V

iac ako 160-tisíc ľudí zo severnej Sýrie utieklo zo svojich domovov po vojenských operáciách, ktoré sa tam odohrali od začiatku októbra. Podľa odhadov až tri štvrtiny utečencov sú ženy a detí. Očakáva sa, že v nasledujúcich týždňoch sa môže ich počet zvýšiť o ďalšie tisícky.

V spolupráci s medzinárodnou humanitárnou Alianciou Integral sme nasadili v Iraku do oblasti Dohuk, kde je nápor utečencov, mobilný lekársky tím a začali poskytovať utečencom pohotovostné zdravotné služby. “V teréne už bežia záchranárske práce. Pomáhame zabezpečiť urgentnú zdravotnú starostlivosť, prístrešky na bývanie, psychologickú podporu, rovnako aj základné potreby ako je voda a hygiena,” hovorí projektová manažérka Ivana Čorbová.

Ľudia na úteku zo severovýchodnej Sýrie do Iraku prekonali obrovské vzdialenosti. Sú vyčerpaní a mnohí majú bolesti svalov a kostí. Veľa ľudí je v šoku a celková nálada je veľmi skleslá. Niektorí utečenci, ktorí prešli do Iraku, sa v zhone oddelili od ostatných členov rodiny. Väčšina z nich utiekla len s batohom.

„Boli sme doma a dedinu bombardovali. Bolo nás desať, ostatní utiekli. Zostali sme chvíľu dlhšie, ale keď bombové útoky pokračovali, aj my sme ušli, “povedal Sinu a jeho manželka Nijot, ktorí prišli do Iraku vo štvrtok skoro ráno. „Našťastie sme v bezpečí, ale o ostatných vôbec nevieme. Možno sú nažive, možno nie.“

Peniaze zo zbierky pôjdu na lieky, jedlo, pitnú vodu a prístrešky na bývanie. Zapojte sa, ľudia na úteku Vás potrebujú.