Blog

Humanitárna pomoc

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Dvojičky Qabbale a Xummee sme stretli v Etiópii. Sú v našom programe vzdelávania. Majú len 6 rokov a už si v živote prežili náročné situácie. Žijú v oblasti, ktorá je pre viaceré dôvody označovaná ako oblasť takzvaných zabudnutých humanitárnych kríz. Práve tu Nadácia Integra rozbehla projekt Borena Bloom. Ten sa zameriava na podporu vzdelávania detí a perspektívne aj na podporu farmárstva, ako nového spôsobu obživy.

V jednom týždni prišli deti o oboch rodičov, pričom mama zomrela na brušnú infekciu pre nedostatok pitnej vody. Po tejto tragédii prišla za deťmi ich stará mama do mesta Yabelo. Odteraz sa o ne bude starať kým bude vládať. Ako to býva v Afrike zvykom, v komunite si pomáhajú navzájom všetci.

 

Všetci spolu v jednej izbe

„Teraz bývame všetci spolu v tomto obydlí, v jednej izbe,“ ukazuje starká na skromné obydlie. „Máme dva matrace a všetkých osem nás spí spoločne,“ pokračuje. Prácu nemá, žije len z almužien. Okrem dvoch matracov nie je v skromnej izbe nič. Kuchyňu majú tiež spoločnú, bez stien, s malým ohniskom. Deti pomáhajú s prípravou skromných jedál. Ako nám prezradili, najradšej pomáhajú pri varení ryže.

Dvojičky Qabbale a Xummee so starou mamou a Alexandrou, koordinátorkou programu Podpora detí Nadácie Integra. Etiópia.
Šťastné, že môžu chodiť do školy

„Tieto dvojičky v Etiópii, dievčatká Qabbale a Xummee, sú tak vďačné, bezprostredné a odvážne. Sú šťastné, že môžu chodiť do školy. Každý deň musia pritom do nej kráčať niekoľko kilometrov. V našom programe s názvom Borena Bloom dostávajú vzdelanie a tiež doučovanie v školách trikrát za týždeň, ďalej školské pomôcky, oblečenie a štyrikrát do týždňa stravu. Spolu s ďalšími deťmi v našom programe vzdelávania majú v našom centre v meste Yabelo vyučovanie aj v soboty,“ hovorí Lucia Pagáčová, koordinátorka programu Podpora detí Nadácie Integra po návšteve tejto rodiny a pokračuje: „Bola som prekvapená, že nielen my im pomáhame, ale bolo veľmi dojímavé vidieť, že si pomáhajú aj navzájom ako komunita, aj keď sú všetci veľmi chudobní. Stará mama môže teda vychovávať svojich sedem vnúčat aj vďaka podpore celej komunity.“

 

Vzdelanie prináša nádej

Príbehov ako je tento vidíme pri našich monitorovacích cestách v Etiópii veľa. Juh Etiópie trápi na jednej strane extrémne sucho a na strane druhej ničivé záplavy. Toto je dôsledok klimatickej zmeny, ktorá postihuje stále viac ľudí a núti ich sťahovať sa do nových oblastí, aby prežili. Projekt Borena Bloom chce preto prinášať „rozkvet“ do viacerých oblastí. Očakávame zlepšenie vzdelania detí a kvalitnejšie podmienky pre ich život, cez nich podporu rodín, zmenu ekosystému a v neposlednom rade aj zmenu zmýšľania a pozitívny pohľad do budúcnosti.

 

Pomáhajte s spolu s nami 

Pridajte sa k nám a pomôžme spolu ľuďom v oblastiach krízy. Pomôžme deťom ako sú dvojičky v Etiópii a dajme im príležitosť na dôstojný život.

Pomôcť ľuďom v núdzi

Ilustračné video

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Zmena klímy zasahuje milióny ľudí

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie