Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Fair Trade pomáha k svojpomoci

Spravodlivý obchod – Fair Trade pomáha ľuďom, aby sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok dostali na cestu od pomoci k svojpomoci a vymanili sa z chudoby. Obrazne povedané, Fair Trade nedáva ľuďom ryby, ale učí ich zostrojiť si udicu a loviť. Zároveň však nevyloviť naraz všetky ryby z rybníka.

 

Integra pomáha cez Fair Trade  v Keni

Keď Nadácia Integra pred viac ako desiatimi rokmi zakladala v Keni fabriku, jej prvoradým cieľom bolo vytvoriť príležitosti pre lepší život ľudí v Afrike. Táto fabrika, Ten Senses Africa (TSA) sa stala ako prvá na svete spracovateľom Fair Trade makadamových orechov.

Ponúkame dôstojnú prácu

Vo fabrike Ten Senses Africa (TSA) v Nairobi si našlo prácu za dôstojných podmienok 300 zamestnancov, z toho väčšinu tvoria ženy z neďalekého slumu Kibera. Miestnym farmárom, od ktorých fabrika TSA orechy vykupuje, priniesla certifikácia Fair Trade cez WFTO (The World Fair Trade Organization – https://wfto.com) mnohé výhody, nielen dlhodobé zmluvy a stabilné príjmy.

 

Hlavné princípy Fair Trade

Desať princípov, ktorými sa riadia všetky organizácie vo Fair Trade systéme WFTO sú: 1. príležitosti pre znevýhodnených producentov, 2. transparentnosť, 3. férové praktiky, 4. férová odmena, 5. žiadna detská ani nútená práca, 6. rodová rovnosť a sloboda združovania, žiadna diskriminácia, 7. dobré pracovné podmienky, 8. budovanie kapacít, 9. propagácia spravodlivého obchodu, 10. rešpekt voči životnému prostrediu.  

Zlepšenie kvality života

V roku 2019 zrealizovala spoločnosť 60 Decibels s podporou Stanford Seed prieskum medzi farmármi, ktorí spolupracujú s našou fabrikou TSA. Farmári v ňom potvrdili, že 93% z nich vníma – okrem iných benefitov napríklad zlepšenie farmárčenia, zvýšenie produkcie či zvýšenie príjmu – celkové zlepšenie kvality ich života vďaka spolupráci s fabrikou TSA. Vyberáme niektoré z ich vyjadrení:

  • “Mohol som sa usadiť a presťahovať svoju rodinu naspäť domov. Moje deti môžu chodiť do školy.”
  • “Teraz je konečne moje farmárčenie úspešné, čo predtým nebolo možné. Zarábam dostatok peňazí na to, aby som uživila seba a svoje dieťa.”
  • “Za pár rokov sa mi podarilo zabezpečiť živobytie pre svoju rodinu. Dokážem už zaplatiť zdravotnú starostlivosť pre moju mamu.”
  • “Predaj makadamových orechov mi pomohol zaplatiť školné pre moju dcéru a pomáha mi tiež kupovať jej školské pomôcky. Môžem si dovoliť udržiavať našu domácnosť.”
  • “Môj život sa zmenil. Môžem nakŕmiť celú moju rodinu bez toho, aby som si požičiaval peniaze od iných rodinných príslušníkov.”

 

„ Fair Trade pomáha ľuďom, aby sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok dostali na cestu od pomoci k svojpomoci. ”

 

Kúpou makadamových orieškov z TSA môžete aj vy zlepšiť podmienky na život ľudí v Afrike:Viac informácií o TSA nájdete na stránke: www.tensensesafrica.com

Ďalšie FairTrade produkty – káva, čaj, arašidy, kešu, mandle, čokoláda – sú k dispozícii v našom férovom obchode samay.sk

Viac o tom ako FairTrade pomáha bojovať proti chudobe si môžete prečítať aj v tomto článku: 

samay.sk/aktuality/fair-trade-bojuje-proti-chudobe

Mohlo by vás zaujímať

Napriek zúfalstvu začala opäť tvoriť

Čítať ďalej

Na férovej africkej vlne

Čítať ďalej

Naša pomoc na Ukrajine na TV JOJ24

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie