Blog

Humanitárna pomoc

Po výbuchu prišla o nohu

Život Iriny z Doneckej oblasti sa v sekunde úplne zmenil. Po výbuchu jej nakoniec museli amputovať nohu. Nadácia Integra jej chce novou protézou zlepšiť kvalitu života.

 

Oheň, šok a nemocnica

60- ročnú Irinu sme stretli pri našej júnovej návšteve na Ukrajine, kde od začiatku vojny zabezpečujeme humanitárnu pomoc.

„Bolo to 6. apríla dopoludnia, keď som išla do najbližšej výdajne potravín po chlieb. V ten deň prišla potravinová pomoc“, spomína Irina. Vtedy vôbec netušila, že sa ocitne v centre bombardovania, a to práve vo chvíli, keď stála pred výdajným okienkom. Ako sa v pamäti znovu vracia na to miesto, do očí sa jej vlievajú slzy.

Hrozivý výbuch a tma. Prebrala sa na zemi. Prvé čo uvidela, bol obrovský oheň. Bola v šoku, necítila nič. Žiadnu bolesť, strach… Zranené mala obe nohy, ťažšie ľavú. Nebola však jediná, do nemocnice ich pohotovostným autobusom previezli viacerých.

 

Nutná amputácia nohy 

„Ležala som na zemi autobusu a podviazali mi zranenú nohu. Nemali žiadne lieky. Vedľa mňa ležala ďalšia pani, ktorá ťažkým zraneniam podľahla, nestihli ju dopraviť do nemocnice. Zostala po nej len 12-ročná dcérka“, hovorí ďalej Irina.  V nemocnici sa dozvedela zlú správu. Zranenia boli natoľko devastačné, že jej ľavú nohu museli amputovať. Pravú nohu sa lekárom podarilo zachrániť. V nemocnici zostala len šesť dní, keďže zranených, najmä vojakov, bolo veľa a potrebovali ich ošetriť.

V ťažkom stave a bez domova

Pred úrazom pracovala Irina v obchode s občerstvením. Má dospelého syna a dcéru, obaja žijú v okupovaných oblastiach. O synovi má málo správ, keďže oblasť je bez elektriny a telefónneho signálu. Kontaktovať sa môžu len sporadicky. S dcérou sa nevidela už štyri roky a manžel jej zomrel pred dvomi rokmi.

Irina stratila svoj domov. Celá oblasť, kde doposiaľ žila, je zbombardovaná. Žena našla svoje útočisko v teologickom inštitúte v Ľvove, ktorý sa od začiatku vojny zmenil na azylový dom.  Aj vďaka našej humanitárnej pomoci tam mnohí utečenci našli strechu nad hlavou. Majú kde spať, žiť, majú jedlo, vodu a základné hygienické potreby.

 

Pomôžte Irine s nami!

Irine sme sa rozhodli pomôcť. Mnohé veci ovplyvniť nedokážeme. Pokúsime sa však zlepšiť jej život tak, aby mohla opäť chodiť a stať sa samostatnejšou.

Prvý krok bude návšteva špecializovaného zariadenia pre ortopedickú protetiku na Slovensku a výroba protézy ľavej nohy na mieru. Radi by sme jej tiež zabezpečili rehabilitačné tréningy (nácvik chôdze) aj rehabilitáciu zachránenej nohy čo je spojené s dočasným ubytovaním na Slovensku.

Pridajte sa k nám a pomôžte s nami pani Irine, ktorá v dôsledku vojny prišla po výbuchu o nohu!

POMÔCŤ PANI IRINE

Mohlo by vás zaujímať

Zabudnuté krízy: Prečo ich prehliadame

Čítať ďalej

We are looking for Compliance and MEAL Manager

Čítať ďalej

Dvojičky v Etiópii chodia do školy

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie