Blog

Humanitárna pomoc

Zabudnuté krízy potrebujú pozornosť

Nadácia Integra v spolupráci so svojimi medzinárodnými partnermi zo združenia Integral Alliance spúšťa v júli 2024 celosvetovú kampaň „Zabudnuté krízy“. Jej cieľom je poukázať na naliehavosť riešiť situáciu v krajinách, v ktorých humanitárne krízy trvajú dlhé roky a ktoré prehliadame. Len v Etiópii, kde Nadácia Integra pôsobí, trpí 21,4 milióna ľudí v dôsledku klimatickej krízy, (extrémne sucho a tiež ničivé záplavy) či pretrvávajúcich konfliktov.

„Predtým som bol pastier. Pre sucho som musel opustiť oblasť, kde som vyrastal a prežil celý život. Stratil som všetko, sto kusov dobytka, čo bol pre mňa obrovský majetok. Teraz skúšam farmárčiť. Ak zaprší, možno budem mať aspoň nejakú úrodu, ale na dážď sa dnes vôbec nemôžem spoliehať,“ povedal nám Abebe, 65-ročný farmár z južnej Etiópie.

Ľudia na juhu Etiópie merajú dlhú cestu za vodou.
Klimatická kríza vyháňa ľudí z domovov

Celosvetovo sa odhaduje, že do roku 2050 donúti zmena klímy k vnútornej migrácii až 143 miliónov ľudí. Zvyšovanie hladiny mora postihne v lepšom prípade 190 miliónov ľudí. Medzinárodný menový fond odhadol, že zmena klímy môže do roku 2060 spôsobiť hlad ďalším 50 miliónom ľudí v nestabilných krajinách.

„Vyrastal som v západnej Kanade v 60. rokoch, kde mínus 40 stupňov bolo pre deti dobrou správou; dôvod zrušenia školy. Pred obchodmi a pracoviskami sa nechávali celý deň zapnuté motory v autách, pretože benzín bol lacný a hrozilo, že motory by mohli zamrznúť. Nikomu ani nenapadlo, že naše zvyky už vtedy prispievali k zmene klímy a k prehlbovaniu chudoby v ďalekej Afrike. Dnes vieme, že musíme zmeniť spôsob myslenia v tejto oblasti,“ hovorí Allan Bussard, správca Nadácie Integra.

Nielen klimatické zmeny sú príčinou humanitárnych kríz. Na celom svete potrebuje pomoc a ochranu viac ako 300 miliónov ľudí, aby mohli prežiť. Medzinárodné spoločenstvo nedokáže zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov na riešenie situácie, keďže konflikty, zmena klímy a hospodárska nestabilita sú príčinou čoraz hrozivejších dlhotrvajúcich kríz. Krajiny ako napríklad Afganistan, Burkina Faso, Etiópia, Madagaskar, Mjanmarsko, Sudán, Jemen, dostali na humanitárnu pomoc menej ako 55% finančných prostriedkov, o ktoré požiadali v roku 2023.

Príbytky na vidieku, Etiópia.

5 hlavných dôvodov, prečo na dlhotrvajúce krízy zabúdame

  • Kultúrna, hospodárska a politická izolácia krajín v núdzi – neefektívne prerozdeľovanie pomoci, ktorá neprichádza často do tých krajín, ktoré ju najviac potrebujú
  • Nedostatočný mediálny záujem – obmedzený prístup, informačné preťaženie, obchodné či politické tlaky
  • Únava darcov, tzv. fenomén „únavy zo súcitu“ – dlhodobé krízy so zložitými riešeniami vyvolávajú apatiu a nedôveru darcov podporovať ich
  • Zmena klímy – neschopnosť prepojiť globálne súvislosti, zameranie sa viac na budúcnosť a nedostatočné riešenia pre súčasný stav
  • Nedostatočná podpora pre opatrenia na lokálnej úrovni a chýbajúca pravidelná podpora lokálnych ľudských zdrojov

 

Zabudnutá kríza: Oblasť Borena na juhu Etiópie

Nadácia Integra pôsobí aktívne aj na juhu Etiópie, kde zmena klímy, sucho a s ním súvisiaca chudoba zasahujú celé generácie. V oblasti sú tisíce vnútorne vysídlených ľudí (takzvaných klimatických utečencov). Problémom je aj mimoriadne nízka kvalita vzdelania. Približne desatina detí nechodí do školy vôbec. Mnoho z nich pochádza z odľahlých oblastí a do školy idú peši aj niekoľko kilometrov. V oblasti podporujeme vzdelávanie detí a pomáhame farmárom, ktorí začínajú s novým spôsobom obživy výsadbou dlhovekých orechových stromov. Nadácia Integra sa chce svojou kampaňou v júli a v nasledujúcom období zamerať na šírenie povedomia o zabudnutých krízach, najmä o kríze v Etiópii, kde pôsobí.

 

Pomáhajte s nami 

Pridajte sa k nám a pomôžme spolu ľuďom v oblastiach krízy. Dajme im príležitosť na dôstojný život.

POMÔCŤ ĽUĎOM V NÚDZI

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie