Stromček ako dar

Stromček ako darček

Darujte stromček, ktorý pomôže africkým farmárom uživiť sa a našej planéte lepšie dýchať.

 

Extrémy počasia a sucho sú známe dôsledky klimatickej krízy. Nedostatok vody, potravín a prehlbujúcu sa chudobu zažívajú oveľa výraznejšie milióny ľudí zo subsaharskej Afriky. Stále viac obyvateľov vidieckych či pobrežných oblastí má ťažkosti prežiť. Oprávnené sú aj obavy o budúcnosť detí a mladých ľudí.

 

Stromy pre život

Chudobným farmárom v africkej Keni a Etiópii prinášame nádej vďaka výsadbe stromčekov. Spolu postupne vysádzame makadámiové a kešu stromy. Dlhoveké úžitkové stromy, ktoré rýchlo prinášajú úrodu a sú nenáročné na vlahu.

Stromčeky zabezpečia farmárom živobytie a pomôžu zmierniť následky klimatickej krízy.

  • Stromy farmárom – zabezpečia udržateľný zdroj obživy, dôstojnejšie pracovné i životné podmienky, dajú tieň aj potrebnú vlhkosť pre ďalšie plody, ktoré pestujú.
  • Stromy planéte – pomáhajú zregenerovať sa, absorbovať nadbytočné emisie CO2, vytvoriť prevenciu pred eróziou pôdy, tvoriť pestrý a zdravý ekosystém, ktorý prináša úžitok všetkým.

 

Darujte stromček, ktorý pomáha

Už za 5 eur vysadíme jeden stromček, ktorý bude pomáhať dlhé roky. Postará sa o rodinu farmára aj našu planétu, ktorá tak bude vedieť lepšie dýchať.

 

DARUJTE STROM

 

Otázky a zaujímavosti o stromčekoch

V Keni a Etiópii sme doposiaľ vysadili milión stromov. Do pestovania sadeníc makadámiových a kešu stromov sme zapojili 23-tisíc afrických farmárov. Stromy dávajú farmárom a ich rodinám obživu a zlepšujú ich životné podmienky.

Stromy pomáhajú aj našej planéte Zem. Milión stromov pohltí toľko emisií uhlíka, koľko vyprodukujú obyvatelia jedného menšieho mesta na Slovensku.

Stromy pre lepší svet sadíme vďaka podpore od EU, SlovakAid, usilovným kenským a etiópskym partnerom, domácim podporovateľom a nadšencom.

Pridajte sa k nám a darujte stromček. Každý jeden strom je investíciou aj pre naše deti.

Pozrite si, ako ovplyvňuje pestovanie stromov život tisícok farmárov a našu planétu, ktorej pomáhajú zmierňovať následky klimatickej krízy.

Hodnota 5€ sa dá rozdeliť do častí:

Zhruba polovicu, asi 2,5€ stojí štepenie a starostlivosť o orechovú sadeničku v škôlke predtým, ako hotový stromček získa farmár. Pri štepení sadeníc sa vysoko úrodná odroda orechov naštepí do rýchlo rastúceho podpníka. Tento proces zabezpečí, že stromček dokáže rodiť už po treťom roku od výsadby a je rezistentný voči bežným chorobám. Štepenie a starostlivosť o mladé sadeničky v škôlke si vyžaduje dôkladne vyškolený personál.

Súčasťou hodnoty sadenice sú aj školenia farmárov, na ktorom sa noví majitelia stromčekov naučia zásady dobrej pestovateľskej praxe, naučia sa princípy ekologického pestovania (BIO) a tiež princípy fair trade (férového obchodovania). Poznatky farmárom umožnia, pestovať oriešky vysokej kvality a zároveň umožnia, aby za svoju prácu dostali plácu, ktorá im pokryje náklady na starostlivosť o strom a umožní im dôstojný život.

Ďalšími časťami sú distribúcia stromčekov farmárom, odborné poradenské služby farmárom a tiež vystavenie BIO a fair trade certifikátov.

Veda v tom má jasno! Na to, aby sme spomalili globálne otepľovanie, potrebujeme čo najskôr znížiť emisie CO2 a neutralizovať ich. Nevyhnutné sú systémové zmeny, ale aj zmeny vlastných postojov a návykov.

Zistite, koľko emisií CO2 vyprodukujete a  vydajte sa na cestu k ohľaduplnému a udržateľnému životnému štýlu – vypočítajte si svoju klimatickú stopu.

Podporu vyjadrili

Čítať viac

Záleží nám na kvalite

Čítať ďalej

Rok 2023 v skratke

Čítať ďalej

Na férovej africkej vlne

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie