Blog

Klíma a sadenie stromov

Nové stromy v Etiópii

Navštívili sme etiópskych farmárov, ktorí na jeseň dostali nové stromy – sadenice makadámií. V Etiópii ide o celkom novú plodinu. O to viac nás potešilo, že sadeniciam makadámiových stromov sa v novej domovine darí.

 

Makadámie – nové stromy v Etiópii

Nadácia Integra v spolupráci s Ten Senses Africa a našimi etiópskymi partnermi aktuálne pracuje na presadení 200.000 sadeníc makadámiových stromov z Kene do Etiópie. Nové makadámiové stromy sú v Etiópii vysádzané tak, aby poskytovali prirodzený tieň pre kávovníky. Káva sa tu totiž kvôli aktuálnemu globálnemu otepľovaniu dostala na zoznam ohrozených druhov. Výnosy z kávovníkov sú čoraz nižšie a vedci predpovedajú, že do roku 2040 bude kvôli zmene klímy približne 60% etiópskych kávovníkov druhu Arabica neproduktívnych. Káva dnes pritom tvorí takmer štvrtinu etiópskeho exportu a poskytuje živobytie približne 15 miliónom farmárov. Pre mnohých z nich je práve káva najdôležitejší alebo jediný zdroj príjmu.

 

„ …nové makadámiové stromy sú v Etiópii vysádzané tak, aby poskytovali prirodzený tieň pre kávovníky. Káva sa tu totiž kvôli aktuálnemu globálnemu otepľovaniu dostala na zoznam ohrozených druhov. ”

Pozitívny sociálny dopad

Nové stromy v Etiópii umožnia farmárom diverzifikovať zdroje príjmu. Keď budú makadámiové stromy dospelé, každý z nich bude produkovať orechy v hodnote zhruba 60 EUR ročne. Pre farmára, ktorý bude mať viac takýchto stromov to znamená, že si bude môcť dovoliť kúpiť napríklad strechu, zaplatiť zdravotnú starostlivosť alebo školu pre svoje deti. Makadámie sa pritom dožívajú často až sto rokov, priemer je 75 rokov.

Pozitívny ekologický dopad

Výsadbou makadámiových stromov v Etiópii pomáhame ochraňovať a obnovovať dažďové pralesy, zachovávať prirodzené prírodné prostredie pre kávovníky, predchádzať suchu a erózii pôdy. Pozitívny ekologický dopad znásobuje tiež fakt, že makadámiový strom má kapacitu absorbovať 12 kg uhlíkových emisií ročne, čo znamená, že počas celého svojho života (zhruba 75 rokov) vie neutralizovať až 900 kilogramov emisií CO2.

Pridajte sa k nám a pomôžte farmárom i planéte!

Darovať strom môžete ihneď a jednoducho cez našu webstránku. Za každých 5 EUR vysadíme jeden strom. Táto suma pokrýva všetky náklady spojené s pestovaním stromčeka: pôda, zastrešenie, genetický materiál, práca, voda, hnojivo, transport, agronomická podpora, BIO a FairTrade školenie a certifikačný proces.Tlačidlo vás presmeruje na darcovskú stránku, kde môžete svojim darom podporiť naše úsilie. Ďakujeme.Informácie o projekte Milión stromov pre Afriku: integra.sk/co-robime/sadime-stromy

#StromyPreAfriku

Na projekte sa podieľajú Slovak Aid a Ten Senses Africa.

Prečítajte si o tom ako makadamové orechy z našej prevádzky Ten Senses Africa pomáhajú v Keni:

Etiópskych farmárov môžete podporiť aj kúpou kvalitnej BIO FairTrade kávy: 

Mohlo by vás zaujímať

Napriek traumám majú opäť chuť žiť

Čítať ďalej

Pomohli sme zlepšiť duševné zdravie detí

Čítať ďalej

Venujte deťom darček

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie