Blog

Humanitárna pomoc

Ako hovoriť s deťmi o vojne

Vojna na Ukrajine sa kruto dotkla detí. Mnohé stratili svoj domov a ocitli sa v úplne nových životných podmienkach. Sú v krajine, kde nepoznajú jazyk, nemajú svojich kamarátov, väčšinou ani otca, chýbajú im ich hračky. Rodičia sa pýtajú: „Ako hovoriť s deťmi o vojne?“

Táto otázka sa netýka len ukrajinských detí. Tie naše nečakane spoznávajú nový jazyk, inak hovoriacich spolužiakov v škole či škôlke, meste, autobuse. To, ako túto novú nečakanú situáciu prežívajú deti, závisí od veľkej miery od ich rodičov. V spolupráci s Human Dynamic Europe sme vám už ponúkli informácie o tom, ako sa správať k ľuďom, ktorí utiekli pred vojnou. Teraz vám prinášame ďalšie, ktoré vám objasnia, ako hovoriť s deťmi o vojne.

 

Postarajte sa o svoje prežívanie

Deti veľmi nasávajú to, čo hovoria a cítia ich rodičia. Preto, postarajte sa o seba a svoje prežívanie! Deti odzrkadľujú to, čo cítime, naše mechanizmy zvládania situácie, naše postoje a správanie. Všeobecne sa dá povedať, že je dobré pred nimi redukovať pozeranie, počúvanie správ o vojne.

 

Čo potrebujú deti?
  • Do 6 rokov – zamerajte sa na vlastnú pohodu, dieťa sa pridá.
  • Od 7 do 10 rokov– potrebujú faktické informácie, upokojujúci tón, uistenie o tom, že sú v bezpečí. Nezaťažujte ich detailami o vojne a nesledujte s nimi médiá.
  • Od 11 rokov – preskúmajte ich vedomosti, názory, postoje. Rozprávajte sa s nimi, ako sa cítia. Buďte koučom alebo mentorom, nepoučujte. Hovorte o sebe, svojich postojoch, ak je na to priestor a máte spoločný dialóg (nie monológ).

 

Tínedžeri a vojna
  • Pre tínedžerov, ktorí prichádzajú z Ukrajiny, môže táto nová situácia pripadať ako väzenie. Zoznámte ich s mladými ľuďmi podobnej vekovej kategórie. Pomôže im škola, rodiny s podobnou vekovou kategóriou detí, cirkevné mládežnícke spoločenstvá, mládež.
  • Tínedžeri potrebujú „ako soľ“ sociálne prepojenie s deťmi ich veku. V tomto veku je to to najdôležitejšie pri budovaní ich vlastnej identity. Keďže to stratili, môžu prežívať podobné emócie ako pri strate blízkej osoby. Ak sú v kontakte s ich priateľmi z domova cez sociálne siete, nebráňte im v tom.

 

Pomáhajme spolu aj naďalej!

Vojna na Ukrajine stále trvá. Pomáhajme spolu naďalej tým, ktorých vyhnala z domovov.

POMÔCŤ NA UKRAJINE

foto: Jana Čavojská

Mohlo by vás zaujímať

Dva roky vojny na Ukrajine

Čítať ďalej

Podporujeme ženy na Ukrajine pri podnikaní

Čítať ďalej

Veronika nás zastupuje doma aj v zahraničí

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie