H

umanitárna kríza trvá a ľudia v Etiópii stále trpia. Z oblasti Tigray, ktorá je odrezaná od okolitého sveta, prichádzajú rôzne informácie. Podľa nich pokračujú boje najmä v oblastiach okolo miest Mekelle, Sherero, Axum, Abiy Addi a na hraniciach medzi regiónmi Amhara a Tigray. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva pokračujú boje medzi federálnymi silami a Ľudovým frontom oslobodenia Tigraja – TPLF a pridruženými milíciami na oboch stranách.

Rabovanie, únosy a sexuálne násilie
Úrad potvrdil informácie o hrubom porušovaní ľudských práv, týraní a porušovaní medzinárodného humanitárneho práva vrátane útokov, ktoré mali za následok obete na životoch. Zničené sú civilné objekty, rozmohlo sa rabovanie, únosy a taktiež sexuálne násilie páchané na ženách a dievčatách.

Situácia je zúfalá, v utečeneckých táboroch priamo v Tigray chýbajú ľuďom základné životné potreby.

Utečenci vo vlastnej krajine
Okrem vyše 55-tisíc utečencov, ktorí utiekli z Tigray do Sudánu, spôsobuje konflikt aj nútené sťahovanie státisícov ľudí v rámci krajiny. Situácia je zúfalá, v utečeneckých táboroch priamo v Tigray chýbajú ľuďom základné životné potreby. Preto sa utečenci presúvajú aj do iných regiónov.

Pomáhame na mieste
Nádácia Integra sa zapojila do spoločnej pomoci Etiópii spolu s desiatimi medzinárodnými humanitárnymi organizáciami, čím reagujeme na zlú situáciu. Naši partneri už pomáhajú v Etiópii a Sudáne. Organizácia ZOA začala s humanitárnou pomocou v jednom z prijímacích centier v Sudáne a pripravuje sa na prácu v Etiópii. Ina Hogendoorn, riaditeľka ZOA, hovorí: „Situácia ľudí, ktorí museli utiecť z regiónu Tigray, je srdcervúca. Vďaka spolupráci s ostatnými humanitárnymi partnermi sme získali cenné informácie a podporu. Pomohlo nám to rýchlo reagovať na núdzu ľudí. “

Jedlo, prikrývky a hygiena
Náš druhý partner, humanitárna organizácia Tearfund, pomáha v Etiópii 30-tisíc ľuďom, ktorí museli utiecť zo svojich domovov z obavy o svoj život. Organizácia pomáha zabezpečiť potraviny, kuchynské potreby, prikrývky, posteľnú bielizeň a hygienické potreby. Vrátane dezinfekčných prostriedkov na ruky, mydla a rúšok, ktoré im pomôžu zabrániť šíreniu COVID-19. Ephraim Tsegay, country riaditeľ Tearfund pre Etiópiu, hovorí: „Ľudia potrebujú rýchlu humanitárnu pomoc. Na to, aby sme im pomohli, potrebujeme dostatok zdrojov. Nielen na okamžitú pomoc, ale aj na dlhodobú. Budeme vedieť lepšie plánovať a prinášať dlhodobé riešenie pre ľudí, ktorí veľmi trpia.

Pomáhajme spolu
Kríza trvá a ľudia v Etiópii stále trpia. Nadácia Integra preto pozorne sleduje situáciu v krajine. Sme v pravidelnom kontakte s našimi humanitárnymi partnermi a podporujeme ich prácu. Pridajte sa k nám a pomáhajte aj Vy ľuďom v Etiópii. Zachraňujme spolu životy a dávajme nádej!

Použité fotografie: @Medair/JoostBastmeijer