Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Podpora Fairtrade v krajinách V4

Neziskové organizácie Nadácia Integra, Fairtrade Česko a Slovensko, Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska (PL),) a Association of Conscious consumers (HU),  budú spolupracovať na podpore konceptu Fairtrade v krajinách V4.Zástupcovia organizácií to oznámili na štvrtom ročníku Národnej fairtradovej konferencii v Brne.

„Globálne tržby za predaj fairtradových výrobkov rastú a vlani prvýkrát prekročili hranicu 8 miliárd eur. Zákazníci sa tiež viac zaujímajú o udržateľnú spotrebu. V 150. krajinách sveta je dnes viac ako 30-tisíc výrobkov s certifikáciou Fairtrade,“ hovorí Hana Malíková, riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko.

Medzi najžiadanejšie fairtradové produkty patrí káva, kakao, čokoláda, čaj, banány a bavlna. Ponuka v regióne strednej Európy je ale v porovnaní s krajinami západnej Európy stále relatívne malá. Trendy medzi spotrebiteľmi sú však povzbudivé. Podľa prieskumu Eurobarometer je stále viac ľudí pripravených zaplatiť za fairtradové výrobky viac. Tretina Čechov, 29 % Slovákov a štvrtina Maďarov a Poliakov by zaplatilo a o 5 až 10 % vyššiu cenu za výrobky s touto certifikáciou.

Relatívne malé povedomie o Fairtrade v regióne strednej Európy je jeden z dôvodov, prečo sa organizácie dohodli na spolupráci. Spoločne chcú prispieť k väčšej propagácii myšlienky spravodlivého obchodu, fairtradových výrobkov i výrobcov a obchodníkov zapojených do systému Fairtrade. V každej krajine bude prebiehať napr. online kampaň pred oslavou Svetového dňa pre fair trade. Pri tejto príležitosti sa uskutoční niekoľko okrúhlych stolov s kľúčovými aktérmi. Každá krajina tiež zorganizuje tlačovú konferenciu, na ktorej bude informovať o novinkách z oblasti fair trade.

Celé znenie tlačovej správy si môžete prečítať tu.

Mohlo by vás zaujímať

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Škola je symbolom nového začiatku

Čítať ďalej

Pitná voda voda je v Sýrii vzácnosťou

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie