Blog

Fairtrade a ekonomický rozvoj

Lepší život pre farmárov

V rámci kampane No nekúp to! sme upozorňovali na fair trade a férové produkty. Na stránke www.samay.sk nájdete kávu aj oriešky, ktoré majú za sebou príbeh konkrétneho farmára.

 

Orechy zlepšujú život

Tisíce afrických farmárov a ich rodiny majú lepší život vďaka našej práci v Nairobi v Keni, kde sme spolumajiteľom spoločnosti Ten Senses Africa. Firma, zapojená do systému fair trade, spracováva makadamové a kešu orechy a vyváža ich do Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Vyrába tiež sezamový, baobabový a makadamový olej. Výrobky spĺňajú podmienky férového obchodu (fair trade) a majú bio kvalitu.

V roku 2018 exportovala TSA orechy v hodnote 4,82 mil. eur, čo predstavuje nárast o 2,19 mil. eur v porovnaní s rokom 2017. Farmárom vyplatila platby vo výške 2,56 mil. eur.

 

Sadeniciam sa darí 

Časť výroby, spracovanie kešu orechov, plánuje rozbehnúť v ďalšom kenskom meste Kilifi. V súčasnosti sú tam dve škôlky, v ktorých sa vlani vypestovalo 150-tisíc sadeníc kešu. Z nich sa už distribuovalo 62-tisíc, o ktoré sa ďalej stará 6900 vyškolených farmárov.

V spolupráci s TSA a SlovakAid sme v minulom roku úspešne dokončili ďalší projekt na podporu farmárov. V štyroch škôlkach sa pestujú makadamové sadenice, ktoré sa distribuujú pestovateľom. V minulom roku im dodali 600-tisíc sadeníc, do pestovania sa zapojilo 7000 afrických farmárov. Predpokladá sa, že v tomto roku by sa počet sadeníc mal zvýšiť na 1 milión.

 

Nová plodina v Etiópii

V septembri minulého roka sme spustili projekt výsadby a pestovania sadeníc makadamových stromov aj v Etiópii. Ide o novú plodinu v tejto krajine, ktorá sa tam ešte nepestuje. V spolupráci s miestnou etiópskou samosprávou sa nám podarilo získať pozemok, kde budú škôlky, nasledovať bude jeho úprava a sadenie. Cieľom je nasadiť do konca roku 2019 200-tisíc sadeníc a o 3 roky postaviť v Etiópii vlastnú fabriku na spracovanie makadamových orechov.

 

Robíme osvetu

Nadácia Integra sa snaží zvyšovať povedomie Slovákov o férovom obchode a zodpovednej spotrebe. Ponúkame fair trade produkty, medzi nimi aj kávu a orechy z našej fabriky v Nairobi. Spolupracujeme so školami, kde sa rozprávame s deťmi a mladými ľuďmi o živote detí a farmárov v Afrike. Našim cieľom je postupne budovať na Slovensku komunitu férových škôl a spoločností, ktoré sa hlásia k férovému obchodu a jeho princípom. Naším cieľom je lepší život pre farmárov.

 

button: Kúpiť férové orechy  (www.samay.sk)

Mohlo by vás zaujímať

Zubná ambulancia má nové vybavenie

Čítať ďalej

Radosť z cesty v Etiópii

Čítať ďalej

Pomáhame ženám opäť nájsť dôstojnosť

Čítať ďalej

Chcem dostávať
aktuálne informácie