Blog

Humanitárna pomoc

Irina z Donecka bude mať protézu

Príbeh Iriny z Ukrajiny, ktorá prišla pri výbuchu o nohu, aj vďaka vám pokračuje. Veľmi nás teší, že jej pomáhate aj finančnými darmi. Vďaka nim už pani Irina nebude odkázaná na invalidný vozík a pomoc okolia. Irina, pôvodom z Donecka nedávno navštívila Slovensko a prípravy na výrobu novej protézy sa začali.

 

Vyšetrenie v Bratislave

Keďže sme sa v Nadácia Integra rozhodli Irine pomôcť, zorganizovali sme jej príchod do Bratislavy. Cieľom bola návšteva Špecializovaného zariadenia pre ortopedickú protetiku. Pani Irinu tam dôkladne vyšetrili a nadizajnovali jej protézu priamo na mieru. Jej výroba potrvá niekoľko týždňov až mesiac. Pani Irina bude mať zároveň ortopedickú pomôcku aj na zdravej nohe, keďže niektoré šľachy sa jej sedením na vozíku skrátili. Lekári jej naordinovali aj intenzívne cviky, aby neskôr zvládla chodenie s protézou.

 

Slovensko ako sen

Po návšteve protetického zariadenia sme mali možnosť sa s Irinou porozprávať. Zapôsobila na nás pokojom. V očiach sa jej miešali smútok s bolesťou, ale aj nová nádej. Nijaký hnev po tom, čo sa stalo… Len pri spomienkach na dni bombardovania sa jej do očí tlačili slzy. Návšteva Slovenska bola pre ňu ako sen – rozrozprávala sa. Zatiaľ čo my sme si objednali kávu, ona len milo odmietla a poďakovala s tým, že nepotrebuje nič, ani kávu, ani džús. Je len nesmierne vďačná za našu obrovskú pomoc.

Žiadne správy o blízkych

S tlmočením nám pri stretnutí pomáhali dvaja dobrovoľníci z Ukrajiny, ktorí Irinu na Slovensko priviezli. Dievča a chlapec sú bývalými študentmi na Ukrajine a keďže chlapec je pôvodom z Taiwanu, mohol ako muž prekročiť hranice Ukrajiny. Aj vďaka nim sme mohli spoznať pani Irinu bližšie.

O synovi a dcére nepočula odkedy opustila vojnou zničenú oblasť. Od 9. mája býva v dočasnom útočisku pre odídencov z vojnových oblastí v Ľvove. Ide o teologický inštitút, ktorý poskytuje ubytovanie a stravu aj vďaka potravinovej pomoci našej nadácie. „V tomto novom domove som už dva mesiace. Predtým som nevidela žiadnu možnosť na nejaké ubytovanie“, povzdychne si Irina.

 

Šanca na lepší život

Ako sa dá takáto situácia vôbec zvládnuť? „Prežila som to len vďaka dobrým ľuďom a preto, že som bola vždy silnou ženou“, hovorí Irina.

A ako prijala správu o tom, že bude mať protézu amputovanej nohy? „Nemohla som tomu uveriť, keď som sa dozvedela, že pocestujem na Slovensko, aby mi zabezpečili protézu a budem sa môcť znovu postaviť na nohy. Kým som neprišla do inštitútu, nemala som žiadnu nádej. To sa teraz zmenilo a ja mám novú šancu na lepší život.“

 

Pomôžme spolu Irine!

Pani Irina je momentálne opäť na Ukrajine. Keď bude protéza hotová, vráti sa opäť na nejaký čas na Slovensko. Chceme pri nej aj naďalej stáť a sprevádzať ju. Okrem protézy bude pre ňu potrebné zabezpečiť aj rehabilitáciu a tréning chôdze. Pridajte sa k nám a pomôžme spolu žene, ktorej síce vojna zobrala nohu, nie však odhodlanie kráčať životom ďalej.

POMÔCŤ PANI IRINE

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie