Blog

Humanitárna pomoc

Má len 23 rokov a už je vdovou

Má len 23 rokov, dieťa v náručí a už je vdovou. Dnes si Ukrajinka Nadya zvyká na nový život v meste Ternopiľ, kam sa musela presťahovať. Aj keď miestni ju so synčekom srdečne prijali, a stoja pri nej, jej smútok sa dá len ťažko opísať. Smútok, ktorý neskutočne bolí, ale ktorý ľudí v podobných situáciách aj zbližuje. Takýto údel postihol podobne ako Nadyu vo vojnou pustošenej Ukrajine aj mnoho ďalších mladých žien.

 

Odchod z domova a nová realita

Ruská invázia vo februári minulého roka prinútila mnohých opustiť svoje domovy a presťahovať sa do bezpečnejších oblastí na západe krajiny. Nadya bývala s manželom a synčekom v Mariupole. Manžel bol vojenský dôstojník a tak sťahovanie pre neho neprichádzalo do úvahy. Pre rodiny vojenských hodnostárov bolo však zotrvanie v tejto oblasti veľmi nebezpečné. Nadya sa teda rozhodla odísť na západ krajiny do Ternopiľu za rodičmi. Tí sa tam presťahovali už v roku 2014, keď Rusi napadli východné územia.

 

Dlhá cesta cez nepriateľské stanovištia

Takmer sto kilometrov dlhá cesta za rodičmi nebola jednoduchá. Trasa, ktorá bežne trvala hodinu a pol, akoby nemala koniec. Nepriateľských stanovíšť bolo na tomto úseku spolu sedemnásť a na každom jednom ju zastavili a kontrolovali. Chceli vidieť doklady, prehľadávali auto, všetky jej veci. Zdalo sa, akoby toto trápenie nemalo konca. Napokon to zvládla a dorazila do bezpečnejšieho Záporožia. Vďaka dobrým ľuďom sa jej so synčekom podarilo prenajať si na pár dní byt, aby si po ceste oddýchla. Po krátkej prestávke pokračovali až do cieľa, do Ternopiľu. Vonku bolo ešte zima, v náručí držala malého synčeka a napriek smutným okolnostiam bola rada, že je konečne v bezpečí.

 

Ako sa dá žiť ďalej?

Nadya sa snažila pozbierať všetky sily a najmä pre svoje dieťa žiť ďalej. Zrazu však prišla hrozná správu o tom, že jej manžel bol nezvestným a o vyše roka identifikovali jeho telo. Len minulý mesiac mohla teda mladá žena svojho milovaného manžela pochovať. Jej obrovskú bolesť si vie predstaviť len málokto. Nadya by sa rada vrátila naspäť domov, ale to nejde. Jej byt síce nie je zničený a dohliadajú naň jej známi, no oblasť je stále veľmi nebezpečná.

 

Pomôžte spolu s nami

Nadya má len 23 rokov a už je vdovou. Nielen ona, ale aj ďalšie mladé vdovy v podobnej situácii sú odkázané na pomoc najmä charitatívnych organizácií. Sú nesmierne vďačné za potravinovú pomoc, ktorú poskytuje aj Nadácia Integra. Pridajte sa k nám a pomôžte spolu s nami zmierniť dôsledky vojny pre tieto ženy na Ukrajine.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie