Blog

Humanitárna pomoc

Zmena klímy zasahuje milióny ľudí

Keď som bol mladý, jedna vec bola nesporne istá: počasie nemôžeme zmeniť. Teraz sa ukazuje, že kým moja mladá myseľ vstrebávala túto “pravdu”, počasie sa už menilo, a to kvôli mne a mne podobným, hovorí správca Nadácie Integra Allan Bussard vo svojom príspevku v štúdii medzinárodného združenia Aliancie Integral, ktorého súčasťou je aj Nadácia Integra. Štúdia sa zaoberá príčinami dlhotrvajúcich humanitárnych kríz. Jednou z nich je aj zmena klímy.

Len v Etiópii, kde Nadácia Integra pôsobí, trpí 21,4 milióna ľudí okrem konfliktov aj klimatickou krízou. Situáciu v oblasti pozná Allan veľmi dobre, keďže sa tam vracia a sleduje osudy farmárov. Jeho príspevok si môžete prečítať v plnom znení.

 

Klimatické prepojenie

Vplyv zmeny klímy na ľudí zo zraniteľných oblastí je citeľný už teraz, keďže spôsobuje straty domovov, živobytia a miliónov životov. Napriek tomu sa o týchto dôsledkoch často hovorí, akoby boli ešte roky vzdialené. Prečo sa prehliadajú? Jedna z odpovedí môže spočívať v našej neschopnosti prepojiť si súvislosti.

Keď som bol mladý, jedna vec bola nesporne istá: počasie nemôžeme zmeniť. Teraz sa ukazuje, že kým moja mladá myseľ vstrebávala túto “pravdu”, počasie sa už menilo, a to kvôli mne a mne podobným.

Vyrastal som v západnej Kanade, kde mínus 40 stupňov bolo dobrou správou; dôvodom na zrušenie školy. Pred obchodmi a pracoviskami sa nechávali zapnuté motory v autách, pretože benzín bol lacný a motory áut mohli zamrznúť. Nikomu nenapadlo, že naše zvyky už menia klímu a prehlbujú chudobu v ďalekej Afrike.

 

Narastajúci hlad a úmrtia

Teraz, o desaťročia neskôr, som si toho viac vedomý. Ale zvyky sa ťažko menia. Pre mnohých ľudí v mojej demografickej skupine je jednoduchšie popierať realitu ako meniť zvyky. Sú ľudia, ktorí tvrdia, že krajiny môžu žiť izolovaným životom, neovplyvňovať ani sa nenechať ovplyvňovať tým, čo sa deje inde. Ale klíma ich argumenty nepočúva. Predstierať, že stúpajúca hladina mora nezaplaví moje brehy alebo že otepľovanie nezapáli moje lesy, je byť ako novodobý kráľ Knut, ktorý verí, že dokáže zadržať príliv.

Svetová banka uvádza, že vplyv zmeny klímy najintenzívnejšie pociťujú najchudobnejšie a najzraniteľnejšie komunity, najmä tie, ktoré žijú v nestabilných a konfliktami postihnutých oblastiach. Medzinárodný menový fond odhadol, že v prípade scenára s vysokými emisiami by sa počet úmrtí v dôsledku konfliktov ako podiel populácie mohol v nestabilných krajinách do roku 2060 zvýšiť o takmer 10 – percent a že zmena klímy do roku 2060 môže uvrhnúť do hladu ďalších 50 miliónov ľudí v nestabilných krajinách.

Etiópia trpí zničujúcim suchom.
Počasie ako lotéria

Keď sme pred 15 rokmi začali pracovať na hodnotových reťazcoch v poľnohospodárstve vo východnej Afrike, dozvedeli sme sa, kedy prichádzajú dlhé a krátke dažde. Generácie poľnohospodárov prechádzali rytmom svojho roka s týmito určenými ukazovateľmi. Teraz, keď sa ich opýtame, kedy očakávajú dažde, pokrčia plecami smerom k Bohu alebo možno k osudu. To, kedy sa má sadiť a či sa bude žať, sa zmenilo zo spravodlivej istoty na krutú lotériu.

Takže kruh sa uzatvára. Opäť platí, že počasie sa nedá zmeniť. Alebo presnejšie povedané, farmári vo východnej Afrike, ktorých sa zmena klímy bytostne dotýka, nemôžu zmeniť počasie. Ako by mohli, keď v prvom rade nespôsobili zmenu počasia? A zatiaľ čo extrémy počasia sú čoraz častejšie, vo východnej Afrike narastá počet zanedbaných humanitárnych kríz.

 

Káva prehráva boj 

Opakované cesty do oblastí, kde sa pestuje káva v Etiópii, prinášajú určitý smútok. Káva arabica, ktorú v Etiópii objavili pred tisícročím, prehráva boj s globálnym otepľovaním. To by malo byť znepokojivé aj pre tých, ktorí kávu nepijú, pretože živobytie viac ako 20 miliónov etiópskych rodín závisí od pestovania kávy. Je nepochybné, že klimatické zmeny sa týkajú nielen kávy. Neistota, dlhy, podvýživa, migrácia, násilie, choroby, kriminalita, chudoba… to všetko nasleduje po stopách neúprosných prírodných síl.

Pestovateľ kávy na etiópskej vysočine teda nemôže ovplyvniť zmenu klímy. Ale skôr než sa vzdáme s povzdychom, musíme prevziať zodpovednosť ako generácia, možno jediná generácia, možno posledná generácia, ktorá skutočne môže zmeniť počasie.

Allan Bussard, správca Nadácie Integra

 

Staňte sa aj vy súčasťou zmeny!

Nadácia Integra pôsobí v Etiópii, kde zmena klímy postihuje milióny ľudí. Prídajte sa k nám a pomáhajte meniť životy tých, ktorých to najviac potrebujú.

Pomôcť ľuďom v núdzi

 

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie