Blog

Podpora detí

Som vďačný za svoj život

„Som vďačný za svoj život. Viem, čo je smrť oboch rodičov, odmietnutie, život na ulici. Dnes však stojím na vlastných nohách a veľmi si vážim to, čo som dostal a mám,” usmeje sa 24-ročný Daniel z Kene.

Jeho príbeh sa začal písať v biednom africkom slume, kde bol hlad na dennom poriadku. Daniel žil so svojou mamou a otcom v plechovom jednoizbovom domčeku s hlinenou dlážkou, bez vody a elektriny. Bol ešte maličký, keď zistili, že má epilepsiu. Prejavy choroby, ktorú sprevádzali kŕče, všetkých vystrašili. Choré bábätko to však so svojou mamou a otcom zvládalo, hoci okolie aj príbuzní čakali, že zomrie.

 

Život bez rodičov

Daniel mal sotva pár mesiacov, keď stratil otca. Mama sa musela starať sama o dieťa, ktoré ju potrebovalo. Nebolo to vôbec jednoduché. Mladá žena občas pracovala, aby zabezpečila živobytie pre seba a svojho syna. Často bola unavená, vysilená. Bolo to ťažké, onedlho ochorela a keď mal Daniel rok, zomrela.

Príbuzní začali riešiť, čo bude s dieťaťom. Nikto sa ho nechcel ujať kvôli epilepsii. Choré dieťa bolo na príťaž. „Príbuzní ma nechceli, presúvali ma od jedného k druhému. Nikto nechcel dieťa, ktoré, ako si mysleli, zomrie,” hovorí Daniel. Tri roky putoval od jedného príbuzného k druhému, ale nikto sa oňho nechcel starať natrvalo a nikto ho nemal naozaj rád. Ako štvorročný sa ocitol na ulici.

 

Záchrana a „mama Lucy“

A tam ho našla „mama“ Lucy, riaditeľka detského domova Praise Gate, ktorá ho s láskou prijala do veľkej rodiny detí s podobným osudom. „Pamätám sa, keď som tam prišiel. Bol som nový, všetci chceli so mnou byť a kamarátiť sa,” spomína Daniel. „Tam som našiel svoj domov, svoju rodinu. Ľudí, ktorí za mnou stáli. Objali ma, keď som bol smutný a tiekli mi slzy. Boli pri mne po celý čas a láskavo mi hovorili: „Neboj sa, bude to lepšie…”

Mama Lucy

V detskom domove je aj dnes vyše 40 detí. Malé, staršie aj stredoškoláci. O deti sa stará „mama Lucy”, ako jej všetci hovoria, a jej manžel Allan. Deti chodia do okolitých škôl a na to, aby mohli v domove žiť a vzdelávať sa, potrebujú podporovateľa. Človeka, ktorý pravidelným mesačným príspevkom 25 eur pomáha zaplatiť školské výdavky za konkrétne dieťa. S dieťaťom si vymieňajú listy a budujú tak vzťah.

 

Nadchla sa pre pomoc deťom a mladým ľuďom

Celý tento proces zabezpečuje Nadácia Integra, cez ktorú je možné podporovať dieťa pri vzdelávaní. Tak to bolo aj v prípade Daniela. Rovnako ako všetky ostatné deti v detskom domove Praise Gate, aj jeho podporoval človek zo Slovenska.

Podporovateľkou, kamarátkou a fanúšičkou Daniela sa stala Eva. Vďaka nej úspešne vyštudoval kriminológiu a osamostatnil sa. Čo ju k tomu viedlo? „O projekte podpory detí som sa dopočula od bývalej kolegyne a tak ma to nadchlo, že som neváhala ani sekundu. Skontaktovala som sa s Nadáciou Integra, aby som zistila možnosti podpory. Dozvedela som sa, že najmenší záujem je o podporu chlapcov stredoškolákov a ja som sa okamžite rozhodla ísť do toho”, hovorí mladá žena.

Eva s Danielom
Stretnutie s Danielom

Pred pár rokmi pôsobila v Keni ako dobrovoľníčka a stretla sa s Danielom aj osobne. „Je to úžasný veľmi inteligentný mladý muž. Patril k triednej špičke, a napriek tomu je veľmi skromný. Som na neho veľmi hrdá”, opisuje. „Teším sa, že som spoznala nielen jeho, ale aj zvyšok „posádky” detského domova. Bývajú tam skvelé deti a spolu s „mamou“ Lucy a „otcom” Allanom sú ako jedna veľká rodina.”

Pomoc a podpora radikálne zmenili Danielov život. Z nechceného, vystrašeného dieťaťa vyrástol pokorný, múdry mladý muž. Má priateľov na celý život, ľudí, ktorí stále stoja za ním. Má vzdelanie, vie sa o seba postarať a je povzbudením pre ostatné deti a mladých ľudí v ťažkých životných situáciách v Keni.

Na návšteve detského domova Praise Gate
Aj zdanlivo malý dar môže zmeniť život

Jeho úspešný príbeh je aj príbehom o láske, prijatí a dávaní. Podieľa sa na ňom viac ľudí, bez ktorých by nemal taký dobrý koniec.

Jednou z hlavných postáv Danielovho života je aj Eva, vďaka ktorej vyštudoval a stojí na vlastných nohách. „Čo sa nám môže zdať ako malý, nepodstatný dar, môže niekomu zmeniť život. Pocit, že ste niekomu pomohli, je úžasný. Poďte teda do toho a darujte deťom vzdelanie!” povzbudzuje Eva ostatných.

 

Pošlime dieťa do školy!

Tak ako ona, aj vy sa môžete stať podporovateľom vzdelávania pre jedno z 31 afrických detí. Meniť život vzdelaním môžete začať hneď. Pridajte sa a pošlite dieťa do školy!

 

Urob svet lepším a pošli dieťa do školy

 

Mohlo by vás zaujímať

Dva roky vojny na Ukrajine

Čítať ďalej

Podporujeme ženy na Ukrajine pri podnikaní

Čítať ďalej

Veronika nás zastupuje doma aj v zahraničí

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie