Blog

Humanitárna pomoc

Jedlo a prístrešky pre Etiópčanov

Etiópčan Yimam Baye Tareke je farmár, ktorý ešte donedávna pokojne obhospodaroval pôdu. Pestuje kukuricu, proso, kávu a mango. O farmu sa staral najlepšie ako vedel a vypestované plodiny vždy zabezpečili živobytie pre celú rodinu. Teraz je odkázaný na pomoc iných a nevie, čo ho čaká v budúcnosti.

Baye s dcérou sú jedni z mnohých, ktorí utiekli zo svojho domova po vypuknutí konfliktu v regióne Tigraj v novembri 2020. Teraz žijú spolu s ďalšími utečencami v skladoch stavebnej firmy. Tá poskytla ľuďom provizórny priestor na bývanie.

 

Chýbajú základné potreby

Státisíce ľudí, ktorí sa boja násilia, sa presúvajú v rámci krajiny. Bývajú, kde sa dá. Situácia je zúfalá, v utečeneckých táboroch v Tigraji chýbajú ľuďom základné životné potreby, vrátane ochranných prostriedkov pred COVID – 19.

 

„Situácia je zúfalá, nielen kvôli nedostatku základných potrieb. Títo ľudia zažili strašné veci, s ktorými sa budú musieť vysporiadať.“

 

Jedlo a prístrešky pre Etiópčanov

Nadácia Integra pomáha v Tigraj spolu so svojím partnerom humanitárnou organizáciou Tearfund a vďaka podpore od individuálnych darcov. Pre Etiópčanov postihnutých konfliktom sa nám podarilo zabezpečiť jedlo. V balíčkoch ľudia získali  napríklad pšeničnú múku, fazuľa, kuchynský olej. V rámci materiálnej podpori získali aj prikrývky a prístrešky na bývanie. Dostali tiež, posteľnú bielizeň, hrnce, taniere, kanistre na vodu a ďalšie praktické veci, ktoré im pomôžu zvládnuť ťažkú situáciu.

Násilie a hrôzy

„Situácia je zúfalá, nielen kvôli nedostatku základných potrieb. Okrem zabezpečenia najdôležitejších vecí s partnerom plánujeme aj poskytovanie psychologickej pomoci, keďže ľudia zažili násilie a s traumami sa potrebujú vyrovnať. Deti sa stretli s hrôzami, ktoré doposiaľ nepoznali. Zažili strašné veci, s ktorými sa budú musieť vysporiadať“, vysvetľuje Ivana Čorbová, koordinátorka humanitárnej pomoci Nadácie Integra.

 

Spojme sily

Baye a jeho dcéra patria medzi 4,5 milióna ľudí (údaj OSN), ktorí dnes v Tigraji na severe Etiópie potrebujú humanitárnu pomoc. Potreby týchto ľudí sú obrovské. Aj z toho dôvodu sme súčasťou iniciatívy Spolu pre Etiópiu , ktorá si dala za cieľ informovať o tejto kríze a vyzbierať pre núdznych, čo najviac prostriedkov na poskytnutie humanitárnej pomoci. Do spoločnej pomoci obyvateľom v Tigraji vás pozývame tiež. Pomôžte zabezpečiť jedlo a prístrešky pre Etiópčanov.

https://integra.darujme.sk/spolupreetiopiu/

Pomôcť obyvateľom Etiópie

Súčasťou iniciatívy Spolu pre Etiópiu je aj eRko – Dobrá novina, Mary’s Meals Slovensko, SAVIO, Slovenská katolícka charita s podporou Platformy rozvojových organizácii – Ambrela. Ďakujeme, spolu sme silnejší!

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie