Blog

Humanitárna pomoc

Vojna prehĺbila potravinovú krízu

Od chvíle, čo sa na nás Andrij z Ľvova na Ukrajine obrátil o pomoc, nám vytrvalo posiela fotky a videá z vojnových oblastí, ako zúfalé výkriky o pomoc. Riaditeľ kresťanského inštitútu sa namiesto o študentov musel začať od začiatku vojny starať o stovky hladujúcich, vnútorne vysídlených migrantov a budova jeho školy sa zo dňa na deň premenila na azylový dom. Denne poskytuje nocľah a stravu asi stovke núdznych.

Ľudia však hladujú nielen na Ukrajine. Vojna prehĺbila potravinovú krízu na celom svete.

 

Milióny ľudí bez jedla

Už v roku 2020 narástol počet hladujúcich na vyše 800 miliónov. Ukrajina bola spolu s Ruskom a Francúzskom primárnym dodávateľom obilia najmä pre krajiny Afriky. Vojna u našich susedov tak prehĺbila už aj tak dosť vážnu potravinovú krízu, ktorá sa zvýraznila už cez pandémiu. Koronavírus obmedzil pestovanie pšenice, čo spôsobilo vysoký nárast cien potravín. Vojenský konflikt na Ukrajine situáciu ešte zhoršil.

 

Jemenu hrozí hladomor

Dopady vojen na ekonomiky ako aj klimatické zmeny sú najčastejšími príčinami potravinovej krízy. Najviac hladujúcich je v Etiópii, Somálsku, Jemene, Južnom Sudáne a Afganistane. Len v Jemene je pre občiansku vojnu, ktorá trvá už sedem rokov, na pokraji hladomoru až 19 miliónov ľudí, čo je viac ako polovica celkovej populácie. Z toho 2,2 milióna je detí do 5 rokov. V školách deti od hladu doslova omdlievajú.

Jemen je pritom takmer úplne závislý od dovozu, keďže 30 percent (tretina importovanej pšenice) pochádza z Ukrajiny. Ako nám potvrdila Gerrianne Maria Pennings z našej partnerskej humanitárnej organizácie ZOA, ktorá je priamo v oblasti, potraviny zatiaľ v obchodoch síce sú, ale pre ľudí sú takmer nedostupné: „Dopady vojny na Ukrajine už v Jemene pociťujeme. Ceny potravín astronomicky stúpajú a inflácia je veľmi vysoká. Aj keď niektoré lode s pšenicou už dorazili, skutočné zlepšenie situácie vôbec nevidíme a žiaľ, hladujúcich neubúda.“

 

Nedostatok potravín a migrácia

Podľa posledných údajov OSN už celosvetovo vzrástol aj počet tých, ktorí sú nútení opustiť svoje domovy. Dôvody sú rôzne – prenasledovanie, porušovanie ľudských práv, násilie. Veľká vlna migrácie však pre nedostatok potravín hrozí aj v dôsledku klimatických zmien. Vo veľkej miere sú práve štáty vyspelého sveta zodpovedné za klimatické zmeny. Mali by preto aktívnejšie pomáhať. A ešte viac v čase, keď potravinovú krízu prehĺbila vojna na Ukrajine. Kritická je situácia v Jemene, kde ako Nadácia Integra pomáhame ľuďom prežiť dopady potravinovej krízy.

 

Pridajte sa k nám!

Tak ako náš priateľ Andrij v Ľvove na Ukrajine, môžeme v tejto kríze aktívne pomôcť my všetci. Pridajte sa k nám v Nadácii Integra, aby sme spoločne zmiernili hlad tam, kde je to tak veľmi potrebné.

PODPORIŤ ĽUDÍ V JEMENE

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie