Blog

Humanitárna pomoc

Irina sa opäť postavila na nohy

„Neuveriteľné! Po mesiacoch na invalidnom vozíku som sa opäť postavila na dve nohy!“ teší sa Irina z Donecka. Navštívili sme ju v Špecializovanej nemocnici pre ortopedickú protetiku v Bratislave, kde si počas jedného týždňa zvykala na svoju novú protézu.

O Irininom dojímavom príbehu ste si mohli prečítať v našich predchádzajúcich blogoch. Prvýkrát sme sa s ňou stretli v jej dočasnom domove v Ľvove na Ukrajine. Rozhodli sme sa zmierniť jej náročnú životnú situáciu, keďže krátko po začiatku vojny prišla pri výbuchu o ľavú nohu a jej život sa prevrátil naruby. Dnes sa však Irina opäť postavila na nohy.

 

Po ťažkej rane úsmev na tvári

Keď sme ju navštívili v nemocnici, mali sme pocit, že vidíme novú ženu. V jej tvári už nebola len bolesť, ale aj úsmev a radosť. S hrdosťou nám ukazovala, aké pokroky už pri chôdzi s protézou robí. Týždeň v nemocnici s nácvikmi chôdze je náročný. „Je to naozaj veľká drina. Cvičenie je namáhavé, vysiľuje ma. Vždy sa pri tom úplne spotím, ale snažím sa chodiť čo najviac. Je to pre mňa veľká zmena,“ zverila sa nám.

 

Drina prináša prvé úspechy

Pri chôdzi s protézou sa opiera o špeciálne zábradlie alebo si pomáha chodúľkou. Postihnutá časť nohy si musí postupne zvykať na novú situáciu, lebo pri chôdzi veľmi bolí. Irina sa však môže už teraz postaviť na obe nohy. Kúpila si aj nové tenisky. Pri nácviku chôdze je totiž dôležité, aby boli topánky rovnako tvarované.

 

Irina už nebude odkázaná na invalidný vozík

Irinina bude mať protézu, ktorú jej teraz nasadili, zatiaľ dočasne. Potrvá ešte pár týždňov, kým si na ňu úplne zvykne a zžije sa s ňou. Až potom dostane trvalú protézu, čo je bežná prax v takýchto prípadoch. Čaká ju teda ešte veľa úsilia a tréningu. Už teraz je však isté, že tento ťažký dojímavý príbeh bude mať aj víťazný koniec. Irina sa opäť postavila na nohy a nebude odkázaná na invalidný vozík.

Ľudí, ktorí trpia podobne ako Irina, je pre pokračujúcu vojnu na Ukrajine veľmi veľa. V Nadácii Integra sa veľmi tešíme, že sa nám spolu s vami podarilo zmierniť neľahký osud aspoň jedného z nich. Bez tejto pomoci by Irina bola inak odkázaná na život na invalidnom vozíku.

 

Pomáhajte spolu s nami! 

Pomôžme ešte spolu pani Irine, ktorú ešte čaká posledná fáza – výroba trvalej protézy. Sprevádzajme ju aj naďalej a dajme jej životu nový rozmer!

PODPORIŤ PANI IRINU

 

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie