Blog

Humanitárna pomoc

Malá Fatima sa opäť usmieva

Pre dvojročnú Fatimu je mesto Lahj v Jemene jediným domovom, ktorý kedy poznala. Jej rodina tu našla bezpečie potom, keď sa boje presunuli do oblasti, kde predtým žili. Dlhý čas hladovala a takmer zomrela. Vďaka pomoci sa malá Fatima opäť usmieva.

 

Funguje polovica zdravotníckych zariadení

V meste Lahj, podobne ako na iných miestach v Jemene, vojna značne poškodila infraštruktúru. Odhaduje sa, že v krajine funguje len polovica zdravotníckych zariadení a takmer 80 percent obyvateľstva potrebuje humanitárnu pomoc. Týka sa to hlavne osôb so zdravotným postihnutím, žien a detí.

Napriek tomu, že konflikt výrazne zasiahol aj Lahj, guvernér tohto mesta prichýlil takmer 200-tisíc ľudí z iných oblastí krajiny. Mnohí našli svoj dočasný domov v utečeneckom tábore.

 

Život v utečeneckom tábore

Malá Fatima s mamou žijú v tábore s približne 5 500 ďalšími ľuďmi, väčšina z nich sú ženy a deti. Na toto miesto prichádza pravidelne zdravotnícky tím, ktorý okrem ochorení lieči aj podvýživu.

„Okrem základnej zdravotnej starostlivosti poskytujeme aj nutričnú liečbu podvyživeným deťom”, hovorí lekárka Rebea, „naším cieľom je pomôcť ľuďom v týchto ťažkých časoch, aby mali čo najlepší zdravotný stav. Nikomu nepovieme nie.”

 

„Nemohla som si dovoliť cestovať do nemocnice a ani sme nemali peniaze na kúpu liekov.“

 

Strach o dieťa

Donedávna trápil Fatimu aj jej mamu akútny nedostatok výživného jedla a čistej vody. Hlad ťažko znášalo najmä dieťa, chradlo a ubúdali mu sily. Nájsť pomoc bolo takmer nemožné.

Fatimina mama mala pocit, že jej dievčatku dochádza čas. „Pred šiestimi týždňami som pre svoje dieťa plakala. Všetci v rodine sme si mysleli, že ju stratíme. Bola taká slabá a chudučká…”, spomína so slzami v očiach.

„Nemohla som dcérku ani poriadne dojčiť, keďže som sama aj niekoľko dní po sebe nejedla. Nemohla som si dovoliť cestovať do nemocnice a ani sme nemali peniaze na kúpu liekov,” opisuje mladá žena ťažkú situáciu.

Pomoc, výživa a záchrana

Iskierka nádeje svitla, keď prišla mobilná zdravotná služba. Mama okamžite zobrala Fatimu a poprosila o pomoc. Dievčatko dostalo všetku potrebnú starostlivosť, výživu a po viac ako mesiaci sa zmenilo na nepoznanie.

Tváričku jej opäť rozžiaril úsmev. Lekárov sa nebojí, je s nimi pravidelne a považuje ich za svojich kamarátov. „Nemôžem uveriť, že moja malá Fatima sa opäť usmieva, stojí a behá. Neviem, ako dostatočne poďakovať zdravotníkom. Zachránili mi dcéru. Keby tu neboli, možno by tu s nami ani nebola”, hovorí žena.

 

Pomáhajte spolu s nami

Kríza v Jemene pokračuje, počet vnútorne vysídlených ľudí stále narastá. Pomôžme spolu deťom ako je Fatima. Podporme ľudí v Jemene, ktorí potrebujú zmierniť hlad a utrpenie spôsobené vojnou.

PODPORIŤ ĽUDÍ V JEMENE

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie