Blog

Humanitárna pomoc

V Jemene hladujú deti aj tehotné ženy

Takmer každú noc sa budili a museli utekať do úkrytov. Na teraz sa situácia trochu upokojila, bomby v ich oblasti počujú trochu menej často. Všade naokolo je bieda, v Jemene hladujú deti aj tehotné a dojčiace ženy. O aktuálnom živote v krajine poznačenej vojnou nám porozprávala humanitárna pracovníčka Gerrianne Maria Pennings z našej partnerskej organizácie ZOA, ktorá je v krajine už takmer tri roky.

 

Život v neustálom strehu

„Z dlhodobého fungovania je ten neustály nedostatok spánku veľmi nepríjemný. Nedá sa na to zvyknúť. Stále musíme sledovať situáciu, aby sme vedeli v ktorých oblastiach a čo aktuálne hrozí. Bez našej ochranky sa sama nemôžem nikam pohnúť. Táto vojna trvá už osem rokov a nevieme ako dlho ešte potrvá. Krajina najviac potrebuje dlhodobú perspektívu stability,“ hovorí Gerrianne Maria.

 

V Jemene hladujú deti aj tehotné ženy

Podľa OSN je práve Jemen momentálne jednou z najhorších humanitárnych kríz nevídaných rozmerov. Takmer 19 miliónov ľudí, čo sú až dve tretiny obyvateľov, hladuje. Nedostatok potravín, hygienických potrieb či pitnej vody je ich každodennou realitou: „Aj keď potraviny v obchodoch nejaké sú, pre infláciu a veľmi vysoké ceny si ich ľudia nemôžu kúpiť. Absolútna priorita je zabezpečovať prístup k jedlu a k pitnej vode. Je hrozné vidieť podvyživené malé deti a tiež tehotné a dojčiace ženy. Jemen je vo veľkej miere závislý od dovozu potravín z iných krajín, “dodáva Pennings.

Priemerný plat v Jemene je podľa zverejnených štatistík niečo menej ako 120 eur. Veľa mužov je pre konflikty a boje nezvestných a zostávajú po nich ženy, ktoré sú s deťmi na všetko samé.

 

Nedostatok peňazí a nezmyselné utrpenie

„Spomínam si ako sme s našimi spolupracovníkmi išli do jednej odľahlejšej oblasti a aj keď moja arabčina je veľmi slabá, pochopila som, že sa tam stalo niečo vážne. Ľudia boli veľmi nástojčiví a rozrušení. Nakoniec sme sa dozvedeli, že deň predtým tam prišla žena počas pôrodu o svoje dieťa. Stalo sa to len preto, že nemali peniaze na benzín aby sa mohla dostať k lekárovi. To bolo pre mňa nesmierne ťažké… vidieť aké zbytočné a nezmyselné je utrpenie ľudí v Jemene a aká potrebná je naša pomoc,“ porozprávala nám o tomto zážitku Gerrianne Maria Pennings.

 

Túžba po pokojnej budúcnosti

Jemenčania chcú veriť v pokojnejšiu budúcnosti, aj keď veci sa každý deň veľmi dramaticky a rýchlo menia. Nebezpečné je to najmä v južných oblastiach. Navyše, od polovice augusta čelili obyvatelia aj ďalšej pohrome – po prívalových povodniach sa zrútilo asi 140 budov a ďalších takmer šesťtisíc poškodilo. Zasiahnutých bolo vyše 24 tisíc rodín.

 

Pomáhajte spolu s nami!

Nadácia Integra v spolupráci s naším partnerom organizáciou ZOA pomáha Jemenčanom zmierniť hlad spôsobom cash transfer (priama finančná podpora). Zabezpečujeme tiež pitnú vodu, nádoby na zachytávanie dažďovej vody, staviame bezpečné vodné systémy a sociálne zariadenia v školách, obciach a domoch. Pridajte sa k nám a pomôžme hladujúcim obyvateľom Jemenu!

 

PODPORIŤ ĽUDÍ V JEMENE

 

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie