Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Lepší život pre farmárov

V rámci kampane No nekúp to! sme upozorňovali na fair trade a férové produkty. Na stránke www.samay.sk nájdete kávu aj oriešky, ktoré majú za sebou príbeh konkrétneho farmára.

 

Orechy zlepšujú život

Tisíce afrických farmárov a ich rodiny majú lepší život vďaka našej práci v Nairobi v Keni, kde sme spolumajiteľom spoločnosti Ten Senses Africa. Firma, zapojená do systému fair trade, spracováva makadamové a kešu orechy a vyváža ich do Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Vyrába tiež sezamový, baobabový a makadamový olej. Výrobky spĺňajú podmienky férového obchodu (fair trade) a majú bio kvalitu.

V roku 2018 exportovala TSA orechy v hodnote 4,82 mil. eur, čo predstavuje nárast o 2,19 mil. eur v porovnaní s rokom 2017. Farmárom vyplatila platby vo výške 2,56 mil. eur.

 

Sadeniciam sa darí 

Časť výroby, spracovanie kešu orechov, plánuje rozbehnúť v ďalšom kenskom meste Kilifi. V súčasnosti sú tam dve škôlky, v ktorých sa vlani vypestovalo 150-tisíc sadeníc kešu. Z nich sa už distribuovalo 62-tisíc, o ktoré sa ďalej stará 6900 vyškolených farmárov.

V spolupráci s TSA a SlovakAid sme v minulom roku úspešne dokončili ďalší projekt na podporu farmárov. V štyroch škôlkach sa pestujú makadamové sadenice, ktoré sa distribuujú pestovateľom. V minulom roku im dodali 600-tisíc sadeníc, do pestovania sa zapojilo 7000 afrických farmárov. Predpokladá sa, že v tomto roku by sa počet sadeníc mal zvýšiť na 1 milión.

 

Nová plodina v Etiópii

V septembri minulého roka sme spustili projekt výsadby a pestovania sadeníc makadamových stromov aj v Etiópii. Ide o novú plodinu v tejto krajine, ktorá sa tam ešte nepestuje. V spolupráci s miestnou etiópskou samosprávou sa nám podarilo získať pozemok, kde budú škôlky, nasledovať bude jeho úprava a sadenie. Cieľom je nasadiť do konca roku 2019 200-tisíc sadeníc a o 3 roky postaviť v Etiópii vlastnú fabriku na spracovanie makadamových orechov.

 

Robíme osvetu

Nadácia Integra sa snaží zvyšovať povedomie Slovákov o férovom obchode a zodpovednej spotrebe. Ponúkame fair trade produkty, medzi nimi aj kávu a orechy z našej fabriky v Nairobi. Spolupracujeme so školami, kde sa rozprávame s deťmi a mladými ľuďmi o živote detí a farmárov v Afrike. Našim cieľom je postupne budovať na Slovensku komunitu férových škôl a spoločností, ktoré sa hlásia k férovému obchodu a jeho princípom. Naším cieľom je lepší život pre farmárov.

 

button: Kúpiť férové orechy  (www.samay.sk)

Mohlo by vás zaujímať

Napriek zúfalstvu začala opäť tvoriť

Čítať ďalej

Na férovej africkej vlne

Čítať ďalej

Naša pomoc na Ukrajine na TV JOJ24

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie