerpaní a mnohí majú bolesti svalov a kostí. Veľa ľudí je v šoku a celková nálada je veľmi skleslá. Niektorí utečenci, ktorí prešli do Iraku, sa v zhone oddelili od ostatných členov rodiny. Väčšina z nich utiekla len s batohom.

 

„Boli sme doma a dedinu bombardovali. Bolo nás desať, ostatní utiekli. Zostali sme chvíľu dlhšie, ale keď bombové útoky pokračovali, aj my sme ušli, “povedal Sinu a jeho manželka Nijot, ktorí prišli do Iraku vo štvrtok skoro ráno. „Našťastie sme v bezpečí, ale o ostatných vôbec nevieme. Možno sú nažive, možno nie.“

 

Zapojte sa aj Vy do pomoci, ľudia na úteku Vás potrebujú. Peniaze zo zbierky pôjdu na lieky, jedlo, pitnú vodu a prístrešky na bývanie.

 

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie