Blog

Humanitárna pomoc

Jedlo a prístrešky pre Etiópčanov

Etiópčan Yimam Baye Tareke je farmár, ktorý ešte donedávna pokojne obhospodaroval pôdu. Pestuje kukuricu, proso, kávu a mango. O farmu sa staral najlepšie ako vedel a vypestované plodiny vždy zabezpečili živobytie pre celú rodinu. Teraz je odkázaný na pomoc iných a nevie, čo ho čaká v budúcnosti.

Baye s dcérou sú jedni z mnohých, ktorí utiekli zo svojho domova po vypuknutí konfliktu v regióne Tigraj v novembri 2020. Teraz žijú spolu s ďalšími utečencami v skladoch stavebnej firmy. Tá poskytla ľuďom provizórny priestor na bývanie.

 

Chýbajú základné potreby

Státisíce ľudí, ktorí sa boja násilia, sa presúvajú v rámci krajiny. Bývajú, kde sa dá. Situácia je zúfalá, v utečeneckých táboroch v Tigraji chýbajú ľuďom základné životné potreby, vrátane ochranných prostriedkov pred COVID – 19.

 

„Situácia je zúfalá, nielen kvôli nedostatku základných potrieb. Títo ľudia zažili strašné veci, s ktorými sa budú musieť vysporiadať.“

 

Jedlo a prístrešky pre Etiópčanov

Nadácia Integra pomáha v Tigraj spolu so svojím partnerom humanitárnou organizáciou Tearfund a vďaka podpore od individuálnych darcov. Pre Etiópčanov postihnutých konfliktom sa nám podarilo zabezpečiť jedlo. V balíčkoch ľudia získali  napríklad pšeničnú múku, fazuľa, kuchynský olej. V rámci materiálnej podpori získali aj prikrývky a prístrešky na bývanie. Dostali tiež, posteľnú bielizeň, hrnce, taniere, kanistre na vodu a ďalšie praktické veci, ktoré im pomôžu zvládnuť ťažkú situáciu.

Násilie a hrôzy

„Situácia je zúfalá, nielen kvôli nedostatku základných potrieb. Okrem zabezpečenia najdôležitejších vecí s partnerom plánujeme aj poskytovanie psychologickej pomoci, keďže ľudia zažili násilie a s traumami sa potrebujú vyrovnať. Deti sa stretli s hrôzami, ktoré doposiaľ nepoznali. Zažili strašné veci, s ktorými sa budú musieť vysporiadať“, vysvetľuje Ivana Čorbová, koordinátorka humanitárnej pomoci Nadácie Integra.

 

Spojme sily

Baye a jeho dcéra patria medzi 4,5 milióna ľudí (údaj OSN), ktorí dnes v Tigraji na severe Etiópie potrebujú humanitárnu pomoc. Potreby týchto ľudí sú obrovské. Aj z toho dôvodu sme súčasťou iniciatívy Spolu pre Etiópiu , ktorá si dala za cieľ informovať o tejto kríze a vyzbierať pre núdznych, čo najviac prostriedkov na poskytnutie humanitárnej pomoci. Do spoločnej pomoci obyvateľom v Tigraji vás pozývame tiež. Pomôžte zabezpečiť jedlo a prístrešky pre Etiópčanov.

https://integra.darujme.sk/spolupreetiopiu/

Pomôcť obyvateľom Etiópie

Súčasťou iniciatívy Spolu pre Etiópiu je aj eRko – Dobrá novina, Mary’s Meals Slovensko, SAVIO, Slovenská katolícka charita s podporou Platformy rozvojových organizácii – Ambrela. Ďakujeme, spolu sme silnejší!

Mohlo by vás zaujímať

Všade na svete sú mamy

Čítať ďalej

Princípy našej práce dávajú istotu

Čítať ďalej

Napriek zúfalstvu začala opäť tvoriť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie