Hlad v Jemene

Hlad v Jemene

V Jemene potrebuje pomoc 20 miliónov ľudí, teda dve tretiny obyvateľstva. Občianska vojna v krajine spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete.

Na pokraji hladomoru je v Jemene 11 miliónov ľudí. Krajinu sužuje posledných sedem rokov občianska vojna, ktorá spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete. Podľa odhadov potrebuje humanitárnu pomoc 24 miliónov ľudí, z celkového počtu 28 miliónov Jemenčanov. Medzinárodná humanitárna organizácia Save the Children informuje, že od vypuknutia konfliktu v Jemene zrejme zomrelo od hladu a na choroby približne 85-tisíc detí vo veku do päť rokov. Takmer 400-tisíc deťom hrozí smrť hladom, uviedol koordinátor Organizácie Spojených národov (OSN) pre Jemen David Gressly.

V krajine je obrovská chudoba a šíria sa infekčné choroby, najmä cholera. Niektoré oblasti už zaplavila tretia vlna tohto ochorenia. Žiaľ rastie aj počet prípadov nakazených koronavírusom. Politická nestabilita a súvisiace katastrofy, ktorým krajina čelila v posledných rokoch priniesli aj milióny obetí, stratu živobytia a hospodárskej a sociálnej infraštruktúry v celej krajine.

Od začiatku konfliktu utieklo zo svojich domovov viac ako tri milióny ľudí, z ktorých väčšina zostala v Jemene. Najmenej 20 miliónov ľudí má nedostatok potravín, ťažkou podvýživou trpí viac ako milión detí. Približne 18 miliónov ľudí nemá prístup k bezpečným zdrojom vody a zhruba rovnaký počet je bez prístupu k základnej zdravotnej starostlivosti.

Jemen trápi občianska vojna medzi menšínovými šíitskými povstalcami Húsíimi a vládou prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, ktorá začala v roku 2014.

Život ľudí v Jemene je extrémne ťažký. Potrebujú jedlo, pitnú vodu, lieky, prístrešky na bývanie. Prispejte a buďte súčasťou tímu, ktorý pomáha zmierniť núdzu týchto ľudí.

 

Prečo dokážeme byť v pomoci efektívni

Sme členom medzinárodnej Aliancie Integral, ktorá sa zapája do humanitárnych aktivít na celom svete. Týmto spôsobom pracuje 21 členov z 13-tich krajín na 85-tich miestach sveta. Vďaka koordinácii a znalostiam situácie v danej krajine je táto pomoc rýchla a účinná.

 

Ako spolu s partnermi a vďaka vám pomáhame

Výživa a zdravie
Nedostatok potravín spôsobil 65% navýšenie cien za niekoľko týždňov. Rozdávame potravinové zásoby v najviac postihnutých regiónoch. Zmierňujeme tým počty podvyživených detí.

Voda a hygiena
odborne WASH (Water, Sanitation, Hygiene). Ľudí v Jemene trápia infekčné choroby, hlavne cholera, ktorá sa prenáša znečistenou vodou. V niektorých regiónoch zaznamenali už jej tretiu vlnu. Pomáhame tým, že zastavujeme šírenie chorôb poskytovaním pitnej vody a stavaním bezpečných studní. V roku 2018 sa podarilo obnoviť 31 vodných zdrojov, čím sa zabezpečí pitná voda pre 120-tisíc Jemenčanov. Tiež sme prispeli na filtre na vodu pre 10-tisíc domácností.

Prístrešky
Bezpečný priestor na život je dôležitou súčasťou ľudského prežitia a dôstojnosti. Pre ľudí postihnutých krízou poskytujeme materiálnu pomoc pre domácnosti, ako napr. varné nádoby, bandasky na vodu, čistiace, hygienické pomôcky a iné.

PODPORIŤ ĽUDÍ V JEMENE

 

Ivana Čorbová koordinátorka klimatických a humanitárnych projektov
Ivana koordinuje humanitárne a klimatické projekty Nadácie Integra. Je v kontakte s našimi partnermi a z terénu  prináša aktuálne informácie o aktivitách, ktorými pomáhame ľuďom zasiahnutým vojenskými konfliktmi, alebo prírodnou katastrofou. Ivana tiež komunikuje s organizáciami akými je na Slovensku SlovakAid, Platforma rozvojových organizácii - Ambrela, alebo medzinárodná Alliancia Integral a jej členovia.

Príbehy z terénu

Kríza na Ukrajine ešte len začína

Čítať ďalej

Voda pre tisícky ľudí v Sýrii

Čítať ďalej

Pomoc pre rodiny v Jemene

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie