Blog

Humanitárna pomoc

Ako toaleta obnovila dôstojnosť

Trauma, ktorou prechádza pacient po mozgovej príhode, je hrozná.

 

Predstavte si, že ste utrpeli mozgovú príhodu. A čo viac, utrpeli ste ju aj v priebehu ničivej vojny. Podmienky, v ktorých žijete, sú ponižujúce. Práve toto zažila aj Fatimah Al Abdi z dediny Dhahran v meste Bani al Awam v Jemene, ktorý už roky sužuje občianska vojna. Prečítajte si, ako toaleta obnovila jej dôstojnosť.

 

Strata dôstojnosti

Fatimah Al Abdi ochrnula vo veku 65 rokov. Život v Dhahráne, ktorý je jej domovom, je pre každého ťažký. Obzvlášť pre postihnutého vo veku odchodu do dôchodku. Dedina je chudobná, nemá potrebnú infraštruktúru, od mesta je vzdialená a ťažko dostupná. Dostať sa k lekárovi je náročné, rovnako aj si zohnať potraviny. Denne sa bojuje o prežitie.

Kvôli svojmu zdravotnému stavu je Fatimah pripútaná len k svojmu jednoduchému bytu na druhom poschodí starej bytovky so spoločnou vonkajšou toaletou. Pre Fatimah neexistuje žiadny spôsob ako sa dostať von. Telesné postihnutie jej tak znemožnilo používať toaletu, niečo, čo dnes považujeme za samozrejmosť. Miesto toalety jej slúžilo obyčajné vedro. Aj to len vtedy, keď jej pomohla rodina a priatelia. Keď však neboli nablízku, vyprázdnila sa tam, kde bola. Neskôr ju deti poumývali a prezliekli.

 

Najviac ponižujúcim stavom na svete nie je chudoba, ale strata dôstojnosti.

 

Budovanie toalety

S pomocou humanitárnej Alliancie Integral začal v dedine Dhahran latrínový program, čo bol Fatimah malý zázrak. Rodiny dostali stavebné materiály a nástroje na budovanie toaliet, ktoré najlepšie vyhovujú ich potrebám. Napríklad v budovách, v ktorých žije viac ako jedna rodina, mohli obyvatelia spoločne vybudovať a využívať jedno WC.

V prípade Fatimah Al Abdi sa podarilo vybudovať pomocnú toaletu – prispôsobenú špecifickým potrebám ženy. Rodina s pomocou susedov nainštalovala na druhom poschodí obytného domu toaletu. Fatimah to prinieslo radikálnu zmenu života. Hoci naďalej potrebuje pomoc svojej rodiny, nemusí denne zažívať poníženie zo svojej nemohúcnosti.

Keď si Fatimah uvedomila, že nainštalovali toaletu len pre ňu, nemohla tomu uveriť. Pomohli jej nielen tí najbližší, ale aj ľudia zo susedstva, ktorí videli jej núdzu. Premohla ju radosť a vďačnosť z toho, ako toaleta obnovila jej dôstojnosť.

 

Pomáhame v Jemene

Príbeh Jemenčanky Fatimah je jedným z tých, ktoré ovlyvnila aj naša Nadácia Integra. Vďaka darom zo Slovenska spolu s vami pomáhame núdznym ľuďom v Jemene, ktorý už niekoľko rokov sužuje občianska vojna. Krajine hrozí hladomor a tamojšia kríza sa považuje za najväčšiu humanitárnu krízu vo svete.

 

Nadácia Integra spustila pred mesiacmi výzvu na pomoc obyvateľom Jemenu. Aj vďaka darcom zo Slovenska sa v spolupráci s Alianciou Integral podarilo:

  • obnoviť 31 vodných zdrojov, čím sa zabezpečí pitná voda pre 120-tisíc Jemenčanov
  • poskytnúť filtre na vodu pre 10-tisíc domácností
  • zaistiť zberné nádoby na dažďovú vodu, ktorú potom môžu domácnosti využívať
  • navŕtať nové studne a postupne obnovovať kanalizáciu, čo znižuje riziko šírenia infekčných ochorení
    – dodávať potravinovú pomoc a podporovať ľudí pri samostatnom pestovaní zeleniny
    – podporovať kliniku – spolufinancovaním zdravotníckeho personálu a dodávkami zdravotníckeho materiálu pre podvyživené deti

button: Podporiť ľudí v Jemene

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie