EKO, nie EGO

EKO, nie EGO

Aký je dopad zmeny klímy na chudobných obyvateľov globálneho Juhu? Čo je to klimatická (ne)spravodlivosť a ekologický dlh? Ako môžeme pomôcť ľuďom v prvej línii klimatickej krízy?

O čo ide?

Naším “moderným”, nadmerne konzumným životným štýlom produkujeme veľké množstvá emisií uhlíka. Zvyšujúca sa koncentrácia skleníkových plynov spôsobuje rýchle ohrievanie atmosféry aj oceánov. Za posledných 50 rokov sa planéta Zem oteplila v priemere o 1°C. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako nevýrazná zmena, ale jej následky sú v skutočnosti obrovské.

Extrémy počasia mali v poslednom desaťročí vplyv na 1,7 miliardy ľudí. Klimatická katastrofa v uplynulých desiatich rokoch ovplyvnila každého piateho človeka na svete. Žiadna krajina už v súčasnosti nie je schopná vyhnúť sa negatívnym dopadom zmeny klímy. Ale najchudobnejšie a najzraniteľnejšie populácie sú zasiahnuté najviac.

 

Program „EKO, nie EGO“

Nadácia Integra sa dlhodobo venuje humanitárnym a rozvojovým projektom. Aby sme upozornili na dopady zmeny klímy na chudobné krajiny, a zároveň priblížili tému globálnej klimatickej (ne)spravodlivosti a ekologického dlhu, pripravili sme sériu vzdelávacích aktivít pre školy i širšiu verejnosť na Slovensku. Programom „EKO, nie EGO“ by sme radi prispeli k väčšej solidarite s obyvateľmi krajín subsaharskej Afriky, ktorí sa dostali do prvej línie klimatickej krízy.

 

Putovná výstava fotografií

Školám a ďalším partnerom ponúkame možnosť zapožičania vzdelávacej výstavy, ktorej hlavným cieľom je obohatiť globálne vzdelávanie na Slovensku. Výstavu tvorí 11 samostatne stojacich panelov s rozmermi 105 x 80 cm. Fotografie boli nasnímané počas realizácie našich rozvojových projektov v Etiópii a v Keni. V prípade záujmu o umiestnenie výstavy v priestoroch vašej organizácie nás neváhajte kontaktovať.

 

Videoportréty farmárov

Navštívili sme farmárov, s ktorými spolupracujeme na výsadbe orechových stromov v Afrike. Pozrite si ich krátke video portréty a rozšírte svoje obzory aj o ich uhol pohľadu.

Kartová hra EcoDiversophy

V spolupráci s partnerom diversophy® sme pripravili interaktívnu vedomostnú a komunikačnú hru pre rodiny či priateľov. Môže slúžiť aj ako pomôcka pre učiteľov, vychovávateľov, školiteľov alebo trénerov. Je možné hrať ju offline (okolo stola si hráči rozdávajú karty) aj online (na online platformách typu MS Teams, Zoom, Webex a pod.). Každú hru tvorí sada 150 kartičiek. Hra sa výborne hodí nielen na obohatenie výchovno-vzdelávacieho procesu na školách, pre rodiny s deťmi, ale aj na teambuildingové aktivity vo firmách alebo tréningy komunikačných zručností. Viac o hre.

Vzdelávacie podujatia

O zmene klímy a chudobe, globálnej klimatickej (ne)spravodlivosti, a tiež o našich skúsenostiach s rozvojovou spoluprácou formou udržateľného agrolesníctva, sme doteraz diskutovali v rámci 7 podujatí:

  • december 2020 – online semináre na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave
  • apríl 2021 – online diskusia v rámci „Týždňa zodpovednosti“ na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave
  • apríl 2021 – online semináre na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave
  • júl 2021 – online podujatie ecotalks_ v IBM International Services Centre, Bratislava
  • júl 2021 – online diskusia s klimatológom Alexandrom Ačom

Budeme radi, ak sa aj vy zapojíte do našich vzdelávacích aktivít! Podporiť naše úsilie a zmierniť následky zmeny klímy môžete aj darovaním stromu:

DAROVAŤ STROM

 

Naše aktuálne aktivity v oblasti globálneho vzdelávania realizujeme vďaka podpore SlovakAid a Nadačného fondu PwC v Nadácii Pontis.

#EKOnieEGO

Ivana Čorbová koordinátorka humanitárnych projektov
Ivana koordinuje humanitárne projekty Nadácie Integra. Je v kontakte s našimi partnermi a z terénu prináša aktuálne informácie o aktivitách, ktorými pomáhame ľuďom zasiahnutým vojenskými konfliktmi, alebo prírodnou katastrofou. Ivana tiež komunikuje s organizáciami akými sú na Slovensku SlovakAid, Platforma rozvojových organizácii - Ambrela, alebo medzinárodná Alliancia Integral a jej členovia.

Príbehy z terénu

Rok 2023 v skratke

Čítať ďalej

Rozvíjame včelárstvo v Etiópii

Čítať ďalej

Rok 2021 v skratke

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie