Blog

Humanitárna pomoc

Ľudia v Jemene nás potrebujú

Na pokraji hladomoru sú v Jemene milióny ľudí. Krajinu sužuje posledných osem rokov občianska vojna, ktorá spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete. Konflikt na Ukrajine situáciu ešte zhoršil, keďže krajina je závislá na dovoze a potravinová kríza sa prehlbuje. Ľudia v Jemene nás potrebujú, a tak sme sa opäť rozhodli pomôcť.

 

Pomoc pre Jemenčanov

Vzhľadom na kritickú situáciu, na zmiernenie hladu a zabezpečenie vody a hygieny Nadácia Integra vyhlásila zbierku pre ľudí v Jemene. Naším cieľom je zmierniť hlad a zabezpečiť vodu a hygienu pre Jemenčanov.

Podľa predpokladov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo bude do konca roka 2022  trpieť nedostatkom potravín až 19 miliónov obyvateľov Jemenu, z toho 2,2 milióna detí mladších ako 5 rokov. Extrémne hladovať bude 1,3 milióna tehotných a dojčiacich žien.

V 29 miliónovom Jemene je obrovská chudoba. Mimoriadne vysoké ceny znemožňujú ľuďom kúpiť si jedlo, hygienické potreby, pitnú vodu. „Hladujú deti, sú podvyživené, rodičia jednoducho nemajú peniaze, aby si zaobstarali základné potraviny. Nehovoriac o výživnom jedle, ktoré každé dieťa potrebuje“, hovorí Ivana Čorbová, koordinátorka humanitárnej pomoci.

 

Nedostatok vody, choroby až smrť

Alarmujúci je aj nedostatok pitnej vody. Približne 18 miliónov ľudí nemá prístup k bezpečným zdrojom vody a zhruba rovnaký počet je bez prístupu k základnej zdravotnej starostlivosti. Vedie to k nízkej hygiene, šíreniu infekčných chorôb, následkom čoho býva aj smrť. Odhaduje sa, že v Jemene funguje len polovica zdravotníckych zariadení a takmer 80 percent obyvateľstva potrebuje humanitárnu pomoc.

 

Hlad prehĺbila aj vojna na Ukrajine

Politická nestabilita a súvisiace katastrofy, ktorým krajina čelila v posledných rokoch priniesli aj milióny obetí, stratu živobytia a hospodárskej a sociálnej infraštruktúry v celej krajine. Od začiatku konfliktu utieklo zo svojich domovov viac ako tri milióny ľudí, z ktorých väčšina zostala v Jemene. Situáciu v krajine tiež ovplyvňuje prebiehajúca vojna na Ukrajine. Jemen je takmer úplne závislý od dovozu, tretina importovanej pšenice pochádza práve z Ukrajiny.

 

Pomáhajme spolu!

Ľudia v Jemene nás potrebujú. Bieda sa prehlbuje a oni sami nedokážu svoju situáciu riešiť. Pridajte sa k nám a pomáhajme spolu zmierniť utrpenie v krajine, ktorá je na pokraji hladomoru.

 

PODPORIŤ ĽUDÍ V JEMENE

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie