Blog

Humanitárna pomoc

Malá Fatima sa opäť usmieva

Pre dvojročnú Fatimu je mesto Lahj v Jemene jediným domovom, ktorý kedy poznala. Jej rodina tu našla bezpečie potom, keď sa boje presunuli do oblasti, kde predtým žili. Dlhý čas hladovala a takmer zomrela. Vďaka pomoci sa malá Fatima opäť usmieva.

 

Funguje polovica zdravotníckych zariadení

V meste Lahj, podobne ako na iných miestach v Jemene, vojna značne poškodila infraštruktúru. Odhaduje sa, že v krajine funguje len polovica zdravotníckych zariadení a takmer 80 percent obyvateľstva potrebuje humanitárnu pomoc. Týka sa to hlavne osôb so zdravotným postihnutím, žien a detí.

Napriek tomu, že konflikt výrazne zasiahol aj Lahj, guvernér tohto mesta prichýlil takmer 200-tisíc ľudí z iných oblastí krajiny. Mnohí našli svoj dočasný domov v utečeneckom tábore.

 

Život v utečeneckom tábore

Malá Fatima s mamou žijú v tábore s približne 5 500 ďalšími ľuďmi, väčšina z nich sú ženy a deti. Na toto miesto prichádza pravidelne zdravotnícky tím, ktorý okrem ochorení lieči aj podvýživu.

„Okrem základnej zdravotnej starostlivosti poskytujeme aj nutričnú liečbu podvyživeným deťom”, hovorí lekárka Rebea, „naším cieľom je pomôcť ľuďom v týchto ťažkých časoch, aby mali čo najlepší zdravotný stav. Nikomu nepovieme nie.”

 

„Nemohla som si dovoliť cestovať do nemocnice a ani sme nemali peniaze na kúpu liekov.”

 

Strach o dieťa

Donedávna trápil Fatimu aj jej mamu akútny nedostatok výživného jedla a čistej vody. Hlad ťažko znášalo najmä dieťa, chradlo a ubúdali mu sily. Nájsť pomoc bolo takmer nemožné.

Fatimina mama mala pocit, že jej dievčatku dochádza čas. „Pred šiestimi týždňami som pre svoje dieťa plakala. Všetci v rodine sme si mysleli, že ju stratíme. Bola taká slabá a chudučká…”, spomína so slzami v očiach.

„Nemohla som dcérku ani poriadne dojčiť, keďže som sama aj niekoľko dní po sebe nejedla. Nemohla som si dovoliť cestovať do nemocnice a ani sme nemali peniaze na kúpu liekov,” opisuje mladá žena ťažkú situáciu.

Pomoc, výživa a záchrana

Iskierka nádeje svitla, keď prišla mobilná zdravotná služba. Mama okamžite zobrala Fatimu a poprosila o pomoc. Dievčatko dostalo všetku potrebnú starostlivosť, výživu a po viac ako mesiaci sa zmenilo na nepoznanie.

Tváričku jej opäť rozžiaril úsmev. Lekárov sa nebojí, je s nimi pravidelne a považuje ich za svojich kamarátov. „Nemôžem uveriť, že moja malá Fatima sa opäť usmieva, stojí a behá. Neviem, ako dostatočne poďakovať zdravotníkom. Zachránili mi dcéru. Keby tu neboli, možno by tu s nami ani nebola”, hovorí žena.

 

Pomáhajte spolu s nami

Kríza v Jemene pokračuje, počet vnútorne vysídlených ľudí stále narastá. Pomôžme spolu deťom ako je Fatima. Podporme ľudí v Jemene, ktorí potrebujú zmierniť hlad a utrpenie spôsobené vojnou.

PODPORIŤ ĽUDÍ V JEMENE

Mohlo by vás zaujímať

Napriek zúfalstvu začala opäť tvoriť

Čítať ďalej

Na férovej africkej vlne

Čítať ďalej

Naša pomoc na Ukrajine na TV JOJ24

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie