Blog

Humanitárna pomoc

Ako hovoriť s deťmi o vojne

Vojna na Ukrajine sa kruto dotkla detí. Mnohé stratili svoj domov a ocitli sa v úplne nových životných podmienkach. Sú v krajine, kde nepoznajú jazyk, nemajú svojich kamarátov, väčšinou ani otca, chýbajú im ich hračky. Rodičia sa pýtajú: „Ako hovoriť s deťmi o vojne?“

Táto otázka sa netýka len ukrajinských detí. Tie naše nečakane spoznávajú nový jazyk, inak hovoriacich spolužiakov v škole či škôlke, meste, autobuse. To, ako túto novú nečakanú situáciu prežívajú deti, závisí od veľkej miery od ich rodičov. V spolupráci s Human Dynamic Europe sme vám už ponúkli informácie o tom, ako sa správať k ľuďom, ktorí utiekli pred vojnou. Teraz vám prinášame ďalšie, ktoré vám objasnia, ako hovoriť s deťmi o vojne.

 

Postarajte sa o svoje prežívanie

Deti veľmi nasávajú to, čo hovoria a cítia ich rodičia. Preto, postarajte sa o seba a svoje prežívanie! Deti odzrkadľujú to, čo cítime, naše mechanizmy zvládania situácie, naše postoje a správanie. Všeobecne sa dá povedať, že je dobré pred nimi redukovať pozeranie, počúvanie správ o vojne.

 

Čo potrebujú deti?
  • Do 6 rokov – zamerajte sa na vlastnú pohodu, dieťa sa pridá.
  • Od 7 do 10 rokov– potrebujú faktické informácie, upokojujúci tón, uistenie o tom, že sú v bezpečí. Nezaťažujte ich detailami o vojne a nesledujte s nimi médiá.
  • Od 11 rokov – preskúmajte ich vedomosti, názory, postoje. Rozprávajte sa s nimi, ako sa cítia. Buďte koučom alebo mentorom, nepoučujte. Hovorte o sebe, svojich postojoch, ak je na to priestor a máte spoločný dialóg (nie monológ).

 

Tínedžeri a vojna
  • Pre tínedžerov, ktorí prichádzajú z Ukrajiny, môže táto nová situácia pripadať ako väzenie. Zoznámte ich s mladými ľuďmi podobnej vekovej kategórie. Pomôže im škola, rodiny s podobnou vekovou kategóriou detí, cirkevné mládežnícke spoločenstvá, mládež.
  • Tínedžeri potrebujú „ako soľ“ sociálne prepojenie s deťmi ich veku. V tomto veku je to to najdôležitejšie pri budovaní ich vlastnej identity. Keďže to stratili, môžu prežívať podobné emócie ako pri strate blízkej osoby. Ak sú v kontakte s ich priateľmi z domova cez sociálne siete, nebráňte im v tom.

 

Pomáhajme spolu aj naďalej!

Vojna na Ukrajine stále trvá. Pomáhajme spolu naďalej tým, ktorých vyhnala z domovov.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

foto: Jana Čavojská

Mohlo by vás zaujímať

Všade na svete sú mamy

Čítať ďalej

Princípy našej práce dávajú istotu

Čítať ďalej

Napriek zúfalstvu začala opäť tvoriť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie