Hlad v Jemene

Hlad v Jemene

V Jemene potrebuje pomoc 24 miliónov ľudí, teda dve tretiny obyvateľstva. Občianska vojna v krajine spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete.

Na pokraji hladomoru sú v Jemene milióny ľudí. Krajinu sužuje posledných osem rokov občianska vojna, ktorá spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete.

Podvýživou a nedostatkom potravín bude do konca roka 2022 trpieť až 19 miliónov obyvateľov Jemenu, z toho 2,2 milióna detí mladších ako 5 rokov. Extrémne hladovať bude 1,3 milióna tehotných a dojčiacich žien. Predpokladá to Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo.

V 28 miliónovej krajine je obrovská chudoba. Mimoriadne vysoké ceny znemožňujú ľuďom kúpiť si jedlo, hygienické potreby, pitnú vodu.  Približne 18 miliónov ľudí nemá prístup k bezpečným zdrojom vody a zhruba rovnaký počet je bez prístupu k základnej zdravotnej starostlivosti.

Politická nestabilita a súvisiace katastrofy, ktorým krajina čelila v posledných rokoch priniesli aj milióny obetí, stratu živobytia, hospodárskej a sociálnej infraštruktúry v celej krajine. Od začiatku konfliktu utieklo zo svojich domovov viac ako tri milióny ľudí, z ktorých väčšina zostala v Jemene.

Situáciu v krajine tiež ovplyvňuje prebiehajúca vojna na Ukrajine. Jemen je takmer úplne závislý od dovozu, 30 percent importovanej pšenice pochádza práve z Ukrajiny.

Jemen trápi občianska vojna medzi menšinovými šíitskými povstalcami Húsíimi a vládou prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, ktorá začala v roku 2014. Humanitárna kríza v krajine je podľa OSN dôsledkom práve tohto vojenského konfliktu.

Život ľudí v Jemene je extrémne ťažký. Potrebujú jedlo, pitnú vodu, lieky, hygienické potreby.  Podporte ich spolu s nami a buďte súčasťou tímu, ktorý pomáha zmierniť ich núdzu.

 

Prečo dokážeme byť v pomoci efektívni

Sme členom medzinárodnej Aliancie Integral, ktorá sa zapája do humanitárnych aktivít na celom svete. Týmto spôsobom pracuje 21 členov z 13-tich krajín na 85-tich miestach sveta. Vďaka koordinácii a znalostiam situácie v danej krajine je táto pomoc rýchla a účinná.

 

Ako spolu s partnermi a vďaka vám pomáhame

Informácie o našej pomoci v Jemene pre redakciu JOJ 24 z 27. marca 2023.

 

Výživa a zdravie

Nedostatok potravín spôsobil prudké zvýšenie cien, a preto pomáhame ľuďom pri napĺňaní základných životných potrieb spôsobom cash transfer (priama finančná podpora). Zmierňujeme tým počty podvyživených detí.

 

Voda a hygiena

Ľudí v Jemene trápi okrem hladu aj nedostatok vody a infekčné choroby, hlavne cholera, ktorá sa prenáša znečistenou vodou. Preto zabezpečujeme pitnú vodu, nádoby na zachytávanie dažďovej vody, staviame bezpečné vodné systémy a sociálne zariadenia v školách, obciach a domoch.

 

PODPORIŤ ĽUDÍ V JEMENE

 

Ivana Čorbová koordinátorka humanitárnych projektov
Ivana koordinuje humanitárne projekty Nadácie Integra. Je v kontakte s našimi partnermi a z terénu prináša aktuálne informácie o aktivitách, ktorými pomáhame ľuďom zasiahnutým vojenskými konfliktmi, alebo prírodnou katastrofou. Ivana tiež komunikuje s organizáciami akými sú na Slovensku SlovakAid, Platforma rozvojových organizácii - Ambrela, alebo medzinárodná Alliancia Integral a jej členovia.

Príbehy z terénu

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie