Blog

Humanitárna pomoc

Izraelsko-palestínska kríza sa prehlbuje

Pacienti, vrátane predčasne narodených detí, zomierajú v nemocnici, pre výpadky elektriny sa zdravotnícke zákroky vykonávajú bez liekov a riziko šírenia infekcií je obrovské. Izraelsko-palestínska kríza sa prehlbuje.

 

Hrozí šírenie chorôb

Smutná bilancia utrpenia v Izraeli a Gaze, ktoré sa začalo po násilnom útoku na Izrael, narastá. Prognózy OSN v súvislosti s touto humanitárnou tragédiou sú naďalej veľmi zlé, najmä pre riziko šírenia chorôb. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je veľmi ťažké zabezpečiť  základné preventívne hygienické opatrenia, vodné potrubia sú poškodené.

„Podľa informácií od našich partnerov v Izraeli a Gaze sú takmer všetky nemocnice zatvorené. Chýba základný zdravotnícky materiál a lieky. Operácie, vrátane amputácií, sa musia vykonávať bez potrebnej anestézie. Šíria sa choroby dýchacích ciest ako aj infekčné ochorenia, najmä hnačky. Úkryty sú preplnené a jednu toaletu zdieľa aj 600 ľudí. Na uliciach sa hromadí odpad, ktorý pre chýbajúce palivo nemôžu odvážať na skládky,“ hovorí Ivana Čorbová, koordinátorka humanitárnej pomoci Nadácie Integra.

Záchranár hľadá ľudí.
Lieky pre tisícky ľudí

Situáciu v regióne stále sledujeme prostredníctvom našich parterov, ktorí sú priamo na mieste už od roku 2014. Momentálne pripravujú zásielky liekov pre Západný breh Jordánu a Libanon, ktoré prinesú pomoc pre takmer 10-tisíc ľudí. Zásielky liekov najmä na podporu duševného zdravia, ktoré pacienti potrebujú, sú naplánované do konca tohto roku ako aj na nasledujúci rok 2024.

 

Ako pomáhame

Nadácia Integra je súčasťou medzinárodnej organizácie Integral Alliance, čo umožňuje rýchlu a efektívnu pomoc. Spolupracujeme s lokálnym partnerom, ktorý pôsobí na mieste už od roku 2014.

Pri humanitárnej pomoci sa riadime štandardmi humanitárnej pomoci ako Sphere, či CHS (Core Humanitarian Standards).

 

Dodržiavame tiež tieto zásady:

• Zásada ĽUDSKOSTI – zmierňujeme utrpenie, kdekoľvek sa objaví. Chránime život a zdravie s rešpektom a úctou voči človeku.
• Zásada NESTRANNOSTI – humanitárna činnosť vychádza výlučne z potrieb ľudí bez ohľadu na rasu, národnosť, pohlavie, náboženstvo, politickú príslušnosť alebo spoločenské postavenie, pričom uprednostňujeme najakútnejšie prípady.
• Zásada NEZÁVISLOSTI – nepodriaďujeme sa politickým, hospodárskym, vojenským a iným nehumanitárnym cieľom.
• Zásada NEUTRALITY – neuprednostňujeme v konflikte žiadnu stranu a nezapájame sa do politických, náboženských, rasových alebo ideologických diskusií a sporov.

 

Pomáhajme spolu

Izraelsko-palestínska kríza sa prehlbuje a mimoriadne ňou trpia obyčajní ľudia. Pomôžte spolu s Nadáciou Integra tým najzraniteľnejším – civilistom, najmä ženám a deťom, ktorí to najviac potrebujú.

POMÔCŤ NAJZRANITEĽNEJŠÍM

 

foto: IHP Ibrahim Zaanoun 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie