Blog

Podpora detí

Som vďačný za svoj život

„Som vďačný za svoj život. Viem, čo je smrť oboch rodičov, odmietnutie, život na ulici. Dnes však stojím na vlastných nohách a veľmi si vážim to, čo som dostal a mám,” usmeje sa 24-ročný Daniel z Kene.

Jeho príbeh sa začal písať v biednom africkom slume, kde bol hlad na dennom poriadku. Daniel žil so svojou mamou a otcom v plechovom jednoizbovom domčeku s hlinenou dlážkou, bez vody a elektriny. Bol ešte maličký, keď zistili, že má epilepsiu. Prejavy choroby, ktorú sprevádzali kŕče, všetkých vystrašili. Choré bábätko to však so svojou mamou a otcom zvládalo, hoci okolie aj príbuzní čakali, že zomrie.

 

Život bez rodičov

Daniel mal sotva pár mesiacov, keď stratil otca. Mama sa musela starať sama o dieťa, ktoré ju potrebovalo. Nebolo to vôbec jednoduché. Mladá žena občas pracovala, aby zabezpečila živobytie pre seba a svojho syna. Často bola unavená, vysilená. Bolo to ťažké, onedlho ochorela a keď mal Daniel rok, zomrela.

Príbuzní začali riešiť, čo bude s dieťaťom. Nikto sa ho nechcel ujať kvôli epilepsii. Choré dieťa bolo na príťaž. „Príbuzní ma nechceli, presúvali ma od jedného k druhému. Nikto nechcel dieťa, ktoré, ako si mysleli, zomrie,” hovorí Daniel. Tri roky putoval od jedného príbuzného k druhému, ale nikto sa oňho nechcel starať natrvalo a nikto ho nemal naozaj rád. Ako štvorročný sa ocitol na ulici.

 

Záchrana a „mama Lucy“

A tam ho našla „mama“ Lucy, riaditeľka detského domova Praise Gate, ktorá ho s láskou prijala do veľkej rodiny detí s podobným osudom. „Pamätám sa, keď som tam prišiel. Bol som nový, všetci chceli so mnou byť a kamarátiť sa,” spomína Daniel. „Tam som našiel svoj domov, svoju rodinu. Ľudí, ktorí za mnou stáli. Objali ma, keď som bol smutný a tiekli mi slzy. Boli pri mne po celý čas a láskavo mi hovorili: „Neboj sa, bude to lepšie…”

Mama Lucy

V detskom domove je aj dnes vyše 40 detí. Malé, staršie aj stredoškoláci. O deti sa stará „mama Lucy”, ako jej všetci hovoria, a jej manžel Allan. Deti chodia do okolitých škôl a na to, aby mohli v domove žiť a vzdelávať sa, potrebujú podporovateľa. Človeka, ktorý pravidelným mesačným príspevkom 25 eur pomáha zaplatiť školské výdavky za konkrétne dieťa. S dieťaťom si vymieňajú listy a budujú tak vzťah.

 

Nadchla sa pre pomoc deťom a mladým ľuďom

Celý tento proces zabezpečuje Nadácia Integra, cez ktorú je možné podporovať dieťa pri vzdelávaní. Tak to bolo aj v prípade Daniela. Rovnako ako všetky ostatné deti v detskom domove Praise Gate, aj jeho podporoval človek zo Slovenska.

Podporovateľkou, kamarátkou a fanúšičkou Daniela sa stala Eva. Vďaka nej úspešne vyštudoval kriminológiu a osamostatnil sa. Čo ju k tomu viedlo? „O projekte podpory detí som sa dopočula od bývalej kolegyne a tak ma to nadchlo, že som neváhala ani sekundu. Skontaktovala som sa s Nadáciou Integra, aby som zistila možnosti podpory. Dozvedela som sa, že najmenší záujem je o podporu chlapcov stredoškolákov a ja som sa okamžite rozhodla ísť do toho”, hovorí mladá žena.

Eva s Danielom
Stretnutie s Danielom

Pred pár rokmi pôsobila v Keni ako dobrovoľníčka a stretla sa s Danielom aj osobne. „Je to úžasný veľmi inteligentný mladý muž. Patril k triednej špičke, a napriek tomu je veľmi skromný. Som na neho veľmi hrdá”, opisuje. „Teším sa, že som spoznala nielen jeho, ale aj zvyšok „posádky” detského domova. Bývajú tam skvelé deti a spolu s „mamou“ Lucy a „otcom” Allanom sú ako jedna veľká rodina.”

Pomoc a podpora radikálne zmenili Danielov život. Z nechceného, vystrašeného dieťaťa vyrástol pokorný, múdry mladý muž. Má priateľov na celý život, ľudí, ktorí stále stoja za ním. Má vzdelanie, vie sa o seba postarať a je povzbudením pre ostatné deti a mladých ľudí v ťažkých životných situáciách v Keni.

Na návšteve detského domova Praise Gate
Aj zdanlivo malý dar môže zmeniť život

Jeho úspešný príbeh je aj príbehom o láske, prijatí a dávaní. Podieľa sa na ňom viac ľudí, bez ktorých by nemal taký dobrý koniec.

Jednou z hlavných postáv Danielovho života je aj Eva, vďaka ktorej vyštudoval a stojí na vlastných nohách. „Čo sa nám môže zdať ako malý, nepodstatný dar, môže niekomu zmeniť život. Pocit, že ste niekomu pomohli, je úžasný. Poďte teda do toho a darujte deťom vzdelanie!” povzbudzuje Eva ostatných.

 

Pošlime dieťa do školy!

Tak ako ona, aj vy sa môžete stať podporovateľom vzdelávania pre jedno z 31 afrických detí. Meniť život vzdelaním môžete začať hneď. Pridajte sa a pošlite dieťa do školy!

 

Urob svet lepším a pošli dieťa do školy

 

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie